۴ روز متوالی آتش‌ سوزی جنگل‌ های ارسباران/ مهار آتش و شعله ور شدن مجدد آن با وزش شدید باد - فقدان سایت هوایی با هلیکوپتر یا هواپیماهای آب‌ پاش و امدادرسان

atashsoozi jangal 08012015 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه کمترین خاصیت نیروهای اقدام کننده در منطقه جلوگیری از توسعه آتش بوده است، گفت: نیروهای اقدام کننده جلوی پیشروی و سرایت آتش‌ سوزی را گرفته و مهار کرده‌ اند، البته این بدان معنا نیست که آتش سوزی در محدوده‌ هایی ادامه ندارد.
 
به گزارش ایسنا، داور نامدار در جلسه ستاد مدیریت بحران استان به آخرین وضعیت آتش‌ سوزی جنگل‌ های ارسباران اشاره کرد و گفت: طی ۴ روز اخیر، آتش‌ سوزی در چهار نقطه از جنگل‌ های ارسباران وجود داشته است؛ بدین صورت که در ابتدا آتش‌سوزی در دو نقطه بود و روزهای بعدی دو نقطه دیگر نیز طعمه حریق شدند.
 
وی با بیان اینکه منطقه‌ ی موردنظر دارای شیب بسیار تند و سنگلاخی است، افزود: آخرین نقطه‌ ای که امکان تردد خودرو وجود دارد، با محل جبهه آتش حدود ٣ کیلومتر فاصله داشته و به جهت سنگلاخی و شیب تند منطقه امکان دسترسی با پای پیاده در کمتر از ٢ ساعت فراهم نیست.
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه شرایط برای استقرار نیروها در منطقه بسیار سخت و خسته‌ کننده است به همین جهت نیز زمان حضور نیروهای پیاده در محل، بسیار طولانی بود، گفت: علیرغم وجود همه مشکلات، نیروهای اقدام کننده طی ۴ روز جلوی توسعه آتش را گرفتند.
 
وی تشریح کرد: حدود ۳۰۰ هکتار از جنگل‌ های ارسباران طعمه حریق شده که شامل مرتع، مرتع مشجع و جنگل و اراضی جنگی با گونه‌ های بلوط، ممرز، شیرخشت، سیاه‌تلو و همچنین گونه‌ های نادر و با ارزش اورس بوده است.
 
نامدار با بیان اینکه فراوانی و پراکنش گونه اورس در کشور بسیار نادر است، افزود: در این منطقه نیز مقداری از این گونه طعمه حریق شد، با توجه به اینکه اورس سوزنی برگ بوده و قابلیت اشتعال بسیار بالایی دارد، از اینرو مهار کردن آتش با ابزار آلات و امکانات که نیروهایمان در اختیار دارند، بسیار سخت است.
 
وی متذکر شد: درخواست ما در رابطه با آتش‌ سوزی بخشی از جنگل‌ های ارسباران، امکانات و امداد هوایی بود که علیرغم وعده‌ ها هنوز نرسیده است.
 
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه هم‌ اکنون نیروهای اقدام کننده در محل آتش‌سوزی هستند، گفت: هر روز حدود ساعت ۵ بامداد نیروها به منطقه اعزام می‌ شوند، چرا که با توجه به خنکی هوا و نبود وزش شدید باد، شرایط برای مهار آتش فراهم است.
 
نامدار در بخش دیگری از سخنانش گفت: روز گذشته حوالی ساعت ۱۱ به این نتیجه رسیدیم که آتش مهار شده و امکان مهار آتش وجود دارد، چرا که حدود ۹۵ درصد آتش خاموش شده بود و اقداماتی در راستای پاکسازی انجام می‌ شد، اما متأسفانه وزش شدید باد دوباره کنده‌ های سوخته را شعله ور کرده و آتش‌ سوزی مجدد شروع شد.
 
