خروج نیروهای محافظ بریتانیایی غیر مسلح شرکت‌ های امنیت دریایی از خلیج فارس و جایگزین آنها با محافظان سایر ملیت‌ ها

khalijefars 31122015 بی بی سی: یک روزنامه بریتانیایی گزارش داده است که شرکت‌ های امنیت دریایی، نیروهای محافظ بریتانیایی را که غیر مسلح هستند از خلیج فارس خارج می‌ کنند.
 
به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، شرکت اَمبری بزرگترین شرکت امنیت دریایی و همچنین شرکتی به نام "امنیت اموال دریایی و آموزش" نگهبان‌های بریتانیایی‌شان را با محافظانی با ملیت‌ های دیگر جایگزین کرده‌اند.
 
این اقدام به دلیل نگرانی از امنیت این ماموران صورت گرفته است. سه هفته پیش نیروی دریایی سپاه پاسداران نفتکش استینا ایمپرو حامل پرچم بریتانیا را در تنگه هرمز توقیف کرد و ۲۳ خدمه آن که هیچ‌یک بریتانیایی نیستند هنوز در عرشه کشتی هستند.
 
جان تامسون که یکی از پایه‌گذاران شرکت امبری به فایننشال تایمز گفت: "ما این سیاست را در پیش گرفته‌ایم که هیچ نیروی محافظ بریتانیایی نباید در خلیج (فارس) باشد. به مشتریانمان هم همین توصیه را می‌کنیم."
 
بن استورات از شرکت "امنیت اموال دریایی و آموزش" به این روزنامه گفت: "ما استفاده از نگهبان‌های بریتانیایی غیرمسلح را به دلیل خطرش توصیه نمی‌کنیم."
 
وقتی خطر دزدان دریایی در آب‌های سومالی حدود ده سال پیش مسئله‌ساز شد تامین امنیت دریایی رونق گرفت. بسیاری از نیرو‌های شرکت‌های امنیت دریایی اعضای سابق نیروهای ویژه دریایی بریتانیا مثل تکاوران دریایی (رویال مارین)، هنگ چتربازان، سرویس هوایی ویژه و سرویس دریایی ویژه هستند.
 
فایننشال تایمز می‌نویسد تامین‌کنندگان امنیت دریایی در سال‌های اخیر به گاردهای ارزانتر اروپای شرقی و آسیایی روی آورده‌اند اما گاردهای بریتانیایی هنوز غالب سمت‌های ارشد را در این شرکت‌ها دارند.
 
این روزنامه از فردی که نامش را ذکر نکرده نقل قول می‌کند "تمام افرادی که در صنایع کشتیرانی بریتانیا کار می‌کنند بر این باورند که ایرانی‌ها به دنبال خدمه بریتانیایی هستند." به نوشته فایننشال تایمز مقامات دولت آمریکا هم اظهار نگرانی کرده‌اند که ایران ممکن است به دنبال شهروندان بریتانیا باشد.
 
آژانس دریایی آمریکا از کشتی‌های حامل پرچم این کشور که به خلیج فارس می‌روند خواسته پیشاپیش نیروی دریایی آمریکا و بریتانیا را مطلع کنند. دولت بریتانیا هم از کشتی‌های بریتانیایی همین درخواست را کرده است.
 
بریتانیا به نیروی ضربتی پیوسته که آمریکا برای محافظت از کشتی‌ها در خلیج فارس و تنگه هرمز تشکیل داده است.
 
به جز بریتانیا کشورهای عمده اروپایی تمایلی به پیوستن به این نیروی ضربت نشان نداده‌اند؛ یکی به دلیل نگرانی از کشیده شدن به جنگی ناخواسته و دیگری به دلیل مخالفت کشورهای اروپایی با بیرون آمدن یک‌طرفه آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال "حداکثر فشار" بر ایران که عامل شروع تنش‌های اخیر در منطقه شد.
 
آمریکا و بریتانیا می‌گویند آزادی کشتیرانی در خلیج فارس نه فقط برای خودشان بلکه برای تمام کشورها مهم است، جایی که هر روز حدود بیست درصد نفت دنیا از آن می‌گذرد.
 
ایران حضور نیروهای خارجی را عامل تنش در منطقه می‌داند و می گوید قرن‌ها است که امنیت خلیج فارس را بر عهده داشته و مصمم است این نقش را ادامه دهد.
 
انزده روز پیش از توقیف نفتکش استنا ایمپرو، نیروی دریایی بریتانیا نفتکش گریس یک را که حامل نفت ایران بود در آب‌های جبل‌الطارق به دلیل آنچه "نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه" خواند، توقیف کرد.
 
هر دو کشور اقدام طرف مقابل را "دزدی دریایی" و "غیرقانونی" خواندند و سفرای یکدیگر را احضار کردند.
 
بریتانیا اقدام ایران را مقابله به مثل خواند و محکوم کرد. ایران گفت مقصد نفتکش سوریه نبوده، تحریم‌ اتحادیه اروپا شامل ایران نمی‌شود و این تحریم برای خرید نفت از سوریه است نه برای فروش آن. ایران گفت اقدام بریتانیا به درخواست آمریکا بوده، اما بریتانیا بارها این مسئله را تکذیب کرد.
 
با این حال هر دو کشور تاکید کرده‌اند که به دنبال مقابله‌جویی نیستند و برای تنش‌زدایی تلاش می‌کنند.
 
پس از آن دولت بریتانیا اعلام کرد که نیروی دریایی‌اش را موظف کرده کشتی‌های حامل پرچم بریتانیا را در عبور از تنگه هرمز همراهی کند و یک ناو هم به خلیج فارس اعزام کرد.
 
پیش از آن، آمریکا ایران را متهم به حمله به دو نفتکش در آب های دریای عمان در نزدیکی تنگه هرمز کرده بود. اتهامی که ایران آن را رد کرد.
 
سپاه پاسداران سپس یک پهپاد تجسسی آمریکا را در نزدیکی سواحل ایران سرنگون کرد، ایران گفت پهپاد وارد فضای ایران شده بود و آمریکا گفت که این هواپیمای بدون سرنشین در فضای بین‌المللی بوده است.
 
سرفرماندهی آمریکا چند روز بعد از سرنگونی دو پهپاد ایرانی خبر داد اما ایران این موضوع را تکذیب کرد.