حمله پهپادی به یک پالایشگاه و میدان نفتی در عربستان سعودی

atashsouzi petrochimie

سخنگوی وزارت کشور عربستان سعودی از حمله پهپادی به مجموعه پالایشگاهی بزرگ بقیق و میدان نفتی حقل خريص متعلق به شرکت آرامکو در این کشور خبر داد.

براساس بیانیه این مقام حکومتی عربستان، آتش در پالایشگاه مهار شده اما اشاره‌ای به عاملان این حمله پهپادی نشده است.

پیش از این منابع مختلف خبری گزارش کرده بودند که در پالایشگاه بقیق آتش سوزی رخ داده و صدای تیراندازی در اطراف آن به گوش می‌رسد.

دومین حمله پهپادی به میدان نفتی حقل خريص نیز موجب آتش گرفتن این سکوی استخراج نفت شده بود.

با این حال شبکه تلویزیونی المسیره وابسته شبه نظامیان جنبش انصارالله(حوثی‌ها) یمن صبح امروز اعلام کرد که سخنگوی نیروهای نظامی حوثی "یک اطلاعیه مهم" را در ساعات آینده اعلام خواهد کرد.

این شبکه افزوده که این اطلاعیه شامل "جزییات یکی از مهمترین عملیات‌ها در داخل خاک عربستان سعودی" خواهد بود. در ماه اوت نیروهای حوثی عملیات نظامی‌‌ای علیه پالایشگاه و میدان نفتی شیبه اجرا کرده بودند.

مجموعه پالایشگاهی بقیق و میدان نفتی حقل خريص در شرق عربستان سعودی واقع شده است.

در تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، صدایی شبیه به تیراندازی در اطراف این پالایشگاه هنگام وقوع انفجارها به گوش می‌رسید.

یکی از ساکنان نزدیک این پالایشگاه به خبرگزاری رویترز گفته که "با صدای مهیب انفجار از خواب بیدار شدم و همه ترسیده بودند و صدای انفجارهای متعدد به گوش می‌رسید".

بقیق در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی ظهران قرار دارد. ظهران بزرگترین مجموعه پالایشگاهی دنیاست که بیشترین صادرات نفت عربستان در خلیج فارس را نیز انجام می‌دهد.

 
پالایشگاه بقیق و میدان نفتی حقل خريص متعلق به شرکت نفتی آرامکو عربستان است. این پالایشگاه در سال ۲۰۰۶ هدف یک حمله ناموفق از طرف نیروهای شبه نظامی القاعده قرار گرفته بود.

در سال‌های اخیر و پس از ورود ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ یمن، نیروهای حوثی حملات مختلفی به عربستان سعودی کرده‌اند که در برخی از آنها از پهپاد استفاده شده است.

آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان و تحت مالکیت دولت این کشور است.

بر اساس داده‌هایی که شرکت ملی نفت عربستان، آرامکو منتشر کرده، درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۲۴ میلیارد دلار بوده است.

سال گذشته (۲۰۱۸) شرکت آرامکو روازنه حدود ۱۳.۶ میلیون بشکه نفت تولید کرد که این میزان از تولید شرکتهای نفتی بزرگی مانند رویال داچ شل و بی پی بریتانیا بالاتر بود.

منبع: بی بی سی


در این رابطه