دو دسته اقدام جدید مقابله‌ ای علیه ایران توسط گروه ویژه اقدام مالی (FATF)/ برگشت وضعیت ایران به پیش از خرداد ۱۳۹۵

Fatf-Palermo-1 ایرنا: گروه ویژه اقدام مالی در اجلاس اخیر خود در پاریس، دو دسته اقدام جدید مقابله‌ ای علیه ایران وضع کرد.
 
گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در اجلاس این هفته خود در پاریس، ضمن بررسی آخرین وضعیت ایران، با توجه به عدم تصویب نهایی دو کنوانسیون پالرمو و تأمین مالی تروریسم (CFT)، دو دسته اقدام جدید مقابله‌ ای علیه  کشورمان وضع کرد که با توجه به تصویب یک اقدام مقابله‌ ای دیگر در خرداد ماه گذشته، مجموعا سه اقدام علیه ایران وضع شده‌اند.
 
این نهاد بین‌المللی در یک بند جداگانه از بیانیه خود هشدار داده است که اگر تا قبل از بهمن ماه آینده این دو کنوانسیون نهایی نشوند، کلیه اقدامات مقابله‌ ای علیه ایران وضع خواهند شد و عملاً وضعیت ایران به پیش از خرداد سال ۱۳۹۵ باز خواهد گشت.
 
گروه ویژه اقدام مالی در این بیانیه با توجه به اقدامات مثبت اخیر ایران، پیشرفت‌ ها در زمینه قانونگذاری از جمله تصویب آیین‌ نامه قانون مبارزه با پولشویی را تصدیق کرده است.
 
این نهاد بین المللی در بیانیه خود تأیید کرده است که در مردادماه و دی ماه سال گذشته دو اصلاحیه قانونی مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم به تصویب نهایی رسیدند و دو لایحه کنوانسیون‌ های پالرمو و تأمین مالی تروریسم (CFT) در مجلس ایران به تصویب رسیده اما مراحل لازم‌الاجرا شدن نهایی را طی نکرده‌ اند.