هیأتی از طالبان پس از مذاکره با مقامات روسیه به تهران می‌رود

Taleban-Iran-Mozakere
چند روز پس از توقف مذاکرات میان آمریکا و طالبان افغانستان، هیأتی به نمایندگی از این گروه شبه‌نظامی، با مقامات روسیه در مسکو دیدار و گفت‌وگو کرده است.

مقامات طالبان روز شنبه ٢٣ شهریور/‌ ۱٤ سپتامبر اعلام کردند که این هیأت به چین، ایران و جمهوری‌های آسیای میانه نیز سفر خواهند کرد تا حمایت‌هایی را از جانب این کشورها به نفع خود به دست آوردند.
یک مقام طالبان در قطر گفت: «هدف از این دیدارها، مطلع کردن رهبران این کشورها از تحولات مذاکرات صلح و تصمیم ترامپ است، مبنی بر پایان دادن به روند صلح در زمانی که به نظر می‌رسید اختلافات حل شده و توافق برای امضا آماده بود.»

همزمان وزارت امورخارجه روسیه، روز شنبه اعلام کرد که این کشور مایل به ادامه گفت‌وگوی طالبان با آمریکاست. این وزارتخانه با انتشار بیانیه‌ای درباره دیدار مقامات طالبان با مقامات روسیه نوشت: «طرف روس بر ضرورت ازسرگیری مذاکرات میان آمریکا و جنبش طالبان تأکید کرده است.»
این بیانیه می‌افزاید که طالبان نیز، از جانب خود، خواهان ازسرگیری این مذاکرات است.

رسانه‌های روسیه تاریخ برگزاری دیدار هیأت طالبان با مسئولان روسیه را منتشر نکرده‌اند، اما این دیدار پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ از توقف مذاکره با طالبان خبر داد.
در واکنش به این تصمیم ترامپ، طالبان روز یکشنبه ٨ سپتامبر، هشدار داد که «تاوان» این تصمیم، «بیش از هر کسی به خود آمریکا می‌رسد». با این حال گروه طالبان اضافه کرد که باور دارد آمریکا «دوباره به همین موقف» یعنی انجام مذاکره، باز خواهد گشت.

مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا، ازسرگیری مذاکره با طالبان را رد نکرده ولی گفته که این مذاکرات به شرطی انجام خواهد شد که طالبان «رفتار خود را تغییر دهند.» او همچنین گفت که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا هنوز درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان که پیشتر گفته شده بود تا پایان سال ٢٠٢٠ انجام خواهد شد، تصمیم نهایی نگرفته است
رادیو فرانسه