کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت عربستان؛ آمریکا ایران را مسوول حملات به آرامکو دانست

Arabestan-Naft

«وزیر انرژی عربستان سعودی می‌گوید حمله‌های پهپادی روز شنبه به تاسیسات نفتی آرامکو، سبب کاهش ۵۰ درصدی تولید نفت این کشور شده است. او در عین حال تاکید کرده که عربستان با استفاده از ذخایر اضطراری خود این کاهش را جبران خواهد کرد. آمریکا ایران را مسوول حمله‌های اخیر به عربستان سعودی دانسته است.»
 
عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، صبح یک‌شنبه ۱۵ سپتامبر تایید کرد که تولید حدود ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای نفت خام این کشور کاهش یافته. این میزان معادل ۵۰ درصد تولید نفت روزانه عربستان است.
 
عربستان در حال حاضر ۱۸۸ میلیون بشکه نفت ذخیره دارد که دست کم تا ۳۷ روز می‌تواند کسری تولید نفت این کشور برای صادرات را تامین کند. عربستان شش درصد نفت جهان را تامین می‌کند.
 
به گفته وزیر انرژی عربستان سعودی، تاسیسات نفتی «بقیق» و «خریص» که روز شنبه به آنها حمله شد، در حال حاضر فعالیت خود را متوقف کرده‌اند. سخنگوی حوثی‌های تحت حمایت ایران روز گذشته اعلام کرد که این حملات را آنها با استفاده از ۱۰ پهپاد انجام داده‌اند.
 
در واکنش به این اتفاقات، وزارت انرژی ایالات متحده اعلام کرده که آمریکا در صورت لزوم، با ذخایر استراتژیک خود مشکلات تامین نفت خام را جبران می‌کند.
 
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم روز شنبه ایران را مسوول حمله‌های اخیر به عربستان سعودی دانسته و در توییتی نوشته: «این حمله‌ها در حالی انجام شده که حسن روحانی و جواد ظریف تظاهر می‌کنند به دیپلماسی روی آورده‌اند.» او همچنین نوشته: «آمریکا و متحدانش می‌کوشند بازار انرژی کمبودی نداشته و ایران برای اقدامات خصومت‌آمیزش پاسخگو باشد.»
 
پمپو گفته در حالی که همه خواهان کاهش تنش‌ها هستند، ایران حمله بی‌سابقه‌ای به تامین انرژی جهان کرده است. پمپئو در عین حال گفته مدرکی وجود ندارد که حمله‌ها به عربستان سعودی از جانب یمن انجام شده باشد. او از همه کشورها خواست حمله‌های ایران را محکوم کنند.
 
وال استریت ژورنال هم نوشته مقام‌های عربستان و آمریکا در حال بررسی احتمال انجام حملات روز شنبه با موشک‌های کروز از عراق یا ایران هستند.
 
مارتین گریفیث، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، درباره افزایش برخوردهای نظامی هشدار داد و گفت: «تشدید اقدامات نظامی در منطقه بسیار خطرناک است.»
 
حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، می‌تواند سبب افزایش قیمت جهانی نفت در ابتدای هفته آینده شود. نفت خام برنت دریای شمال که معیار قیمت جهانی نفت است، روز جمعه و قبل از حمله‌ به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، کمی بالاتر از ۶۰ دلار بود.
 
منبع خبر: رادیو زمانه