کیم جونگ اون: آزمایش موشکی کره شمالی”هشداری " به آمریکا و کره جنوبی در واکنش به رزمایش مشترک آن ها است

kim jong moushakرهبر کره شمالی آزمایش‌های موشکی اخیر را "هشداری" به آمریکا و کره جنوبی و مانور نظامی مشترک آن‌ها خوانده است. کیم جونگ اون گفته است که هرگاه تهدیدهای نظامی ادامه یابند، کره شمالی راه جدیدی در پیش خواهد گرفت.

کره شمالی ظرف دو هفته گذشته چندین بار اقدام به آزمایش موشکی نموده است. تحلیلگران از این اقدامات به عنوان واکنش کره شمالی نسبت به رزمایش آمریکا و کره جنوبی یاد کرده بودند. اکنون رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون رسما از این آزمایش‌ها به عنوان هشداری به کره جنوبی و آمریکا سخن گفته است.

روز سه‌شنبه ۱۵ مرداد (ششم اوت) کره شمالی بار دیگر اقدام به انجام یک آزمایش موشکی کرد. افزون بر آن، کره شمالی اقدام به پرتاب دو موشک به سوی دریای شرقی نمود.

این چهارمین آزمایش موشکی کره شمالی ظرف دو هفته گذشته بوده است.

کیم جونگ اون این اقدامات را "هشدار متناسب" کره شمالی به کشورهای آمریکا و کره جنوبی ارزیابی کرده است.

 

آزمایش یک موشک جدید

خبرگزاری رسمی کره شمالی KCNA اعلام کرده است که هدف از این آزمایش سنجش توان رزمی یک موشک جدید هدایت شونده بوده است.

همین خبرگزاری در گزارش خود نوشته است که هدف از پرتاب این موشک جزیره کوچکی واقع در نزدیکی سواحل شرقی کره شمالی بوده است.

کره شمالی مدعی شده است که موشک با دقت تمام به هدف مورد نظر اصابت کرده و از منظر امنیتی، آمادگی برای استفاده و دقت تخریبی موفق بوده است.

"راه جدید کره" شمالی

 

کره شمالی برگزاری مانور مشترک کره جنوبی و آمریکا را نقض قرارهای دیپلماتیک می‌داند و از این رو برگزاری این رزمایش را محکوم کرده است.

سخنگوی دولت کره شمالی گفته است که چنین مانورهایی عملا کره شمالی را وادار به تولید جنگ‌افزارهای خود نموده است.

همین مقام مسئول کره شمالی گفته است که هرگاه این "رزمایش‌های خصمانه" ادامه یابند، کره شمالی "راه جدیدی" در پیش خواهد گرفت. این در حالی است که کره شمالی توضیحی پیرامون این "راه جدید" نداده است.

ایالات متحده آمریکا با خویشتنداری نسبت به آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی برخورد کرده است. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفته است: «مهم این است که امکان مذاکره همچنان باز بماند.»

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا نیز در واکنش به آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی گفته است که این آزمایش‌ها گرچه نقض قطعنامه سازمان ملل هستند، اما توافق‌های حاصله بین او و کیم‌جونگ اون را نقض نمی‌کنند.

منبع:دویچه وله