«حمله گسترده» طالبان به قندوز؛ خلیلزاد: آمریکا و طالبان در آستانه توافق هستند

Ghandooz-Afghanestan

«با وجود پیشرفت در مذاکرات صلح طالبان و آمریکا، شبه‌نظامیان اسلام‌‌گرا به ولایت قندوز حمله کرده‌اند؛ حمله‌ای که «گسترده» توصیف شده و به گفته مقامهای محلی «شمار زیادی» کشته برجای گذاشته‌است.»
 
زلمی خلیلزاد بامداد یکشنبه دهم شهریور ماه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته واشینگتن و گروه طالبان در «آستانه یک توافق» هستند.
 
به گفته خلیلزاد این توافق «خشونت را کاهش داده و راه را برای افغانها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح» گرد هم آیند.
وی گفت: ما این دور از گفتگوها با طالبان را  در دوحه به پایان رسانیدیم و برای مشورت، امروز به کابل سفر خواهم نمود. ما در آستانهء یک توافقی استیم که خشونت را کاهش داده و راه را برای افغانها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح با عزت و پایدار و یک افغانستان متحد و بااقتدار که ایالات متحده، متحدینش و هیچ کشور دیگری را تهدید نکند، با هم بنشینند.
با وجود این گفته‌ها و پایان نهمین دور مذاکرات دو طرف، گزارشها حاکی‌ست نیروهای امنیتی افغانستان همچنان درگیر نبرد با طالبان در قندوز هستند
 
حملات طالبان در مرکز ولایت قندوز افغانستان از بامداد شنبه نهم شهریور آغاز شد، و با انفجار انتحاری ادامه پیدا کرد.
اسدالله خالد و مسعود اندرابی نمایندگان وزیران دفاع و کشور افغانستان به حومه قندوز رفته‌اند و سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اظهار کرده‌ «وضعیت تغییر کرده است».
اما امرالدین ولی، عضو شورای ولایت قندوز، اظهارات سخنگوی وزارت دفاع را رد کرده و برعکس گفته طالبان از مواضع خود عقب‌نشینی نکرده‌اند.
 
امرالدین ولی افزوده طالبان فراتر از یک کلیومتر در شهر پیشروی کرده‌ و «جنگ جریان دارد».
فاطمه عزیز، نماینده قندوز در مجلس نمایندگان افغانستان، نیز به رادیو آزادی، بخش دری اروپای آزاد، گفته در جریان درگیریهای شب شنبه شمار زیادی از نیروهای طالبان و نیز غیرنظامیان و نظامیان افغان کشته شده‌اند.
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید حمله انتحاری شنبه دست‌کم ۱۵ کشته و بیش از ۷۵ زخمی برجای گذاشته‌است.
شماری از مقامهای محلی گفته‌اند بیش از ۳۰ تن از شبه‌نظامیان طالبان در درگیری‌ها کشته شده‌اند.
 
فرمانده ماموریت پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان حمله را «شدیدا محکوم» کرده و می‌گوید این گروه «یک بار دیگر غیرنظامیان را به مخاطره انداخته است».
 
ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی با ابراز تاسف از رخدادها گفته طالبان با حمله به شهر قندوز به شماری سازه‌های مسکونی و غیرنظامی آسیب رسانده و خواسته «تا فضای رعب و وحشت را حاکم سازد».
رئیس جمهور کشور ضمن محکوم نمودن این عمل شنیع طالبان، ابرازداشت که حفاظت از جان و مال شهروندان کشور، از اولویت های اساسی حکومت می باشد و در این زمینه تعهد جدی وجود دارد.
رئیس جمهور غنی افزود که این گونه اعمال طالبان در تضاد با موضوع نشست رهبران شان که در دوحه درجریان است، می باشد. در حالی که مردم افغانستان خواستار قطع جنگ و رسیدن به صلح پایدار اند، صلحی که در آن مردم باعزت زندگی کنند.
 
زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، پیشتر در توئیترش نوشته بود در مذاکرات با طالبان به موضوع حمله به قندوز اشاره کرده و گفته این‌گونه حملات باید متوقف شود.
او قرار است امروز برای مشورت با دولت مرکزی به کابل سفر کند.
 
طالبان چهار سال پیش موفق شده بود برای مدتی کوتاه کنترل شهر قندوز را به دست گیرد. پس از آن این گروه بارها دست به حمله به این شهر زده، و تلاش کرده کنترل آن را در دست گیرد.
 
منابع خبر:اسوشیتدپرس، رادیو آزادی، شبکه‌های مجازی، رادیو فردا