رئیسی: جرم امنیتی و جرم سیاسی در قانون متفاوت است/ بین کسی که حقوقش چند ماه عقب افتاده با کسی که بر این حق او سوار می‌شود فرق هست

Raeesi Larijani

به گزارش «پارسینه»، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه امروز در دیدار قضات محاکم دادگستری کل استان تهران گفت: از خداوند منان به خاطر توفیق حاصل شده سپاسگزارم و از زحمات همه قضات و به ویژه قضات حاضر که زحمت رسیدگی به پرونده‌ها با کثرت ورودی پرونده‌ها را به دادگاه‌ها و کمبود وقت به عهده دارند، تشکر می‌کنم.

وی افزود: بدون تردید تلاش‌های شما در محاکم که از سویی ثمره کار در دادسرا و بخش‌های اجرایی در احکام شما ظاهر می‌شود و از سوی دیگر حکم متقن شما در دادگاه زمینه را برای تایید حکم توسط دادگاه عالی و تجدیدنظر فراهم می‌کند، بسیار موثر است.

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: ما این نظر را قبول داریم که حکم چنان در مرحله اول همراه با استقلال و با استناد کافی صادر شود که مرحله دادگاه تجدیدنظر فقط برای این تضمین طی شود که حقوق مردم حفظ گردد.

 

آیت‌الله رئیسی افزود: دقیق آن است که اگر هیچ مرحله دیگری از مراحل اعاده دادرسی نبود، حکم مرحله اول به صورت متقن بتواند مورد استناد قرار بگیرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه در حال حاضر کثرت ورود پرونده در محاکم داریم، گفت: این موضوع در رسیدگی‌ها دقت نظر را کاهش می‌دهد؛ اما آنچه که امام علی (ع) می‌فرمایند، این است که قاضی باید با حوصله باشد و حرف متهم، شاکی، اصحاب دعوا و شاهد را با حوصله بشنود.

 

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: قاضی باید با حوصله گزارش ضابط را دقیق بخواند و نسبت به نکات برجسته آن حساس باشد..

 

وی افزود: از معضلات جدی قوه قضاییه افزایش ورود پرونده‌هاست و از کار‌هایی که در این دوره در راس قرار دارد، این است که تلاش همگان به ویژه دولتمردان باید برای کاهش ورود پرونده‌ها به عدلیه باشد. یعنی ناهنجاری‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تبدیل به هنجار‌ها شده و این هنجار‌ها باعث شود ما شاهد کاهش ورود پرونده‌ها باشیم.

 

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: همچنین در برخی موارد که در غیر دادگستری‌ها قابل حل و فصل است، حتما تدبیری اندیشیده شود که پرونده وارد دادگستری نشود که این‌ها ساز و کار قانونی می‌طلبد و البته در حال دنبال کردن آن هستیم.

 

آیت‌الله رئیسی بیان کرد: ساز و کار‌هایی هم وجود دارد که دست شماست و اگر پرونده‌ای با شاکی خصوصی آغاز شد، وظیفه دادگاه طبق نص قانون آن است که کار را با مصالحه قبل از صدور حکم تمام کند و شورای حل اختلاف به معنای کمک دست به شما کمک کند تا این مسئله حل شود و این یک راهکار است.

 

وی گفت: البته در جایی که امکان آن وجود دارد، قاعده این است که فلش به سمت شورای حل اختلاف باشد؛ زیرا اساس تاسیس این شورا برای گسترش صلح و سازش است.

 

رئیس قوه قضاییه بیان کرد: بالاترین موارد ورودی پرونده به دادگستری طبق آماری که به دست من رسیده، عبارت است از توهین و تهدید و دیگر موارد که می‌شود از طریق محاکم و از طریق شورای حل اختلاف حل شود و شورای حل اختلاف باید کارهای ریش سفیدی انجام بدهد که بسیار خوب است و انتظار این است که مرحله رسیدگی در دادگاه را مرحله پایانی بپندارند.

