به دستور حسن روحانی کاهش بیشتر تعهدات برجامی ایران از جمعه اجرا می شود

rouhani hassanحسن روحانی، رئیس جمهور ایران، دستور داده است که کاهش بیشتر تعهدات ایران در قالب توافق هسته‌ای از روز جمعه انجام شود.

این سومین باری است که ایران بخشی از تعهدات برجامی خود را زیرپا می‌گذارد.

بر اساس دستور رئیس‌جمهور ایران، در این گام، "سازمان انرژی اتمی موظف است در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است را از روز جمعه آغاز کند و تمام تعهداتی که در این زمینه در برجام وجود داشته است را کنار بگذارد."

آقای روحانی در تشریح "گام سوم" نقض برجام، بعد از جلسه با روسای قوای قضائیه و مقننه گفت که از روز جمعه "شاهد گسترش در تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژها و سانتریفیوژهای جدید و هر آنچه برای غنی سازی نیاز داریم خواهیم بود. همچنین شاهد سرعت عمل در این زمینه خواهیم بود."

ایران در دو گام قبلی، سطح غنی‌سازی و میزان غنی‌سازی اورانیوم را تغییر داده بود.

همزمان، دونالد ترامپ چهارشنبه در پاسخ به خبرنگاران، بر، بر جا بودن تحریم های ایران تاکید کرد ولی گفت همچنان آماده است در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حسن روحانی دیدار کند.

آقای ترامپ با قدردانی از تلاش های همتای فرانسوی خود برای کاستن تنش میان تهران و واشنگتن گفت: سپاسگزار تلاش های مکرون هستم ولی ما مسائل را از طریق او دنبال نمی کنیم. بقیه به طور مستقیم با ما در تماس هستند و ما نیازی نداریم که مسائلمان را از طریق کشورهای دیگر دنبال کنیم.

گام سوم ایران

نقض گام به گام برجام توسط تهران در اعتراض به تحریم‌های سخت‌گیرانه آمریکا، به ویژه محدودیت‌های شدید برای فروش نفت انجام می‌شود.

خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های ایران، یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن وضعیت فعلی است.

همزمان دیگر امضاکنندگان برجام از جمله متحدان اروپایی آمریکا (بریتانیا، فرانسه و آلمان) با دونالد ترامپ مخالفند و در تلاشند تا برجام را حفظ کنند.

پیش از این فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که دو گام نخست نقض برجام توسط ایران، از نظر دیگر امضاکنندگان این توافق، نقض‌های جدی نیستند.

خانم موگرینی ضمن ابراز نارضایتی از نقض برجام توسط ایران گفته بود که بهرحال این موارد کاملا برگشت پذیر هستند.

در "گام سوم" نقض برجام توسط ایران نیز، حسن روحانی تاکید کرد که این موضوع برگشت‌پذیر است.

ایران می‌گوید اگر همه طرفهای برجام به تعهدات خود در قبال این توافق عمل کنند، ایران نیز اجرای کامل برجام را از سر می‌گیرد.

حسن روحانی نیز روز چهارشنبه گفت: "هر آنچه که ما از لحاظ فنی و پیشرفت در زمینه تکنولوژی فناوری هسته‌ای نیاز داریم با نظارت آژانس و در چهارچوب حرکت صلح‌آمیز انجام خواهیم داد و در عین حال نیز دو ماه به کشورهای ۱+۴ فرصت می‌دهیم که اگر توانستیم به توافق برسیم."

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید که برجام، توافق خوبی نیست.

رئیس‌جمهوری آمریکا معتقد است که ایران باید دوباره مذاکراتی را با این واشنگتن انجام دهد و به توافقی جدید دست پیدا کند.

او گفته است که توافق جدید هم برای تهران و هم برای واشنگتن بهتر خواهد بود.

او روز چهارشنبه نیز در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا حاضر است با حسن روحانی دیدار کند، گفت که "قطعا. همه چیز ممکن است."

رئیس‌جمهوری آمریکا افزود: "آنها دوست دارند که مشکلشان حل شود ... ظرف ۲۴ ساعت می‌توانیم مشکلشان را حل کنیم."

اما آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره با آمریکا را منع کرده است.

این در حالی است که حسن روحانی گفته بود برای "منافع ملی" حاضر است "با هرکسی" مذاکره کند. این اظهارات او، ابراز تمایلی از سوی رئیس دولت ایران برای دیدار با دونالد ترامپ تعبیر شد.

در همان زمان امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه که تلاش‌هایی برای میانجیگری میان واشنگتن و تهران انجام داده گفت که برپایی دیداری میان روسای جمهوری ایران و آمریکا ظرف چند هفته آینده ممکن است.

منبع: بی بی سی