یمن: شورشیان حوثی آمادگی خود برای برقراری صلح با عربستان را اعلام کردند

husiha

حوثی‌های یمن می‌گویند تمامی حملات پهپادی و موشکی خود به عربستان را متوقف می‌کنند و در پی صلح با عربستان و ائتلاف اعراب هستند.

مهدی مشاط، رئیس شورای عالی سیاسی حوثی‌ها امروز شنبه ۲۱سپتامبر به صورت رسمی اعلام کرد که این گروه حملات خود به عربستان سعودی را متوقف می‌کند و آماده است از در صلح با ریاض وارد گفتگو شود.

این اظهارات یک هفته پس از حملات گسترده به تاسیسات نفتی عربستان که حوثی‌ها مسئولیت آن را به عهده گرفتند و رخدادهای پس از آن، مطرح می‌شود.

در پی حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان، آمریکا ایران را که یکی از حامیان حوثی می‌باشد، متهم می‌داند و فشار‌های سیاسی و تحریم‌های اقتصادی خود علیه این کشور را افزایش داده است.

مهدی مشاط طی یک سخنرانی در صنعا پایتخت یمن گفت که حوثی‌ها حاضرند تمام حملات پهپادی و موشکی خود به عربستان سعودی را متوقف کنند و امیدوارند که این کشور هم در پاسخ چنین کند.

وی گفته که هدف این تصمیم حوثی‌ها دست یافتن به صلح از طریق مذاکره با عربستان می‌باشد و اضافه کرده که ادامه جنگ به نفع هیچ یک از گروه‌های درگیر در یمن نیست.

اعلامیه امروز حوثی‌ها با موضع گیری‌های قبلی این شبه نظامیان در تضاد است زیرا آن‌ها مسئولیت حمله به تأسیسات نظامی عربستان را بر عهده گرفتند و چهارشنبه گذشته امارات متحده عربی را هم تهدید به حمله کردند.

ریاض هم تاکنون واکنش رسمی به این درخواست حوثی‌ها نشان نداده و حملاتی را علیه برخی از مواضع گروه انجام داده است.

ائتلاف نظامی اعراب به رهبری عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ وارد جنگ با یمن شده و حملات خود به مواضع حوثی‌های یمن را آغاز کرد.

جنگ یمن زمانی آغاز شد که شیعیان حوثی ساکن شمال این کشور در ۲۰۱۴صنعا سال پایتخت این کشور را تحت کنترل خود درآوردند. پس از آن، ائتلافی به رهبری عربستان سعودی در پی نابودی حوثی‌ها و بازگرداندن دولت سرنگون شده یمن ایجاد شد و این جنگ تا کنون ادامه دارد.

این جنگ از سال ۲۰۱۴ تا کنون جان دهها هزار غیر نظامی را گرفته، بیش از سه میلیون نفر را آواره کرده میلیونها تن دیگر را در آستانه قحطی قرار داده است.

منبع: رادیو فرانسه