تشدید فشار بر ایران؛ یکی از اهداف اصلی سفر جان بولتون به لندن

bolton john2
جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای همراه کردن بریتانیا با سیاست‌های آمریکا در قبال ایران راهی لندن شده است. برگزیت می‌تواند وابستگی اقتصادی و همچنین سیاسی بیشتر بریتانیا به آمریکا را در پی داشته باشد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه ۲۰ مرداد (۱۱ اوت) وارد لندن شد. بولتون در سفر دو روزه خود با مقامات و مسئولان بریتانیا از جمله درباره تحریم‌های ایران و تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس گفت‌وگو خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۲۱ مرداد (۱۲ اوت) با انتشار گزارشی از لندن خبر از سفر جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به بریتانیا داده است.

پیش بینی می‌شود که ایران و رویکرد مشترک آمریکا و بریتانیا در قبال این کشور از مهم‌ترین موضوعات دیدارها و گفت‌وگوهای بولتون با مقامات بریتانیایی باشد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

افزون بر آن، مسائل ناظر بر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و همچنین قطع همکاری با شرکت هوآوی چین نیز از دیگر محورهای گفت‌وگوهای دو روزه بولتون در بریتانیا خواهد بود.

فشار بیشتر بر ایران

تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باعث نزدیکی بیشتر این کشور از منظر سیاست خارجی به آمریکا خواهد شد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید بریتانیا و یکی از چهره‌های اصلی برگزیت اعلام کرده است که این کشور در هر صورت روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. خروج از اتحادیه اروپا نه تنها باعث افزایش وابستگی اقتصادی بریتانیا به آمریکا می‌شود، بلکه در عرصه سیاست خارجی نیز، نزدیکی بیشتر دو کشور را الزاما در پی خواهد داشت.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود تاکید کرده است که خواست جان بولتون از بریتانیا خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران است. خواستی که بنا بر ارزیابی تحلیلگران، گرچه در کوتاه‌مدت تحقق آن بعید به نظر می‌رسد، اما می‌تواند همراهی بیشتر دو کشور آمریکا و بریتانیا در قبال ایران را در پی داشته باشد.

توقیف تانکر بریتانیایی توسط سپاه پاسداران از جمله مواردی است که می‌تواند باعث نزدیکی بیشتر سیاست خارجی بریتانیا به آمریکا در ارتباط با ایران گردد.
یکی دیگر از محورهای گفت‌وگوهای جان بولتون با مقامات بریتانیایی ناظر بر موضوع تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز است. بریتانیا برای شرکت در ناوگان دریایی بین‌المللی اعلام آمادگی کرده است. هدایت و فرماندهی این ناوگان را آمریکا بر عهده خواهد داشت.
منبع : دویچه وله