آغاز گشت‌زنی‌های زمینی ترکیه و آمریکا در شرق فرات

USA-Turkyeh

«ترکیه و آمریکا امروز (یکشنبه) گشت زنی‌های مشترک در منطقه امن در شرق فرات واقع در شمال سوریه را آغاز کردند.»
 
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، آنکارا آغاز نخستین گشت زنی‌های زمینی مشترک بین ارتش ترکیه و آمریکا در شرق فرات در سوریه را در چارچوب ایجاد منطقه امن اعلام کرد. گشت‌ زنی‌ها بین دو روستای الحشیشیه و نصف تل در شرق شهر تل ابیض انجام گرفتند.
 
این خبرگزاری گزارش داد، پهپادهای وابسته به شرکت TAF پیش از تحرک گشتی‌های زمینی در منطقه امن به پرواز درآمده بودند.
براساس این گزارش، سه پرواز هوایی مشترک با آمریکا نیز در چارچوب فعالیت‌های نظارت و کنترل انجام گرفت.
در این راستا هیئت نظامی آمریکایی شب گذشته وارد شهر تل ابیض در حومه شمالی رقه شد.
 
خلیل خلفو، رهبر شورای نظامی تل ابیض به خبرگزاری آلمان گفت، هیئت نظامی آمریکا با پنج خودروی نظامی به شهر تل ابیض وارد شد تا گشت زنی‌ها از امروز شروع شوند. این گشت‌زنی‌ها در پی توافق بین نیروهای سوریه دموکراتیک و نیروهای آمریکایی و ترکیه انجام می‌گیرد و قرار بود پنج خودروی نظامی ترکیه نیز امروز وارد منطقه حشیشه در ۳۰ کیلومتری شرق شهر تل ابیض شوند.
 
خلفو تاکید کرد: گشتی‌های مشترک بین نیروهای سوریه دموکراتیک، نیروهای آمریکایی و ترکیه بر منطقه مرزی از روستای حشیشه تا نصف تل ابیض در حدود پنج‌ کیلومتر نظارت خواهند داشت و نیروهای کرد خاکریزها را در منطقه مرزی برداشته‌اند و گشت‌های آتی در کل منطقه امن بین دو شهر راس العین و تل ابیض خواهد بود.
 
این نیروی کرد سوریه تاکید کرد، نیروهای ترکیه هیچ نقشی در اداره منطقه نخواهند داشت و تمام اداره‌های کنونی در منطقه مثل قبل عمل می‌کنند و نیروهای آسایش امنیت منطقه را تامین خواهند کرد.
در این راستا، رئیس ستاد کل ارتش ترکیه به همتای آمریکایی خود اعلام کرد که ایجاد یک منطقه امن در شرق رود فرات در شمال سوریه باید بدون هیچ تاخیری صورت گیرد.
 
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای کتبی گفت: ژنرال یاسر گولر رئیس ستاد کل ترکیه در تماسی تلفنی با جوزف دانفورد رئیس ستاد کل مشترک ارتش آمریکا دیدگاه‌ها و انتظارات ترکیه از این منطقه را توضیح داده و گفت: تشکیل این منطقه امن باید در چارچوب زمانی تعیین شده انجام شود.
 
مقامات نظامی ترکیه و آمریکا در تاریخ هفت اوت به توافقی رسیدند مبنی بر اینکه یک منطقه امن برنامه‌ریزی شده در شمال سوریه به عنوان یک کریدور صلح برای سوریه‌های آواره که می‌خواهند به خانه خود بازگردند عمل خواهد کرد و یک مرکز عملیات مشترک در ترکیه برای هماهنگی تاسیس این کریدور برپا خواهد شد.
 
این توافق همچنین انجام اقدامان امنیتی ضروری برای رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی ترکیه را در نظر گرفته که شامل پاک‌سازی این منطقه از  یگان‌های حفاظت خلق و شبه‌نظامیان حزب کارگر کردستان (پ ک ک) است.