استعفای برند اربل رئیس اینستکس/ عدم فعالیت اینستکس از جمله به دلیل خودداری رژیم ولایت فقیه از به اجرا گذاشتن مقررات گروه ویژه اقدام مالی

Intex-1 دویچه وله فارسی: برند اربل که برای ریاست سازوکار اینس‌تکس انتخاب شده بود، از پذیرفتن این پست اعلام انصراف کرده است. او از "دلایل شخصی" سخن گفته، اما گفته می‌شود که برخی اظهارات مناقشه‌برانگیز او باعث این امر شده است.
 
وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که برند اربل، حاضر نیست ریاست سازوکار "اینس‌تکس" که به او پیشنهاد شده بود، را قبول کند. این دیپلمات آلمانی پیش از این سفیر کشورش در ایران و عراق بوده است.
 
اینس‌تکس، سازوکار مالی ویژه‌ای است که آلمان و فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی امضاکننده برجام، بنیاد گذاشته‌اند تا علیرغم تحریم‌های ایالات متحده، امکان تجارت با جمهوری اسلامی فراهم شود.
 
سخنگوی وزارت خارجه آلمان شامگاه پنجشنبه (هشتم اوت) علت امتناع برند اربل از پذیرفتن ریاست اینستکس را "دلایل شخصی" اعلام کرد، اما سایر منابع از علل دیگری سخن گفته‌اند.
 
روزنامه آلمانی و پرتیراژ "بیلد" در تحقیق مستقلی که درباره این موضوع انجام داده، گفته است که علت واقعی کناره‌گیری اربل از پستی که به او پیشنهاد شده بود، اظهارات بحث‌انگیز او بوده است.
 
برند اربل در دو مصاحبه‌ای که اخیرا انجام داده و در یوتیوب منتشر شده‌اند، سخنانی بیان کرده که موقعیت او را متزلزل کرده‌اند.
 
سخنان او آشکارا بار ضدیهودی دارند و با تبلیغات جاری در مورد "قدرت خارق‌العاده لابی یهودیان" در آمریکا و سراسر جهان و "بهره‌برداری یهودیان از جنایات نازی‌ها" همخوانی دارد.
 
او در بخشی از سخنانش "مداخلات غرب" را عامل اصلی وضعیت فاجعه‌بار خاورمیانه دانسته و از بیشتر مواضع جمهوری اسلامی در سیاست خارجی دفاع کرده است.
 
اربل دو مصاحبه را با کانالی انجام داده که گرایش آشکار ضد یهودی دارد. این کانال در یوتیوب به سرپرستی کن یبسن اداره می‌شود و در پراکندن انواع "تئوری توطئه" و تعصبات ضدیهودی نامور است.
 
وزارت خارجه آلمان در پاسخ به پرسش "بیلد" گفته است که از مفاد دو مصاحبه‌ای که اربل انجام داده بی‌خبر بوده است.
 
***
 
استعفای برند اربل رئیس اینستکس
 
بی بی سی: رئیس نهاد اروپایی ساز و کار ویژه مبادلات مالی با ایران- اینستکس - از این سمت استعفا کرده است.
 
روزنامه آلمانی بیلد گزارش کرده است که برند اربل، سفیر پیشین آلمان در جمهوری اسلامی ایران که بعنوان رئیس اینستکس معرفی شده بود از این سمت کناره‌ گیری کرده است. این روزنامه دلیل استعفای آقای اربل را محتوای "یهود ستیزانه" و حمایت او از "رژیم ملاها" در مصاحبه‌های مفصل با کن جنسن، خبرنگار یک شبکه رادیویی اینترنتی عنوان کرده است.
 
به نوشته این روزنامه، کن جنسن در سال ٢٠١١ از شبکه آر‌بی‌بی آلمان اخراج شد که یکی از دلایل آن ابراز این نظر بود که کشتار یهودیان در زمان حکومت نازی‌ها در آلمان واقعیت ندارد و اینکه "برادرزاده زیگموند فروید هولوکاست را برای مقاصد تبلیغاتی اختراع کرد."
 
ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان نیز کناره‌گیری آقای اربل را به نقل از روزنامه بیلد در توییتر خود گزارش و دلیل آن را "اظهارات یهودستیزانه و ضعف قدرت تشخیص" عنوان کرده است.
 
به نوشته روزنامه بیلد، برند اربل، که علاوه بر ایران، سفیر آلمان در عراق هم بوده است، در دو مصاحبه با کن جنسن "با لحنی خشونت بار" اسرائیل را هدف حمله قرار داد و از "حکومت ملاها" و گروه‌های ضد اسرائیلی از جمله حزب‌الله لبنان حمایت کرد.
 
در این مصاحبه‌ ها، آقای اربل با دفاع از برنامه موشکی ایران، آن را قانونی و قابل قبول دانست. وی همچنین گفت که دولت آلمان "در یک مورد به هیچوجه کوتاه نیامده و و آن رد خواسته اسرائیل برای توقف برنامه هسته‌ای ایران بوده است."
 
سفیر سابق آلمان در تهران همچنین گفته بود که ایران پس از لشکرکشی نادرشاه به هند، در هیچ جنگ دیگری دست نداشته است اما روزنامه بیلد حکومت فعلی ایران را به دخالت مسلحانه در عراق پس از سقوط صدام حسین و مشارکت و کمک به ادامه جنگ داخلی در سوریه و یمن متهم و آقای اربل را به ناآگاهی از واقعیات تاریخی و اظهارات جانبدارانه متهم کرده است.
 
به نوشته بیلد، برند اربل در همین مصاحبه تأکید کرد که ایران هرگز اسرائیل را هدف حمله موشکی قرار نخواهد داد و دلیل آن را "ترس حکومت ایران از واکنش آمریکا" توصیف کرده بود. وی در توجیه وضعیت حقوق بشر در ایران نیز گفته بود که اگرچه تعداد اعدام‌ها به نسبت جمعیت ایران بسیار زیاد است اما اکثر اعدام شدگان قاچاقچیان مواد مخدر هستند.
 
روزنامه بیلد به نقل از "یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان" گفته است که این وزارتخانه از محتوای مصاحبه برند اربل و موضعگیری او در این مصاحبه‌ها اطلاع ندارد "اما تایید کرد که وی به دلایل شخصی مایل به تصدی ریاست اینستکس نیست."
 
روزنامه بیلد در تشریح اینستکس نوشته است که این نهاد برای کمک به دور زدن تحریم‌ های آمریکا در مبادلات تجاری و ارتباط مالی با ایران ایجاد شده است. این روزنامه افزوده است که با وجود اینکه تأسیس اینستکس در ماه ژانویه اعلام شد، اما هنوز مبادله‌ ای از طریق این تشکیلات صورت نگرفته است. به گفته بیلد، یکی از دلایل عدم فعالیت اینستکس خودداری ایران از به اجرا گذاشتن مقررات جهانی ضد پولشویی است.
 
خبر کناره‌گیری برند اربل از ریاست اینستکس در برخی رسانه های داخلی ایران نیز منعکس شده اما هنوز مقامات اروپایی و جمهوری اسلامی ایران رسما نسبت به آن واکنش نشان نداده اند.