خبرهایی درباره سفر زم به عراق و دستگیری او/ اطلاعیه وزارت خارجه فرانسه

dastgiri zamانقلاب اسلامی در هجرت: اطلاعات و خبر های ضد و نقیض در باره دستگیری روح الله زم موئسس آمد نیوز که پناهندگی فرانسه را داشت و تحت حفاظت پلیس نیز بود انتشار یافته اند. از جمله گفته شده است وی با هماهنگی و دعوت دفتر آیت الله سیستانی اقدام به سفر به عراق کرده است، اما،فردی از دفتر ایشان در گفتگو با سایت شفقنا در ایران هر گونه تماس و یا دیدار آیت الله سیستانی با روح الله زم را تکذیب کرده است. اطلاعیه سپاه از عملیات فنی و هوشمندانه برای دستگیری او خبر داد که این بدین معناست که، استفاده از نام و اعتبار آیت الله سیستانی از سوی نظام ولایت مطلقه که در بی اخلاقی از هیچ جنایت و خیانتی فرو گذار نیست بخشی از این "عملیات هوشمندانه" بوده است. خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، روز چهارشنبه به نقل از یک رسانه لبنانی نوشته بود، روح الله زم پس از ورود به بغداد به نزدیک مرز ایران در اربیل رفته و در آنجا دستگیر شده است.

وزارت داخله اقلیم کردستان عراق روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه گزارش‌ها درباره دستگیری روح الله زم، موسس وب‌سایت آمدنیوز، در شهر اربیل را تکذیب کرد.

به گزارش السومریه نیوز، وزارت داخله اقلیم کردستان عراق در بیانیه خود گفته است: برخی از رسانه ها گزارش‌هایی درباره دستگیری روح الله زم در اطراف شهر اربیل و نزدیک مرز جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده‌اند که کاملا تکذیب می‌شود.

وزارت داخله اقلیم کردستان عراق از رسانه‌ها خواسته است از انتشار شایعات خودداری کنند.

 

از سوی دیگر ، به گزارش رادیو بین المللی فرانسه ،وزارت امور خارجۀ فرانسه اعلام کرد که دولت این کشور «دستگیری» روح‌الله زم، از مخالفان حکومت ایران را، که با برخورداری از «پناهندگی» ساکن فرانسه بوده است، «بشدت محکوم می‌کند» و «پیگیر این رویداد» خواهد بود. در همین حال، اظهارات و اسناد موجود نشان می‌دهد که روح‌الله زم از سوی یکی از همکاران خود که با ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی همکاری داشته فریب خورده و به خیال دیدار با آیت‌الله سیستانی به بغداد رفته است. دستگیری او در بغداد به آسانی صورت گرفته و وی به ایران انتقال یافته است.

سخنگوی وزارت امور خارجۀ فرانسه، روز چهارشنبه ١٦ اکتبر/ ٢٤ مهرماه، در گفتگو با خبرنگاران یادآوری کرد که «روح‌الله زم، شهروندِ ایران و برخوردار از پناهندگی در فرانسه بوده و بنابراین برای ورود به این کشور و یا خروج از آن از آزادی کامل برخوردار بوده است». او گفت فرانسه «در بارۀ چگونگی دستگیری روح‌الله زم در خارج از فرانسه آگاهی‌های دقیقی ندارد»، اما وی در روز «یازدهم اکتبر» خاک فرانسه را ترک کرده است.

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجۀ فرانسه با اسنادی که از سوی نزدیکان روح‌الله زم در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته همخوانی دارد.

روح‌الله زم برپایۀ برگۀ سفر او در ساعت ١٦ و ٢۵ دقیقۀ روز یازدهم اکتبر، فرودگاه شارل دوگل پاریس را با پرواز کمپانی هواپیمائی اردن به مقصد امان ترک کرده و پس از یک ساعت و ٢٠ دقیقه توقف در فرودگاه این شهر با پرواز دیگر همین شرکت هواپیمائی عازم بغداد شده است. هواپیمای او در ساعت ۵٠ دقیقۀ بامداد روز شنبه ١٢ اکتبر/ ٢٠ مهرماه در فرودگاه بغداد به زمین نشسته و ظاهراً همان هنگام از سوی ماموران اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر شده است.

