رایان کراکر: اگر موشک‌ ها یا پهپادها از فراز خلیج‌ فارس عبور کرده، آیا نیروهای امریکایی در بحرین و ناوهای ما آنها را رصد کرده‌ اند؟

Crocker-Ryan-1 بی بی سی: با فروکش کردن هیجان و اضطراب همراه با خبرهای فوری مربوط به حملات روز شنبه به تأسیسات شرکت نفت آرامکو عربستان، رسانه‌های آمریکا در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بیش‌تر در پی عمق دادن به زوایای این واقعه رفتند و تحلیل‌ گران استخوان درشت‌ تری چون دیپلمات‌ های کهنه‌ کار را پشت میکروفون‌ ها آوردند.
 
از دیدار روزولت و ابن سعود تا روابط ترامپ و بن سلمان:
 
برنامه رادیویی "آن پوینت" ( On Point) که از بوستون به طور روزانه پخش می‌شود صبح چهارشنبه با دعوت از رایان کراکر، سفیر سابق آمریکا در عراق، افغانستان، کویت، لبنان و سوریه که این روزها در دانشگاه برجسته پرینستون تدریس می‌کند، تلاش کرد حملات آرامکو را در قابی بزرگتر وارسی کند.
 
آقای کراکر که از زمان جورج بوش پدر تا دوران باراک اوباما به عنوان سفیر برای چهار رئیس‌جمهور آمریکا کار کرده، به این برنامه رادیویی گفت، از نظر او واکنش اولیه کاخ‌ سفید به این حملات "معقولانه" بوده است.
 
"زمانه، زمانه‌ ای نیست که برای تصمیم‌ گیری عجله کنیم. من با موضع فعلی پرزیدنت ترامپ که گفت "حالا ببینیم چه می‌ شود" موافقم ... این حملات خیلی هم غیرمترقبه نبود... برای درک موقعیت بگذارید وضعیت میان عربستان و ایران را شبیه دوران جنگ سرد میان شوروی و آمریکا فرض کنیم. جنگ سردی که خیلی وقت است ادامه دارد... هم اکنون در یمن جاری است، در لبنان، سوریه و عراق هم بوده و هست... فقط حالا مقداری از سردی آن به سمت گرمی سوق کرده است... این رویارویی قدیمی و دست کم از سال ۲۰۰۵ و زمان ترور رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان که متحد ریاض بود، جدی‌ تر شده... بنابراین رویارویی عربستان و ایران چیز تازه‌ ای نیست، فقط ظاهراً ابزار مورد استفاده در این رویارویی تغییر کرده.... "
 
در ادامه مگنا چاکرباردی، مجری و تهیه‌ کننده "آن‌پوینت"، با اشاره به جزئیات منتشر شده از این حملات پرسید که "آیا عبور این تعداد پهپاد یا موشک کروز از میدان دید رادارهای پیشرفته عربستان، عجیب نیست؟"
 
سفیر سابق آمریکا در عراق گفت: "چرا عجیب است و من یک سؤال دیگر هم دارم. ما در بحرین پایگاه نظامی مفصلی داریم. ناوهای ما دائما در خلیج فارس بالا و پایین می‌ روند... اگر این موشک‌ ها یا پهپادها از فراز خلیج‌ فارس عبور کرده، آیا نیروهای آمریکایی آنها را رصد کرده‌ اند؟... اگر نه، حتماً باید یک تحقیق و تفحص فوری و مفصل در این باره و علت این ناکارآیی صورت گیرد...این می‌ تواند از نظر امنیتی و فنی بسیار حیاتی باشد".
 
این دیپلمات کهنه‌کار در پایان درباره موضع چند روز گذشته دولت آمریکا گفت: "آقای ترامپ صحیح گفته که این حمله به عربستان بوده و نه آمریکا. ما با عربستان پیمان نظامی نداریم و موظف به دفاع فیزیکی از این کشور نیستیم، اما این کشور متحد اصلی ما در منطقه حداقل از پایان جنگ جهانی تاکنون بوده است... در سال ۱۹۴۵ پرزیدنت روزولت با وجود کسالت در حالی که روی عرشه یک ناو جنگی بود با ابن سعود (نخستین پادشاه آل سعود) دیدار کرد و دو رهبر دربارۀ نفت در برابر امنیت رایزنی کردند... درست است که حالا زمانه عوض شده و ما به نفتِ خلیج فارس دیگر نیاز نداریم، اما متحدان ما چون ژاپن و کره‌جنوبی کاملاً به این نفت وابسته‌ اند و ما باید پیش از آن که بگوییم دیگر به ما مربوط نیست، کاملاً در این باره فکر کنیم."
 
یادآوری؛ اشاره آقای کراکر از دیدار سال ۱۹۴۵ میان رهبران آمریکا و عربستان بروی عرشه ناو جنگی، موضوع یک مستند بی‌ بی‌ سی است به نام بیتر لیک (دریاچه تلخ) ساخته آدام کورتیس (۲۰۱۵) مستند ساز بریتانیایی که در آن به ریشه روابط آمریکا و عربستان و تبعات امروزی آن در منطقه هم پرداخته شده است.