اردوغان:می گویند ترکیه حق داشتن سلاح اتمی را ندارد و این غیر قابل قبول است

erdogan rajabرئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه ۱۳ شهریور منع ترکیه از داشتن سلاح هسته‌ای را غیر قابل قبول دانست. اما رجب طیب اردوغان به این نکته که آیا ترکیه به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای است یا نه، اشاره‌ای نکرد.

به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان در نشست حزب «عدالت و توسعه» در شهر سواس گفت: برخی از کشورها موشک‌های با کلاهک هسته‌ای دارند؛ نه یکی یا دو تا. اما (آنها به ما می‌گویند) ما حق نداریم چنین (سلاح‌هایی) داشته باشیم. این غیر قابل قبول است.

رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرد: هیچ کشور توسعه یافته‌ای در جهان وجود ندارد که از آنها نداشته باشد.

به رغم این اظهارات رجب طیب اردوغان، بسیاری از کشورهای توسعه یافته سلاح هسته‌ای ندارند.

به گزارش رویترز، ترکیه پیمان عدم تکثیر سلاح‌های هسته‌ای را در سال ۱۹۸۰ و پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای ۱۹۹۶ را امضا کرده است. پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای هرگونه انفجار هسته‌ای به هر منظوری را ممنوع کرده است.

رویترز می افزاید به نظر می رسد رجب طیب اردوغان به طور ضمنی خواستار رویکردی مشابه با اسرائیل، در قبال ترکیه شده است.

رئیس جمهوری ترکیه گفته است: ما اسرائیل را در نزدیکی خود داریم، تقریبا مانند یک همسایه. آنها به دلیل برخورداری از اینها (سلاح ها) دیگر کشورها را می‌ترسانند. کسی به آنها هم دست نمی‌زند.

رویترز می‌گوید، تحلیلگران بین المللی معتقدند، اسرائیل از زرادخانه اتمی قابل توجهی برخوردار است. اسرائیل تاکنون به طور رسمی داشتن جنگ‌افزارهای هسته‌ای را تایید نکرده است.

منبع: رادیو فردا