وی با بیان اینکه اداره کل منابع طبیعی و محیط زیست استان به عنوان دو نهاد متولی این حوزه فاقد امکاناتی هستند که باید باشند، گفت: سال گذشته از منابع ملی اعتباری به این حوزه تخصیص نیافت و از منابع استانی نیز منابع اندکی درنظر گرفته شد که ۸۰ درصد آن تخصیص یافت، این اعتبار حتی کفایت کنترل و گشت را هم نکرد، در حالی که باید منابعی در راستای پیشگیری و مقابله با آتش‌ سوزی‌ ها در اختیار داشته باشیم.
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی گفت: جنگل‌ های ارسباران بعنوان یکی از ۵ رویشگاه اصلی کشور و ۹ نقطه بیوسفر جهانی، ارزش آن را دارد که سایت هوایی با هلیکوپتر یا هواپیماهای آب‌ پاش و امدادرسان در این منطقه داشته باشد.
 
نامدار بیان کرد: اگر امکاناتی که نیاز داشتیم در روز اول آتش‌سوزی در اختیارمان قرار می‌ گرفت، روز دوم شاهد آتش‌ سوزی و تداوم آتش نبودیم.
 
وی بیان کرد: از صبح امروز نیز آتش‌ سوزی در ٢ نقطه بصورت مهار شده ادامه دارد اما شعله ور نیست، اگر همکاران بتوانند وضعیت را کنترل کنند امیدوار به مهار هستیم؛ اگر امداد هوایی هم برسد نتیجه بهتر خواهد شد.
 
تمامی ظرفیت استان برای مهار آتس‌ سوزی جنگل‌ های ارسباران پای کار است:
 
به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، محمدرضا پور محمدی در جلسه ستاد مدیریت بحران استان با بیان اینکه طبق آخرین اطلاعات، حدود ٣٠٠ هکتار از جنگل‌ های ارسباران در محدوده ٣ روستا از توابع شهرستان خداآفرین دچار آتش‌ سوزی شده است، افزود: همه عوامل و نیروهای استانی در این رابطه پای کار هستند.
 
وی بابیان اینکه روز گذشته بعد از مهار آتش‌ سوزی، خاکسترهای باقی مانده در اثر وزش باد شدید مجددا شعله‌ ور می‌ شوند، اظهار کرد: در آتش‌ سوزی جنگل‌ های شمال نیز شاهد وضعیت مشابه این ماجرا بودیم.
 
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه جنگل‌ های ارسباران میراث گرانبها و منابع طبیعی ارزشمند ما هستند، افزود: اطمینان خاطر می‌ دهیم که مدیران ذی‌ ربط برای مهار آتش‌ سوزی اهتمام جدی داشته و بنده نیز عملکرد دستگاه‌ های مسئول را رصد می‌ کنم تا بتوانیم در سریع‌ ترین زمان ممکن این حادثه را کنترل کنیم.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: باید مدیریت بحران استان برای مواجهه با چنین بحران‌ هایی مجهز به امکانات مورد نیاز شود؛ چراکه همه انتظارات از مدیریت بحران استان بوده و به تبع آن باید امکانات و تجهیزات مورد نیاز نیز در اختیار این مجموعه قرار داده شود.
 
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه احتمال شروع مجدد آتش‌ سوزی در منطقه وجود دارد، تأکید کرد: از اینرو حالت آماده‌ باش دستگاه‌ ها تا زمان مهار کامل آتش، ادامه خواهد داشت.
 
وی با بیان اینکه مهار کامل آتش‌ سوزی نیازمند لکه‌ گیری از طریق پشتیبانی هوایی است، افزود: علیرغم مکاتبات و پیگیری‌ های انجام شده با ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت دفاع و هوانیروز ارتش، تاکنون این امر محقق نشده است.
 
پورمحمدی ضمن گلایه از ناهماهنگی دستگاه‌ های ملی در این رابطه، گفت: متأسفانه این نقص، در حوادث مشابه مانند آتش‌ سوزی جنگل‌ های شمال هم وجود داشت و انتظار داریم که دستگاه‌ های مسئول در سطح ملی، با جدیت بیشتری با استان‌ها و مناطق درگیر با بحران‌های مشابه همکاری کنند.
 
معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور هم در این جلسه با قدردانی از همکاری مردم منطقه و دستگاه‌ های مسئول برای مهار آتش‌ سوزی، گفت: با توجه به اهمیت جنگل‌ ها و مراتع در کشور بویژه جنگل‌ های ارسباران به خاطر گونه‌ های کمیاب گیاهی، باید تلاش کنیم تا کمترین آسیب به این سرمایه‌ های طبیعی وارد شود.
 
اسماعیل نجار با بیان اینکه متولی مدیریت آتش‌ سوزی در جنگل‌ ها، مراتع و مناطق حفاظت شده، سازمان‌های حفاظت محیط زیست و جنگل‌ها و مراتع کشور هستند، افزود: سایر دستگاه‌ها در این خصوص نقش کمک‌کننده دارند و سازمان مدیریت بحران نیز بر حسب وظیفه از چند سال پیش همکاری خود را با این سازمان‌ها آغاز کرده است.
 
وی به تفاهم‌نامه سازمان مدیریت بحران و وزارت دفاع در خصوص پشتیبانی هوایی در مواقع بروز آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها اشاره کرد و گفت: عدم تخصیص اعتبارات مورد نیاز، یکی از موانع اجرای این تفاهم‌نامه است که امیدواریم برای رفع این مشکل، یک تصمیم جدی گرفته شود.
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: بحران به موضوعاتی اطلاق می‌ شود که مدیریت آن در توان استان نباشد، در آتش‌ سوزی جنگل‌ های ارسباران نیز به واسطه نبود تجهیزات لازم، با بحران مواجه بوده و به کمک‌ های ملی نیاز داریم.
 
جواد رحمتی افزود: علیرغم هماهنگی‌ های انجام شده، متأسفانه اقدام قابل توجهی به صورت ملی در این خصوص اتفاق نیفتاده است، البته در سطح استان هماهنگی و همکاری‌ ها بسیار مناسب است.
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان نیز در این جلسه اظهار کرد: به نظر می‌ رسد که فرآیند تأمین اعتبار در ماده ۱۰ و ۱۲ قانون مدیریت بحران طولانی است و ستاد مدیریت بحران کشور باید این موضوع را به نحوی مدیریت کند که هم سرعت عملی و هم تخصیص مالی در تأمین اعتبار برای تجهیز حوزه مدیریت بحران محقق شود.
 
داود بهبودی افزود: در این رابطه نیز پای کار هستیم و هر آنچه در توان داشته باشیم یاری خواهیم کرد.
 
سرهنگ محمدعلی طاهری، فرمانده مرزبانی استان نیز در این جلسه با بیان اینکه در این موضوع به هلیکوپتر و پشتیبانی هوایی نیاز داریم، افزود: هماهنگی‌ های لازم را با کشور ارمنستان انجام داده‌ ایم تا هلیکوپتر کشورمان در منطقه حضور یافته و مهار کامل آتش انجام گیرد.
 
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان نیز در این جلسه اظهار کرد: هلال احمر امکان پرواز، برداشتن آب و پخش آن را نداشته و رسالت انتقال نیرو را دارد و پرواز بالگرد بر عهده وزارت دفاع است.
 
سعید کنعانی با بیان اینکه هلال احمر استان امکانی در رابطه با پرواز بالگرد را ندارد، افزود: در این خصوص چندین بار نیز با تهران صحبت کرده‌ ایم و باید منتظر تصمیم آن‌ها بود.
 
وی با بیان اینکه در این ماجرا نیز پشیبانی‌ های لازم را در منطقه انجام می‌ دهیم، گفت: با توجه به صعب العبور بودن منطقه و خستگی بسیار شدید نیروهای عملیاتی، باید پشتیبانی مناسبی از نیروها داشته باشیم.
 
جلسه ویژه شورای هماهنگی مدیریت بحران آذربایجان شرقی برای بررسی آخرین وضعیت آتش‌ سوزی در جنگل‌ های ارسباران صبح امروز (جمعه) به ریاست استاندار آذربایجان شرقی و با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و مدیران دستگاه‌ های مسئول برگزار شد.