رئیس جمهوری عراق حمله به تظاهرکنندگان و رسانه‌ها را محکوم کرد

Barham Saleh

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق ضمن درخواست پایان تظاهرات اعتراضی اخیر، خشونت علیه تظاهرکنندگان و فشار بر رسانه‌ها را محکوم کرده است.

رئیس جمهوری عراق در سخنانی در تلویزیون آن کشور گفته است که "دولت و نیروهای امنیتی تاکید دارند که هیچ دستوری برای تیراندازی به سوی معترضان نداده‌اند و چنین دستوری هرگز توسط دولت و نهادهای دولتی صادر نشده است."

آقای صالح گفته است که "کسانی که مرتکب این اقدامات شده‌اند، جنایتکار و یاغی هستند و من در مقام رئیس جمهوری تایید می‌کنم که دستگاه‌های امنیتی، به عنوان حافظ حقوق مردم و قانون اساسی کشورمان، باید با کسانی که قانون را شکسته و قانون اساسی را زیر پا گذاشته و به مردم حمله کرده و باعث ارعاب رسانه‌های همگانی شده‌اند به شدت برخورد کنند."

رئیس جمهوری عراق در مورد برآورده نشدن خواسته‌های مردم این کشور گفته است که "درست است که اقتصاد عراق به خاطر تهدیدهای امنیتی گرفتار کمبود است و شکست دولت اسلامی (داعش) بدون بهایی سنگین از لحاظ امکانات و ذخایر کشور نبوده، اما فساد مالی و اداری باعث تشدید موانع شده و از به کار گیری ظرفیت‌های ملت بزرگ ما که می‌تواند ما را به سطوح بالاتری برساند جلوگیری کرده است."

برهم صالح در عین حال از معترضان خواسته است دست از تظاهرات بردارند. وی گفته است: "دیگر کافی است، خونریزی کافی است، بیوه و یتیم برجا گذاشتن کافی است، عراق طعم تلخ خشونت، تفرقه، گورهای جمعی، جنگ‌ها، انزوا، حصر و تحریم و تروریسم را به اندازه کافی چشیده است."

تظاهرکنندگان عراقی به شرایط اقتصادی و فساد دولتی معترض بوده‌اند

در عراق، رئیس جمهوری به عنوان رئیس کشور یک مقام تشریفاتی است که وظیفه او "حراست از قانون اساسی، استقلال، حاکمیت، وحدت و امنیت سرزمینی" این کشور است.

تظاهرات عراق از روز سه‌شنبه گذشته آغاز شد و تظاهرکنندگان با متهم کردن تشکیلات حکومتی به ناکارآیی، خواستار بهبود شرایط اقتصادی مردم و مبارزه با فساد شده‌اند. بغداد و چند شهر دیگر شاهد تجمع‌های اعتراضی بوده‌اند و به گزارش منابع خبری، تا کنون دست کم یکصد و چهار تن در این تظاهرات کشته شده‌اند. مقامات دولتی گفته‌اند که چند تن از کشته‌شدگان از نیروهای امنیتی بوده‌اند.

 

رئیس جمهوری عراق گفته است که نیروهای امنیتی دستور تیراندازی نداشته‌اند

به گفته ناظران، به نظر می‌رسد که این تظاهرات به طور خودجوش آغاز شده و مشخص نیست که آیا حزب یا گروه خاصی در سازماندهی آنها دست داشته است یا نه.

برخی رسانه‌های خبری به نقل از تظاهرکنندگان گفته‌اند که نیروهای دولتی علیه معترضان گلوله جنگی به کار برده‌اند اما مقامات رسمی تاکید داشته‌اند که افراد ناشناس به سوی تظاهرکنندگان و همچنین نیروهای امنیتی تیراندازی کرده‌اند.

همچنین دفاتر شماری از رسانه‌های مستقر در عراق هدف حمله قرار گرفته است. از جمله شبکه‌های تلویزیونی العربیه، متعلق به عربستان سعودی، و شبکه تلویزیونی دجله، که مرکز آن در اردن است و شبکه تلویزیونی الحدث گفته‌اند که افراد مسلح به دفاتر آنها حمله کرده و به ارعاب کارکنان و تخریب تجهیزات مبادرت ورزیده‌اند.