دونالد ترامپ: می‌ توانم در عرض یک دقیقه دستور حملۀ نظامی به مثلاً ۱۵ هدف مهم در ایران را بدهم اما می‌ خواهم حتی‌ الامکان خودداری کنم

tramp donald دویچه وله فارسی: رئيس جمهور آمریکا از موضع خویشتنداری نظامی که تاکنون در مناقشه با ایران دنبال کرده، دفاع کرد. او گفت تحریم ایران را بر حمله نظامی به آن ترجیح می‌ دهد. آمریکا جمعه تحریم‌ هایی جدید را علیه چند نهاد مالی ایران مقرر کرد.
 
ترامپ جمعه، ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) در حاشیه دیداری با اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، در کاخ سفید در نشستی مطبوعاتی گفت می‌ تواند "در عرض یک دقیقه" دستور حمله نظامی به مثلاً ۱۵ هدف مهم در ایران را بدهد، اما می‌ خواهد حتی‌ الامکان از آن خودداری کند.
 
ترامپ خطاب به منتقدانش که اتهام ضعیف بودن به او می‌ زنند، گفت: «به نظر من این نشانه قوی بودن است.» او افزود: «این گونه که ما عمل می‌ کنیم، بیشتر قوی بودن را نشان می‌ دهد.»
 
لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه و از افراد معتمد ترامپ، سه‌ شنبه گذشته در توییتر نوشته بود که پاسخ خویشتندارانه ترامپ پس از سرنگون‌ سازی پهپاد آمریکایی در ژوئن گذشته را رهبری حکومت ایران به معنای نشانۀ ضعف فهمیده است. گراهام نوشته بود به دلیل اینکه مشکلات با ایران افزایش می‌ یابند، دولت آمریکا باید مصممانه عمل کند تا مانع پرخاشگری‌ های بیشتر شود. ترامپ گفته بود که پس از شلیک به پهپاد آمریکایی طرحی که برای حمله نظامی به ایران ریخته شده بود را در آخرین دقایق متوقف کرده است.
 
ترامپ در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حمله نظامی هم گفت: «این امکان همیشه وجود دارد.» او تأکید کرد که آمریکا دارای قوی‌ ترین نیروهای نظامی جهان است.
 
ترامپ گفت انتظار دارد که تحریم‌ ها "عمل کنند" و بر ایران تأثیر بگذارند و او چنین راهبردی را بر حمله نظامی ترجیح می‌ دهد. ترامپ گفت: «فکر کنم تحریم‌ ها عمل می‌ کنند.»
 
دولت آمریکا جمعه تحریم‌ هایی جدید را علیه چند نهاد مالی، از جمله بانک مرکزی ایران به اتهام "تأمین مالی فعالیت‌ های تروریستی" مقرر کرد. به گزارش رویترز به نقل از وزارت خزانه‌ داری آمریکا، صندوق "توسعه ملی" و شرکت " اعتماد تجارت پارس" علاوه بر بانک مرکزی مشمول تحریم‌ های جدید آمریکا هستند.
 
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، ایران را مسئول حمله‌ هایی دانسته که شنبه گذشته به تأسیسات نفتی عربستان سعودی صورت گرفته است. ایران این اتهام را رد کرده است. شورشیان حوثی که مورد حمایت ایران هستند، مسئولیت این حمله‌ ها را بر عهده گرفته‌ اند.
 
ترامپ جمعه گفت که با پمپئو و پنتاگون دربارۀ چگونگی عملکرد بعدی آمریکا رایزنی خواهد کرد. پمپئو در روزهای اخیر به عربستان و امارات متحده عربی سفر کرد.