تهدید به مقابله به مثل نسبت به اعمال تعرفه‌ های بیشتر امریکا بر کالاهای چینی، توسط چین- سقوط بازار سهام امریکا برای دومین روز متوالی

chin usa 03052017 رادیو فردا: چین اعلام کرد در صورتی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید خود را در خصوص اعمال تعرفه بر واردات کالاهای چینی اجرایی کند، این کشور نیز دست به اقدام متقابل خواهد زد.
 
دونالد ترامپ روز گذشته گفت که همزمان با مذاکرات تجاری پکن و واشینگتن در ۱۰ شهریور سال جاری بر ۳۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین تعرفه ۱۰ درصدی وضع می‌کند.
 
هیوا چون‌ینگ، یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه ۱۱ مردادتاکید کرد، پکن ذره ای در مقابل فشارهای آمریکا به عقب نخواهد نشست.
 
این سخنگوی وزارت امور خارجه چین تصریح کرد: اگر آمریکا این تعرفه ها را اجرایی کند، آنگاه چین هم در راستای حفاظت از منافع ملی خود، دست به اقدامات متقابل خواهد زد.
 
هیوا چون ینگ گفته است: ما هرگز فشار حداکثری ، ارعاب یا باج خواهی را نمی‌پذیریم. در خصوص موضوعات اصلی ما یک اینچ هم به عقب نخواهیم نشست.
 
وی از آمریکا خواسته است «توهم» خود را کنار گذاشته و به مذاکرات بر اساس احترام متقابل بازگردد.
 
رئیس جمهوری آمریکا همچنین روز گذشته به شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین هشدار داد که اگر سریع اقدام نکند او تعرفه‌ها علیه کالاهای چینی را مرحله به مرحله افزایش خواهد داد.
 
یک دیپلمات ارشد چینی در حاشیه کنفرانس آ سه‌آن در پایتخت تایلند به خبرنگاران گفت، قطعا اعمال تعرفه های بیشتر اقدامی سازنده ای برای حل اختلافات تجاری بین دو کشور نیست.
 
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا هم در تایلند در این خصوص گفته است، دونالد ترامپ مصمم است تا «دهه‌ها رفتار بد» تجاری چین را تصحیح کند.
 
دوازدهمین دور مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا چهارشنبه در شانگهای بدون دستیابی به نتیجه‌ای مشخص به پایان رسید و قرار است دور بعدی این مذاکرات در ۱۰ شهریور (اول سپتامبر) در واشینگتن از سر گرفته شود.
 
رئیس جمهوری آمریکا پیشتر بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی از چین تعرفه ۲۵ درصدی وضع کرده بود. چین نیز در مقابل این اقدام دونالد ترامپ، بر ۱۱۰ میلیارد کالاهای وارداتی از امریکا تعرفه وضع کرده است.
 
بر اساس آمارهای رسمی آمریکا، در کل سال ۲۰۱۸ تجارت دوجانبه دو کشور بیش از ۴۱۹ میلیارد دلار به نفع چین بود. آمریکا تنها ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات به چین داشت در حالی که چین بیش از ۵۳۹ میلیارد دلار صادرات به آمریکا انجام داده بود.
 
***
 
سقوط بازار سهام امریکا پس از تعرفه‌ های جدید برای کالاهای چینی
 
بی بی سی: پس از اعمال تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای اعمال تعرفه بر ٣٠٠ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین، بازار سهام آمریکا برای دومین روز متوالی سقوط کرد. هر سه شاخص اصلی در بازگشایی بازار سهام دچار این افت شدند.
 
آقای ترامپ دیروز (پنج شنبه اول اوت/۱۰ مرداد) اعلام کرد که بر ۳۰۰ میلیارد دلارکالای وارداتی از چین ده درصد تعرفه وضع کرده است.
 
او چین را متهم کرد که به وعده‌ اش برای خرید محصولات کشاورزی بیشتر از آمریکا عمل نکرده است.
 
چین تهدید کرده که با اعمال تعرفه بیشتر بر محصولات وارداتی از آمریکا تلافی خواهد کرد.
 
ونگی ایی، وزیر خارجه چین گفت: "افزودن تعرفه مطمئنا راهی سازنده برای حل اختلافات اقتصادی و تجاری نیست. این راه درستی نیست."
 
یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین هم گفته که این کشور تسلیم تهدید و ارعاب نمی‌ شود.
 
تعرفه‌ های جدید احتمالا طیف وسیعی از کالاها از موبایل تا لباس را شامل شود.
 
آقای ترامپ گفته که این تعرفه از یک ماه دیگر یعنی اول سپتامبر اعمال می‌شود.
 
تعرفه جدید یک روز پس از بازگشت هیأت مذاکره‌ کننده آمریکایی از شانگهای چین اعلام شد.
 
دونالد ترامپ پیش از این هم ۲۵ درصد تعرفه‌ برای حداقل ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی از چین وضع کرده بود. به این ترتیب در پی تصمیم تازه آقای ترامپ، همه کالاهای چینی که وارد بازار آمریکا می‌شوند حالا با تعرفه‌های بالاتری رو به رو خواهند شد. با تعرفه‌های جدیدی که امروز وضع شد، در عمل تمام کالاهای چینی صادراتی به آمریکا باید گمرک بپردازند.
 
آمریکا می‌گوید چین باید توافقی را بپذیرد که در ماه مه امسال آن را رد کرده بود. پکن می‌گوید آماده است که جنگ تجاری فعلی را نامحدود ادامه بدهد.
 
کارشناسان هشدار داده‌اند که جنگ تجاری دو غول اقتصادی دنیا می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد؛ نبردی فرسایشی که می‌تواند پیامدهای جدی برای اقتصاد جهانی داشته باشد.
 
چگونه اختلافات تجاری آمریکا وچین به این مرحله رسید؟:
 
اختلافات تجاری چین و آمریکا از اولین روزهای روی کار آمدن دولت آقای ترامپ آغاز شد.
 
آقای ترامپ در مبارزات انتخاباتی‌اش در سال ۲۰۱۶، بارها چین را به شیوه تجاری ناعادلانه متهم کرد.
 
رئیس جمهور آمریکا همچنین خواستار کاهش کسری تجاری آمریکا با چین شده که به گفته او به محصولات آمریکایی صدمه می‌زند.
 
آمریکا و چین از سال گذشته برای میلیاردها دلار کالا دیگری تعرفه‌هایی وضع کردند.
 
با وجود چند دور مذاکره، دو کشور هنوز نتوانسته‌اند برای پایان دادن به این جنگ تجاری، به توافقی دست یابند.