روحانی: حضور نیروهای خارجی در منطقه برای امنیت نفت خطرساز است

rouhani hassan

«رئیس جمهور ایران بار دیگر با تاکید بر اینکه امنیت خلیج فارس باید با حضور کشورهای منطقه تامین شود، گفت که حضور کشورهای خارجی می‌تواند برای امنیت کشتی‌رانی و امنیت نفت و انرژی «مشکل‌زا و خطرناک باشد».»
 
حسن روحانی در مراسم رژه نیروهای مسلح ایران در روز یکشنبه، ۳۱ شهریور، اعلام کرد که به همسایگان «دست دوستی دراز می‌کنیم و حتی حاضریم از خطاهای گذشته آنان بگذریم چون دشمنان می‌خواهند از اختلاف ما سوء استفاده کنند».
 
آقای روحانی گفت که ایران طرحی را به سازمان ملل ارائه خواهد کرد که بر اساس آن با همکاری کشورهای منطقه امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز را تامین کند.
وی در این مورد که حضور نیروهای خارجی می‌تواند برای امنیت کشتی‌رانی و امنیت نفت و انرژی «مشکل‌زا و خطرناک باشد»، تصریح کرد: آنهایی که می‌خواهند حوادث منطقه را به ایران نسبت دهند این هم همانند همه دروغ‌های افشا شده آنان است، اگر راست می‌گویند و واقعا دنبال امنیت منطقه هستند، این همه سلاح و هواپیما و سلاح‌های خطرناک به منطقه ارسال نکرده و منطقه را تبدیل به مسابقه تسلیحاتی ننمایند و از این مطنقه فاصله بگیرند. حضور شماها همیشه برای منطقه بلا و نقمت بوده و هر چه از منطقه فاصله بگیرید به‌همان اندازه امنیت بیشتری برای منطقه خواهد بود.
وی خاطر نشان کرد: منطق ما، امنیت درون‌زا برای خلیج فارس و تنگه هرمز است و با شعار و طرح "ائتلاف امید" و "ابتکار صلح هرمز" به نیویورک می‌رویم.
وی تصریح کرد: طرحی را در روزهای آینده در سازمان ملل متحد پیش‌ِروی جهانیان خواهیم گذاشت که ایران با همکاری کشورهای منطقه می‌تواند و اعلام می‌کند که امنیت منطقه، خلیج فارس و دریای عمان و تنگه هرمز را با کمک کشورهای منطقه به‌وجود خواهد آورد و به دنیا اعلام می‌کند حضور نیروهای خارجی برای منطقه و آبراه‌های جهانی و امنیت کشتیرانی و امنیت نفت و انرژی مشکل‌زا است ولی مسیر ما ایجاد وحدت و هماهنگی با کشورهای منطقه است.
سخنان رئیس جمهور ایران در حالی بیان شده که پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، رئیس‌جمهوری ایالات متحده با افزایش «نسبی» نیروهای نظامی کشورش در عربستان و امارات موافقت کرده‌است.
منبع خبر: رادیو فردا، تسنیم