بگفتۀ خانم مهسا رازانی قوام، همسر روح‌الله زم، کلیۀ تلاش‌ها برای تماس با وی در ٢٤ ساعت نخست ورود او به بغداد ناکام مانده و سپس خود او در تماسی بسیار کوتاه و با لحن و گفتاری غیرمعمول گفته است که در سلامت بسر می‌برد و بعداً تماس خواهد گرفت.

یکی از دوستان روح‌الله زم به رسانه‌های برون مرزی گفته است یکی از همکاران کانال «آمدنیوز» که اینک چنین پیداست با سرویس‌های امنیتی ایران همکاری داشته، وی را به بهانۀ دیدار با آیت‌الله سیستانی به بغداد کشانده و این چنین او را در اختیار ماموران امنیتی جمهوری اسلامی قرار داده است. این فرد به روح‌الله زم اطمینان داده که «برنامۀ دیدار او با آیت‌الله سیستانی هماهنگ شده و چنین ملاقاتی می‌تواند بر اعتبار او بیفزاید».

در خبرها از خانم شیرین نجفی به عنوان این همکار آقای زم نام برده شده است. شیرین نجفی در گفتگو با ایران اینتر ناشنال هر گونه دخالت و نقشی را در سفر روح الله زم به عراق تکذیب کرد. خانم رازانی نیز در گفتگو با بی بی سی اظهار داشت که خانم نجفی دوست خانوادگی آنها است و وی و همسرش به او اطمینان کامل دارند و بر این باور نیست که وی عامل فریب بوده است،این در حالی است که دوست و همکار دیگر روح الله زم ،مازیار که در فرانسه اقامت دارد و آقای زم پیش از سفر به عراق در منزل او بوده در گفتگو با شهرام همایون، خانم نجفی را عامل این فریب میداند.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه،برگۀ بلیت‌های رفت و برگشت هواپیما نشان می‌دهد که خرید آنها در بغداد انجام گرفته است. بلیت برگشت طبیعتاً به منظور جلب اطمینان بیشتر او خریداری شده و بر اساس همین سند، بازگشت وی به پاریس، برای روز ١٧ اکتبر/ ٢۵ مهرماه، برنامه ریزی شده بود.

سپاه پاسداران ایران روز دوشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای از دستگیری روح‌الله زم پرده برداشت و اعلام کرد که «پاسداران گمنام امام زمان (عج) در سازمان اطلاعات سپاه [...] طی یک عملیات پیچیده با حربه‌ی فریب اطلاعاتی» موفق شدند «یکی از سرشاخه‌های سراب رسانه‌ای دشمن» را «گرفتار سازند و با غافلگیری و دستگیری» او «دست برتر و ابتکار عمل خود را در مقابل سرویس‌های اطلاعاتی دشمن نشان دهند».

به نظر می‌رسد منظور از «حربۀ فریب اطلاعاتی» همان وعدۀ دیدار با آیت‌الله سیستانی باشد که روح‌الله زم را به بغداد کشانده است.

سپاه پاسداران در اطلاعیۀ خود این اقدام را که بگفتۀ خانم مهسا رازانی قوام، جز «ربودن» همسر او در عراق چیز دیگری نیست، «عملیات حرفه‌ای، هوشمندانه و چند وجهی با به کارگیری روش‌های نوین اطلاعاتی و شگردهای ابتکاری» توصیف کرد و اعلام داشت که برای این اقدام موفق به فریب دادن سرویس‌های بیگانه شده است.

منابع آگاه به وضعیت عراق و چگونگی حضور نیروهای امنیتی ایران در آن کشور می‌گویند «دستگیری او در بغداد و انتقال وی به تهران کار دشواری نیست و نیازی به عملیات هوشمندانه و شگرد ابتکاری ندارد و شاید هدف سپاه از بکار بردن این ادبیات، افزوده بر تبلیغاتی که بشدت بدان نیاز دارد، اشاره به فریب دادن روح‌الله زم برای دیدار با آیت‌الله سیستانی است».

منابع: رادیو بین المللی فرانسه، بی بی سی،ایران اینترناشنال، رادیو فردا،فیس بوک کانال یک