 

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه از نکات مورد توجه تناسب بین حکم و موضوع است، گفت: شناخت موضوع، شناخت حکم و تناسب بین آن بسیار مهم است.

وی افزود: بین کسی که امروز به خاطر اینکه شرایط تولید تفاوت کرده و حقوق او چند ماه عقب افتاده و فقط اعتراض می‌کند که حقوقش را بگیرد؛ در حالیکه رونق تولید، انقلاب و ارزش‌ها را قبول دارد، با کسی که بر این حق او سوار می‌شود و امیال ضد انقلاب و ضد امنیتی خود را دنبال می‌کند، فرق هست، دو موضوع، دو حکم می‌طلبد.

 

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: در اولی باید به مدیر کارخانه توصیه کرد که حقوق کارگر را بپردازد و با او با رافت برخورد کند؛ چراکه او مشکل دارد.

وی با بیان اینکه جرم امنیتی و جرم سیاسی در قانون متفاوت است، ادامه داد: این دو سازوکار خاص خود را دارند. در جرم سیاسی گفته شده هیئت منصفه وجود داشته باشد و بودن این هیئت به قاضی در خوب تشخیص دادن موضوع کمک می‌کند و این موضوع در قانون اساسی هم پیش‌بینی شده است.

رئیس قوه قضاییه بیان کرد: تخلف با جرم تفاوت دارد و کار سخت قاضی ما تشخیص موضوع است که دقیق و کامل باشد و تشخیص باید طوری باشد که تعیین کند آیا موضوع از جنس تخلف است یا از جنس جرم که در تعاریف قانونی آمده است.

 

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: همچنین سخن کارشناس، وکیل، ضابط و ... را باید شنید؛ اما تصمیم‌گیری با قاضی است و او نظر می‌دهد؛ البته هر چقدر کارشناسی بهتر باشد طبیعتا پسندیده‌تر است.

 

وی افزود: سخن وکیل را باید شنید؛ چرا که به قاضی در کشف حقیقت کمک بزرگی می‌کند. اگر کارشناس درست کارشناسی کند و پزشک قانونی درست ابعاد قضیه را شناسایی کند، برای کشف حقیقت به قاضی کمک می‌کند. طبیعی است اینها فقط کمک کننده هستند؛ اما تصمیم با قاضی است.

 

رئیس قوه قضاییه ضمن تاکید بر اینکه عزت قاضی باعث می‌شود قاضی نفوذناپذیر باشد، گفت: عزیز کسی است که حتی از حب و بغض شخصی خود نفوذ نمی‌پذیرد.

آیت‌الله رئیسی گفت: قاضی عزیز کسی است که نفوذناپذیر باشد؛ خدا را ببیند؛ توجه به قانون داشته باشد؛ موضوع را خوب بشناسد؛ تناسب بین حکم و موضوع را کاملا رعایت کند و این قاضی است که عزت دارد.

 

وی ادامه داد: قاضی شجاع، عزیز و توانا افتخار دستگاه قضایی و کشور است و حتما باید به دادگستری و جامعه معرفی شود و ما این موضوع را در برنامه داریم که قضات باکفایت، شجاع و نفوذناپذیر را به مردم معرفی کنیم؛ چرا که قاضی شجاع باکفایت برای جامعه بسیار ارزشمند است و حکم او آثار بسیاری برای کشور ایجاد می‌کند.همچنان که در مجموعه قضایی وقتی با چند شخص نادرست به خاطر نادرستی آنها برخورد می‌شود، این ضعف دستگاه تلقی نمی‌شود؛ بلکه قوت دستگاه قضایی است.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: معلوم می‌شود این دستگاه یک تابلوی سفیدی است که چند لکه سیاه را هم تحمل نمی‌کند و مدعی سلامت آن همکاران ما هستند که نمی‌خواهند اجازه بدهند این تلاش شبانه‌روزی قضات که خود را از بسیاری از مواهب بطور اختیاری محروم کرده‌اند تا شان آنها خدشه نبیند و تیغ آنها برّان و قلم آنها روان باشد، هدر رود.