هشدار پوتین به آمریکا: موشک هسته ای بسازید روسیه نیز خواهد ساخت

putin vladimirرئیس‌جمهوری روسیه هشدار داده‌است اگر ایالات متحده دست به تولید موشک‌های هسته‌ای میان‌برد تازه‌ای بزند، دولت او نیز اقدام مشابهی را پی‌ خواهد گرفت.

این سخنان در پیوند با اقدامات تازه دو طرف در خروج از پیمان منع موشکی از زمان گورباچف و ریگان، مطرح شده‌است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، سال گذشته اعلام کرد به دلیل «نقض مکرر پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) توسط روسیه»، واشینگتن از آن خارج خواهد شد. روسیه اتهام نقض این پیمان را رد کرده است.

این پیمان یازدهم مرداد، پس از ۳۱ سال منقضی شد. آن‌چه با ابراز نگرانی شماری از کشورها و چهره‌های بین‌المللی در مورد بازگشت به دوران مسابقه تسلیحاتی همراه شده‌است.

ولادیمیر پوتین روز دوشنبه ۱۴ مرداد به وزارت خارجه، دفاع و سرویس اطلاعات خارجی دولتش دستور داد، اقدامات ایالات متحده را در مورد تولید احتمالی موشک‌های منع‌شده در پیمان «آی‌ان‌اف» از نزدیک زیر نظر بگیرند.

پوتین گفته است «اگر روسیه به اطلاعات قابل اعتمادی دست پیدا کند که آمریکا دست به تولید چنین موشک‌هایی زده، روسیه گزینه دیگری نخواهد داشت به جز این‌که تمامی ظرفیت‌ها را برای تولید موشک‌های مشابه به خدمت بگیرد».

رویترز به نقل از شماری از مقام‌های آمریکایی گفته که این کشور با آزمایش نخستین موشک از موشک‌های آن‌ان‌اف، چند ماه فاصله دارد و تولید گسترده آن‌ها سال‌ها طول خواهد کشید.

پیش از این مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در توئیتر خود روسیه را متهم به نقض پیمان کرده و گفته بود «آمریکا در پیمانی که طرف‌های دیگر آن را نقض می‌کنند باقی نمی‌ماند. روسیه تنها مسئول [این رویداد] است».

از سوی دیگر وزارت خارجه روسیه روز جمعه گذشته با اشاره به اینکه «تمدید نشدن این این پیمان را نخستین بار واشینگتن مطرح کرد» گفت: ایالات متحده باید پاسخگو باشد.

دبیرکل ناتو تاکید کرده‌است که اعضای این پیمان در مورد آی‌ان‌اف با آمریکا هم‌نظر هستند.

منبع: رادیو فردا