توافق آمریکا و انگلیس بر سر واکنش دیپلماتیک به حمله به تاسیسات نفتی آرامکو

Trump-Jonsonدونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا از رویکرد مشترک خود نسبت به حمله آرامکو سخن گفتند. در یک تماس تلفنی، رهبران دو کشور بر مانع شدن از تجهیز اتمی ایران تاکید کردند.

غروب چهارشنبه، ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با یکدیگر تماسی تلفنی داشتند. یکی از محورهای گفت‌وگوهای بین این دو سیاستمدار، موضوع حملات روز شنبه ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی عربستان و واکنش مشترک دو کشور در قبال این حملات بوده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و مقامات عربستان سعودی دخالت ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکو را قطعی و به دور از هرگونه تردیدی اعلام کرده‌اند. وزیر امور خارجه آمریکا حمله به پالایشگاه بقیق و همچنین میدان نفتی خریص را یک "اقدام جنگی" ارزیابی کرده است.

این در حالی است که سازمان ملل متحد برای بررسی این حملات، هیاتی را راهی منطقه کرده است. هیاتی که هدف از سفر آن راستی‌آزمایی اظهارات مقامات آمریکایی و همچنین پادشاهی عربستان اعلام شده است.

در این بین، موضوع واکنش آمریکا، عربستان و متحدان غربی این کشورها نسبت به آنچه یک "اقدام جنگی" خوانده شده، موضوعی است که ذهن سیاستمداران و مفسران رسانه‌ها را مشغول به خود کرده است.

دونالد ترامپ، در نخستین واکنش خود به این حملات از استیو منوچین خواسته است تا تحریم‌های جدیدی علیه ایران پیش بینی کند.

تحریم‌هایی که قرار است ظرف ۴۸ ساعت آینده جزییات آن اعلام شود. گفته شده است که این تحریم‌ها رهبران و مسئولان جمهوری اسلامی ایران را در بر می‌گیرد و ناظر بر فعالیت‌های ایران در عرصه نفت و گاز خواهد بود.

 

پاسخ دیپلماتیک

 

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۹ سپتامبر با انتشار گزارشی از لندن خبر از تماس تلفنی رهبران آمریکا و بریتانیا داده است.

در این گزارش آمده است که رهبران دو کشور بریتانیا و آمریکا بر سر یک واکنش دیپلماتیک به حملات صورت گرفته به تاسیسات نفتی آرامکو به توافق رسیده‌اند.

دفتر نخست‌وزیری بریتانیا پس از این تماس تلفنی اعلام کرده است: «آن‌ها [ترامپ و جانسون] حملات را محکوم کرده و درباره لزوم اقدامی مشترک و دیپلماتیک از سوی شرکای بین‌المللی خود گفت‌وگو کرده‌اند.»

افزون بر آن، ترامپ و جانسون بار دیگر بر مواضع خود مبنی بر مانع شدن از تجهیز اتمی ایران تاکید ورزیده‌اند.

یکی از سخنگویان کاخ سفید نیز پس از تماس تلفنی رهبران دو کشور آمریکا و بریتانیا از مواضع مشترک دو کشور سخن گفته است.

رویترز به نقل از این سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده است که دو کشور بریتانیا و آمریکا مناسبات ویژه‌ای با یکدیگر دارند. هر دو کشور سیاست امنیتی واحدی را دنبال می‌کنند و درباره اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه رویکرد مشابهی دارند.

منبع: دویچه وله