امروز، اتهامات مرتبط با فساد نتانیاهو در دادگاه بررسی می شود

netanyahuاتهامات بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل امروز (دوم اکتبر) در دادگاه بررسی می‌شود و دادگاه تصمیم نهایی خود را در این مورد که آیا این اتهامات مرتبط با فساد است، اعلام خواهد کرد.

وکلای آقای نتانیاهو قرار است دادستان کل اسرائیل را به توقف طرح اتهامات در سه مورد رشوه، فریب و سوء‌استفاده از اعتماد ترغیب کنند.

آقای نتانیاهو متهم است که از تجار ثروتمند هدیه دریافت کرده است و برای جلب توجه مثبت رسانه‌ها اقدام کرده است.

او هرگونه کار خطایی را رد کرده است.

انتظار می‌رود دادستان کل تا پایان دسامبر (سه‌ماه دیگر) تصمیم نهایی را اعلام کند.

این دادگاه دو هفته پس از دومین انتخابات عمومی اسرائیل برگزار می‌شود که بدون پیروزی کامل هیچ یک از ائتلاف‌های موجود به پایان رسید. ‌‌این در حالی است مردم اسرائیل ظرف حدود شش ماه اخیر دو بار پای صندوق‌های رای رفتند، اما همچنان هیچ از بلوک‌های سیاسی موجود موفق نشدند تا اکثریت کرسی‌های پارلمان این کشور را به دست بیاورند.

در انتخابات ماه آوریل امسال، هر چند حزب لیکود بیشترین کرسی‌ها را کسب کرد، اما بنیامین نتانیاهو در نهایت موفق به تشکیل دولت ائتلافی نشد.

در انتخابات دوم که در ماه سپتامبر برگزار شد، حزب لیکود به رهبری آقای نتانیاهو کرسی‌های کمتری به دست‌ آورد و دوم شد. اما از آنجا که در مجموع نمایندگان، تعدادی بیشتری بنیامین نتانیاهو را به عنوان نخست‌وزیر بعدی به رئیس‌جمهور اسرائیل پیشنهاد کردند، آقای نتانیاهو بار دیگر مامور تشکیل کابینه شد.

اما این‌بار نیز مانند دفعه قبل، بخت آقای نتانیاهو برای موفقیت در تشکیل ائتلافی که دستکم ۶۱ کرسی پارلمان اسرائیل را در دست داشته باشد، اندک است.

طی این دادگاه چه رخ خواهد داد؟

یک تیم دوازده نفره وظیفه دفاع از پرونده نخست‌وزیر اسرائیل را بر عهده دارند تا او را اتهامات فساد در سال‌های آخر سمتش تبرئه کنند.

این دادگاه چهار روز طول می‌کشد و در محل وزارت دادگستری برگزار خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو در این دادگاه حاضر نخواهد شد اما هرگونه کار خطایی را انکار کرده است و خود را قربانی یک بازی سیاسی می‌داند که مخالفان جناح چپ و رسانه‌ها می‌خواهند او را بدنام کنند.

امیت حداد یکی از وکلای نتانیاهو به گزارشگران بیرون دادگاه گفت: "امروز ما شواهدی را ارائه خواهیم کرد که همه می‌دانند و برخی نیز شواهد تازه هستند. باور داریم که از هر سه اتهام صرفنظر خواهد شد."

هرچند ناظران می‌گویند در آن صورت، توانایی نخست‌وزیر برای اداره کشور زیر سوال می‌رود.

بنی گانتس، رقیب اصلی بنیامین نتانیاهو و رهبر اتحاد آبی و سفید گفته است در دولتی که نخست‌وزیرش با اتهامات قضایی روبرو است، به کار مشغول نخواهد شد.

بنیامین نتانیاهو بدون ائتلاف با اتحاد آبی و سفید، یا حزب "اسرائیل خانه به ما" به رهبری آویگدور لیبرمن، نمی‌تواند به اکثریت لازم دست یابد.

آقای لیبرمن که از راست‌های سکولار اسرائیل است در اعتراض به قدرت راست‌های مذهبی از ائتلاف آقای نتانیاهو خارج شده و همچنان می‌گوید حاضر نیست در دولتی با حضور مذهبی‌ها حضور داشته باشد.

منبع: بی بی سی