انفجار در مراسم عروسی در کابل دست‌کم ۶۳ کشته و ۱۸۲ زخمی برجا گذاشت

Enfejar-Afghanestan

«وزارت داخله کشور افغانستان اعلام کرده که در نتیجه انفجار انتحاری شب گذشته در یک سالن عروسی در غرب کابل ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند.»
 
این حمله حوالی ساعت ۱۰ و نیم شب گذشته در حوزه ششم امنیتی کابل در داخل "هتل شهر دوبی" رخ داده است.
 
نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید که زنان و کودکان نیز شامل کشته‌ها و زخمی‌های این رویداد هستند.
آنطور که گزارش شده بمب گذار انتحاری پس از ورود به بخش آقایان در سالن هتل خود را منفجر کرده است.
 
محمد فرحق، یکی از مدعوین این عروسی گفته او در لحظه انفجار در قسمتی که به میهمانان زن اختصاص داشت بوده و برای همین جان سالم به در برده است.
 
"در قسمت آقایان تقریبا هیچ‌کس سالم نمانده. همه مردها یا کشته یا مجروح شده‌اند. برای ۲۰ دقیقه سالن پر از دود بود. همه گریه می کردند و فریاد می زدند. با وجود گذشت حدود دو ساعت از زمان انفجار امدادگران هنوز مشغول بیرون آوردن قربانیان از داخل سالن هستند."
این انفجار در منطقه اکثرا شیعه‌نشین پایتخت روی داده است.
 
تاهنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته و گروه طالبان نیز آن را محکوم کرده است.
 
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در صفحه توییترش ضمن محکوم نمودن این حمله گفته: "اینگونه قتلهای عمدی و وحشیانه و هدف قرار دادن زنان و اطفال هیچ توجیه و جواز ندارد."
آن طور که گزارش شده بمب گذار انتحاری پس از ورود به بخش آقایان در سالن هتل خود را منفجر کرده است.
 
واکنش‌ها:
محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی توییترش ضمن محکوم کردن این حمله نوشته:" اولویت من در حال حاضر رسیدگی به خانواده‌های قربانیان این حمله وحشیانه است."
 
پیتر پراگل، سفیر آلمان در کابل نیز در واکنش به انفجار شب گذشته در صفحه تویتترش نوشته: " از انفجار شب گذشته در مراسم عروسی در کابل و هدف قرار گرفتن غیر نظامیانی که سعی داشتند لحظاتی را در افغانستان جنگ‌زده عادی زندگی کنند عمیقا شوکه شده‌ام. این بیش از دهشت است. احمقانه است."
 
عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان در واکنش به این رویداد در صفحه فیسبوکش نوشته: "حمله بر غیر نظامیان بی‌دفاع و بی‌گناه جنایت جنگی و عمل ضدبشری است."
 
انفجار شنبه شب در کابل تنها ۱۰ روز پس از انفجار مهیب دیگری در نزدیکی مقر پلیس کابل روی داد که طی آن ۱۸ نفر کشته و بیش از ۱۵۰ نفر مجروح شدند.
این انفجارها که امنیت در پایتخت افغانستان را یکبار دیگر با سوالات جدی روبرو کرده است در حالی روی داده که گفتگوها میان آمریکا و طالبان همچنان در جریان است و طی روزهای گذشته اخبار "امیدوارکننده‌ای" از آن منتشر شده است.
 
شاهدان عینی می‌گویند اکثر قربانیان در قسمت مردانه سالن عروسی بودند
این انفجار تنها یک روز پس از کشته شدن برادر رهبر گروه طالبان در شهر کویته روی داده است.
 
روز جمعه ۲۵ مرداد، حافظ احمدالله برادر ملا هیبت‌الله، رهبر گروه طالبان در انفجاری در هنگام ادای نماز جمعه در نزدیکی شهر کویته پاکستان همراه با سه تن دیگر کشته شد.
منبع خبر: بی بی سی فارسی