آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی: ایران به غنی‌ سازی اورانیوم در سطحی بالاتر از سقف تعیین‌ شده در برجام ادامه می‌ دهد

Agence internationale energie atomique بی بی سی: آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی در تازه‌ ترین گزارش دوره‌ ای خود از برنامه‌ هسته‌ ای ایران گفته ایران به غنی‌ سازی اورانیوم در سطحی بالاتر از سقف تعیین‌ شده در برجام ادامه می‌ دهد.
 
مطابق گزارش محرمانه آژانس، غنی‌ سازی اورانیوم در ایران در سطح ۴/۵ درصدی ادامه دارد که بالاتر از سقف ۳/۷۶ درصدی است که در توافق هسته‌ ای ایران و قدرت‌ های جهانی تعیین شده است.
 
بر همین مبنا ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران به ۲۴۱ کیلوگرم رسیده که بیش از سقف ٢٠٢ کیلویی برجام است.
 
با توجه به خروج آمریکا از برجام و برآورده نشدن خواسته‌ هایش از قدرت‌ های اروپایی، ایران اعلام کرده که مرحله به مرحله اجرای تعهداتش در توافق هسته‌ ای را کم می‌ کند.
 
سطح کنونی غنی‌سازی اورانیوم در ایران همچنان به طور قابل ملاحظه‌ای از میزان ٢٠ درصدی پیش از برجام کمتر است و فاصله زیادی با غنی‌ سازی ٩٠ درصدی دارد که لازمه ساخت بمب هسته‌ ای است.
 
در تازه‌ ترین گزارش آژانس آمده که ذخایر آب سنگین ایران ۱۲۵/۵ تن است که هنوز زیر سقف ١٣٠ تنی برجام محسوب می‌شود.
 
روز جمعه، پیش از انتشار اخبار از گزارش تازه آژانس، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اعلام کرد که اروپا همچنان به حفظ برجام متعهد است.
 
خانم موگرینی گفت: "هر تحولی که در جهت گفتگو، تماس و برقراری مسیرهایی باشد که راه دیپلماسی را باز می‌ کند، مورد استقبال اتحادیه اروپا است."
 
همچنین شینزو آبه، نخست‌ وزیر ژاپن، از برنامه خود برای ملاقات با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل خبر داده است.
 
نخست‌ وزیر ژاپن پیشتر برای میانجیگری بین ایران و آمریکا دیداری با آیت‌ الله علی خامنه‌ ای، رهبر ایران داشت. آیت‌ الله خامنه‌ ای با مذاکره با آمریکا مخالفت کرده است.
 
با این حال به تازگی محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، دو سفر پیاپی به فرانسه کرد و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، گفت شرایط برای ملاقات حسن روحانی و دونالد ترامپ آماده است.
 
آقای روحانی گفته برای تأمین منافع ایران حاضر است با هر کسی ملاقات کند.