"دست‌کم ۴۰ جهادگرا در حمله هدفمند موشکی در ادلب کشته شدند"

mushak-3
"دیده‌بان حقوق بشر سوریه" مستقر در لندن امروز شنبه اعلام کرد که در پی حمله موشکی در شمال غربی سوریه دست‌کم ۴۰ جهادگرا جان خود را از دست داده‌اند. این حمله در ادلب در منطقه‌ای "بین کفریا" و "معرة مصرین" رخ داده و در آن نشست اعضای "حراس الدین" و دیگر گروه‌های هم‌پیمان القاعده هدف قرار گرفته است. به گزارش خبرگزاری آلمان، افرادی از رده‌های فرماندهی هم در میان کشته‌شدگان هستند.

بنا بر گزارش دیده‌بان حقوق بشر، مشخص نیست که موشک‌ها را ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا شلیک کرده باشد.

از صبح امروز شنبه آتش‌بس در ادلب برقرار شده است. دیده‌بان حقوق بشر سوریه پیشتر اعلام کرده بود که این آتش‌بس که به ابتکار روسیه، قدرتمندترین حامی رژیم اسد شکل گرفته، به آرامش اوضاع در منطقه منجر شده است. گروه‌های شورشی اعلام نکرده بودند که به آتش‌بس پایبند خواهد بود یا نه.

ادلب در مرز ترکیه آخرین منطقه وسیع در خاک سوریه است که هنوز در کنترل نیروهای مخالف دولت سوریه است. ترکیه که از برخی گروه‌های مخالف رژیم اسد پشتیبانی می‌کند، با حمله ارتش سوریه به مخالفان در ادلب مخالفت کرده است.

ارتش سوریه با حمایت نیروهای هوایی سوریه از ۳۰ آوریل حملات گسترده‌ای علیه مخالفان در حما و ادلب آغاز کرد. در پی این حمله هزاران نفر فرار کردند. یک آتش‌بس در روزهای نخست ماه جاری (اوت) به شکست انجامید. از آن زمان نیروهای دولتی مناطق بیشتری را از مخالفان پس گرفته‌اند.