حمله راکتی نیروهای ترکیه و مخالفان سوری هم‌ پیمانش علیه شهر رأس العین به رغم توافق برای توقف عملیات نظامی

Syrie-Rasolein-1 با وجود موافقت آنکارا برای توقف حملاتش به کردهای سوریه به مدت پنج روز درگیری‌های پراکنده در مناطق مرزی شمال این کشور همچنان ادامه دارد. خبرنگار رویترز اعلام کرد، صبح جمعه از حومه راس‌العین در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه، صدای شلیک توپخانه و گلوله باران شنیده است.
 
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، دیده بان حقوق بشر سوریه شب گذشته اعلام کرد، حمله راکتی نیروهای ترکیه و مخالفان سوری هم‌پیمانش علیه شهر راس العین (سری کانییه) در نوار مرزی را رصد کرده است. این به رغم توافق آمریکا و ترکیه درباره توقف درگیری و عملیات نظامی در کل منطقه شرق فرات بود.
 
بر اساس توافقی که روز پنجشنبه بین مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به دست آمد، آنکارا با آتش بس پنج روزه در شمال سوریه موافقت کرد.
 
بر اساس این توافق نیروهای کرد پنج روز فرصت دارند که از منطقه امن مورد نظر آنکارا به شعاع ۳۰ کیلومتر از مرز ترکیه، خارج شوند. توافقی که کاملا در جهت خواسته آنکارا ارزیابی شده است.
 
آخرین تحولات مرتبط با بحران شمال سوریه و واکنش ها به توافق آتش بس میان آمریکا و ترکیه را که با استقبال شبه نظامیان کرد نیروهای دمکراتیک سوریه مواجه شده است در این گزارش دنبال کنید.
 
درگیری های پراکنده در راس العین:
 
بر اساس تازه ترین گزارش ها درگیری های پراکنده در راس العین، یکی از شهرهای مرزی شمال سوریه یک روز پس از حصول توافق آتش بس میان آمریکا و ترکیه ادامه دارد.
 
دیده بان حقوق بشر سوریه، سازمانی مستقل که به واسطه شبکه گسترده ای منابع محلی تحولات مناقشه سوریه را رصد می کند گزارش داده است که صدای انفجارهای پراکنده در این شهر همچنان به گوش می رسد.
 
رامی عبدالرحمن، مسئول دیده بان حقوق بشر سوریه صبح روز جمعه به خبرگزاری فرانسه گفت: «گزارش هایی از شلیک پراکنده توپخانه و شنیده شدن صدای شلیک گلوله در راس العین دریافت شده است.»
 
از سوی دیگر به گفته خبرنگار فرانس پرس صدای شلیک توپخانه از آنسوی مرز در خاک ترکیه نیز به گوش می رسد و دود سفید از بخش سوری آنسوی مرز به هوا برخواسته است.
 
مسئول دیده بان حقوق بشر سوریه در عین حال گفته است که در دیگر مناطق مرزی شمال سوریه آرامش نسبی برقرار است و هنوز نشانه هایی از وقوع درگیری و یا شلیک گلوله مشاهده نشده است.
 
توافق آتش بس که آنکارا از آن به عنوان تعلیق موقت حملات نظامی یاد می کند در حالی شامگاه روز پنجشنبه میان ترکیه و آمریکا نهایی شد که نظامیان ترکیه در نهمین روز عملیات «چشمه صلح» راس العین را کانون اصلی حملات قرار داده بودند.
 
به گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه نیروهای نظامی ترکیه و متحدان آنها در ارتش ملی سوریه روز پنجشنبه کنترل نیمی از شهر راس العین را بدست گرفته بودند.
 
دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده بود، بعد از اینکه جنگنده‌های ترکیه روستاهای منطقه را قبل از توافق آتش‌بس بین آمریکا و ترکیه بمباران کردند، آرامش شکننده و نسبی بر محورهای خطوط تماس در اطراف شهرک عین عیسی در شمال شهر رقه برقرار شده است.
 
در این راستا نیروهای دموکراتیک سوریه پنج‌شنبه آغاز اجرای آتش‌بس بین ترکیه و آمریکا در شمال شرق سوریه را اعلام کردند.
 
نیروهای قسد اعلام کردند، این آتش‌بس از ساعت ۱۰ شب به وقت محلی شروع شد. این گروه متعهد به رعایت آتش‌بس شده و امیدوار بود دولت ترکیه نیز به آن پایبند باشد.
 
امجد عثمان،‌ سخنگوی شورای دموکراتیک سوریه نیز اعلام کرد، در حال حاضر تلاش برای نشان دادن واکنش مناسب به توافق ترکیه و آمریکا در حال انجام است.
 
وی افزود، رهبران کرد سوریه قبل از ارائه پاسخ مناسب به توافق ترکیه و آمریکا تماس‌های متعددی را با هم برقرار کردند.
 
واشنگتن طی توافقی با آنکارا توافق آتش‌بس در شمال شرق سوریه و آغاز خروج نیروهای کرد از منطقه مذکور را اعلام کرد.
 
دیده بان حقوق بشر سوریه پیشتر از هدف‌گیری‌های متقابل با سلاح‌های سنگین و خمپاره بین نیروهای ترکیه و نیروهای قسد در محورهای صولان، بغدیک و هولاقی در شرق عین العرب (کوبانی) خبر داده بود.