ظریف: اگر اروپا به تعهداتش عمل کند به‌طور کامل به برجام برمی‌گردیم، حتی بدون آمریکا

zarif mohammadjavad

BBC : محمدجواد ظریف در جریان سفر به سوئد در جلسه‌ای در موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم (سیپری) شرکت کرد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، می‌گوید اگر اروپایی‌ها به تعهداتی که برای اجرای برجام به ایران داده‌اند عمل کند، جمهوری اسلامی هم اقدامات اخیرش برای کاهش پایبندی به برجام را لغو می‌کند.

آقای ظریف در یک سخنرانی و جلسه پرسش و پاسخ در موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم (سیپری) گفت حتی اگر آمریکا به توافق هسته‌ای برنگردد، ایران به شرط اجرای کامل تعهدات از طرف اروپا تنها ظرف چند ساعت به وضعیت اولیه خود در برجام برمی‌گردد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پانزده ماه پیش کشورش را از توافق جامع هسته‌ای ایران که در کنار روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان از امضاکنندگان آن بود، خارج کرد.

ایران بعد از یک سال اعلام کرد که در واکنش به این اقدام آمریکا و همین طور عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهداتشان در زمینه رابطه و تجارت با ایران شروع به کاهش اجرای تعهدات خود در قبال برجام می‌کند.

 

اکنون آقای ظریف می‌گوید عمل اروپا به تعهداتش برای بازگشت کامل ایران به وضعیت قبلی در برجام کافی است.

ایران تاکنون در دو مرحله تعهدات خود در زمینه میزان ذخیره آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده و همین طور سطح غنی‌سازی اورانیوم را کاهش داده است.

آقای ظریف در سوئد تاکید کرد که ایران قصد خروج از برجام را ندارد بلکه تنها تعهداتش را آن هم در چارچوب این توافق کاهش داده است.

او گفت که اروپا یازده تعهد از جمله در زمینه خرید نفت ایران، سرمایه‌گذاری در ایران و انجام تبادلات مالی و بانکی داده که به آنها عمل نکرده است.

آقای ظریف گفت راه‌اندازی اینستکس، کانال مالی اروپا با ایران برای کم‌اثر کردن تحریم‌های آمریکا، پانزده ماه طول کشیده و هنوز این کانال انتظار ایران را برآورده نکرده است.

تحریم‌های آمریکا به گونه‌ای است که شرکت‌ها و موسسات غیرآمریکایی را هم که با ایران مبادله کنند مجازات و از حضور و فعالیت در ایالات متحده محروم می‌کند.