فرانسه احتمال حمله حوثی ها به تاسیسات آرامکو را ضعیف دانست/ اعزام کارشناسان فرانسوی به عربستان

Loderian-JanEvesفرانسه این احتمال را که حمله به تأسیسات سرکت نفتی عربستان سعودی، آرامکو به دست حوثی‌های یمن انجام شده باشد، ضعیف دانست.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه ۲۸ شهریور در گفتگویی با شبکه سی‌بی‌اس در این زمینه گفت: «حوثی‌ها اعلام کردند که عامل این عملیات بوده‌اند. این موضوع تقریبا باورناپذیر است.»

حوثی‌های یمن روز شنبه که حمله به زیرساخت‌های نفتی در شرق عربستان انجام شد، مسئولیت آن را بر عهده گرفتند. اما آمریکا و عربستان، ایران را به دست داشتن در این عملیات متهم کرده‌اند.

فرانسه روز چهارشنبه ۲۷ شهریور اعلام کرد که به درخواست عربستان سعودی، هیاتی از کارشناسان خود را به این کشور می‌فرستد تا در تحقیق برای یافتن منشاء و چگونگی نحوه انجام حملات روز شنبه مشارکت کنند.

دفتر ریاست‌ جمهوری فرانسه روز چهارشنبه ۱۸ سپتامبر اعلام کرد که این کشور برای بررسی حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی گروهی از کارشناسان را اعزام خواهد کرد.

کاخ الیزه در بیانیه خود گفته است که مانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه حمله را به شدت محکوم کرده و به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی اطمینان داده است که فرانسه متعهد به ثبات در خاورمیانه باقی خواهد ماند.

در این بیانیه آمده است: «در پاسخ به درخواست عربستان سعودی، رئیس‌جمهور ماکرون به ولیعهد اطمینان داد که فرانسه کارشناسانی را به این کشور خواهد فرستاد تا در تحقیقات مربوط به یافتن منشاء و چگونگی نحوه انجام این حملات مشارکت کنند.»

روز شنبه ۲۳ شهریور تاسیسات نفتی آرامکو عربستان در «بقیق» و «خریص» مورد حمله قرار گرفتند. بقیق و خریص به ترتیب در ۷۰ و ۲۷۰ کیلومتری ظهران، بزرگ‌ترین مجتمع پالایشگاهی جهان قرار دارند و حمله روز شنبه به این مناطق عرضه حدود نیمی از نفت این کشور معادل ۵ درصد نفت جهان را مختل کرد.

ایالات متحده، ایران را متهم کرده است که در این عملیات علیه مواضع غیرنظامی در عربستان دست داشته است. مقامات رسمی آمریکا به رسانه‌ها گفته‌اند داده‌هایی ماهواره‌ای در اختیار دارند که نشان می‌دهد حمله از مبدا خاک ایران و به وسیله موشک‌های کروز انجام شده است.

ایران اتهام مشارکت در حمله را رد می‌کند، هرچند حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، گفته است این حملات باید به عنوان «هشداری برای عربستان برای پایان دادن به جنگ یمن» تلقی شود.

منبع: یورو نیوز