بیانیۀ مشترک ۱۳ بندی امریکا و ترکیه در مورد شمال سوریه/ موافقت امریکا با ایجاد یک منطقۀ حائل توسط ترکیه - مهلت ۵ روزۀ ترکیه به کردها برای عقب‌ نشینی

Erdogan-Pence-1 ترکیه و آمریکا بعد از اعلام توافق برای آتش‌ بس در سوریه، بیانیه‌ ای مشترک در ۱۳ بند دربارۀ مفاد این توافق منتشر کردند.
 
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، آمریکا و ترکیه پنجشنبه (۲۵ مهرماه) بر سر توقف موقت عملیات ترکیه در شمال سوریه به توافق دست پیدا کردند. توافق میان این دو کشور متحد ناتو بعد از گفتگو میان «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه و «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا حاصل شد.
 
ترکیه و آمریکا بعد از اعلام این توافق، بیانیه‌ ای مشترک به زبان انگلیسی صادر کردند که ترجمه متن کامل آن در زیر آمده است:
 
۱- ترکیه و آمریکا بار دیگر بر روابط خود بعنوان اعضای مشترک ناتو تأکید می‌ کنند. آمریکا به نگرانی‌ های امنیتی مشروع ترکیه در مرزهای جنوبی این کشور واقف است. 
 
۲- ترکیه و آمریکا توافق دارند که اوضاع میدانی، بخصوص در شمال شرق سوریه، ایجاب می‌ کند دو طرف همکاری‌ های نزدیک‌ تری بر پایۀ منافع مشترک داشته باشند.
 
۳- ترکیه و آمریکا بر اساس درک خلل‌ ناپذیر از اصل «یکی برای همه، و همه برای یکی» همچنان به حراست از خاک و جمعیت کشورهای ناتو در برابر همه تهدیدها متعهد باقی می‌‌ مانند. 
 
۴- دو کشور بار دیگر تعهد خود برای حفظ جان انسان‌ ها، حقوق بشر و حراست از اجتماعات مذهبی و قومی را یادآور می‌ شوند. 
 
۵- ترکیه و آمریکا به فعالیت‌ های داعش‌ زدایی در شمال سوریه متعهد هستند. این تعهد، همکاری در موارد مقتضی بر سر بازداشت‌ گاه‌ ها و بر سر گروه‌ های مهاجرت‌ کرده از مناطقِ سابقاً تحت کنترل داعش را شامل خواهد شد. 
 
۶- ترکیه و آمریکا توافق دارند که عملیات‌ های مبارزه با تروریسم، باید فقط تروریست‌ ها و پناه‌ گاه‌‌ ها، جایگاه‌ ها، سلاح‌ ها، خودروها، تجهیزات و محل اختفای آنها را هدف قرار دهد. 
 
۷- ترکیه تعهد خود را برای اطمینان یافتن از ایمنی و  سلامت افراد ساکن در تمامی مراکز جمعیتی در مناطق امن تحت کنترل "نیروهای ترکیه" ابراز کرده و مجدداً تأکید کرد که نهایت احتیاط را برای اجتناب از آسیب رساندن به غیرنظامیان و زیرساخت‌ های غیرنظامی بکار خواهد بست.
 
۸- هر دو کشور بار دیگر بر تعهد خود به حفظ وحدت سیاسی و تمامیت ارضی سوریه و به روندِ سیاسیِ تحتِ رهبریِ سازمانِ ملل متحد، که هدف آن پایان دادن به بحران سوریه طبق قطعنامۀ شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد است، تأکید کردند. 
 
۹- دو طرف توافق کردند وجود یک منطقۀ امن همچنان برای رفع نگرانی‌ های امنیتی ترکیه، شامل جمع‌‌‌ آوری مجدد سلاح‌ های سنگین ی.پ.گ و از کاراندازی استحکامات و دیگر مواضع رزمی آنها حائز اهمیت و کارکرد است. 
 
۱۰- منطقۀ امن، در درجۀ اول، توسط نیروهای مسلح ترکیه اجرایی خواهد شد و دو طرف همکاری‌ خود را در تمامی ابعاد مربوط به اجرای آن افزایش خواهند داد. 
 
۱۱- ترکیه، برای امکان‌ پذیر کردن عقب‌ نشینی ی.پ.گ از منطقۀ امن ظرف مدت ۱۲۰ ساعت، عملیات "چشمۀ صلح" را موقتاً متوقف خواهد کرد. عملیات چشمۀ صلح بعد از اتمام این عقب‌ نشینی متوقف خواهد شد.
 
۱۲- آمریکا توافق می‌ کند در زمان توقف عملیات چشمۀ صلح، دنبال اعمال تحریم‌ های بیشتر ذیلِ فرمان اجرایی مورخ ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹ نباشد. دولت آمریکا به منظور تأکید بر پیشرفت‌ های در حال انجام برای دستیابی به صلح و امنیت در سوریه، طبق قطعنامۀ شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت، با کنگره به نحو مقتضی همکاری و رایزنی‌ خواهد کرد. 
 
۱۳- هر دو طرف به همکاری با یکدیگر برای اجرای تمامی اهداف مطرح‌ شده در این بیانیه، متعهد هستند. 
 
***
 
مهلت ۵ روزۀ ترکیه به کردها برای عقب‌ نشینی
 
 بی بی سی: رجب طیب اردوغان پس از دیدار با مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا گفته با آتش‌بسی ۵ روزه در مرز سوریه موافق است و در برابر آمریکا هم متعهد شده که به کردها کمک کند، از مناطق مورد هدف ترکیه عقب‌ نشینی کنند. فرمانده کردهای سوریه گفته نیروهای تحت امر او آتش‌بس در شهرهای رأس العین و تل البیض که خط مقدم درگیری‌ ها بوده را رعایت خواهند کرد.
 
آقای پنس که به همراه مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا به آنکارا سفر کرده روز پنجشنبه گفت ترکیه با یک آتش‌ بس ۵ روزه موافقت کرده تا نیروهای کرد فرصت عقب‌ نشینی از "منطقه امن" مورد نظر ترکیه را داشته باشند. به گفته معاون دونالد ترامپ آمریکا با یگان‌ های مدافع خلق، نیروی نظامی اصلی کردها، برای عقب‌ نشینی همکاری خواهد کرد.
 
او همچنین گفت با اجرای این آتش‌ بس، ترکیه دیگر با تحریم‌ های بیشتر مواجه نخواهد شد و بعدتر هم تحریم‌ های وضع‌ شده علیه آن رفع خواهد شد.
 
در همین حال، مظلوم کوبانی، فرمانده نظامی کردها گفته آنها آتش‌ بس در شهرهای رأس‌ العین و تل البیض را رعایت خواهند کرد، هر چند تصریح کرده که "ما درباره (آتش‌ بس) در دیگر شهرها و مناطق صحبتی نکرده‌ ایم."
 
با وجود اعلام موافقت دو طرف با این آتش‌ بس، گروه ناظر بر مسائل حقوق‌ بشری در سوریه که مقر آن در بریتانیاست، گفته، هنوز درگیری‌ هایی در شهر رأس‌ العین در جریان است.
 
این گروه گزارش کرده که طی ۸ روز گذشته و از زمان آغاز حمله ارتش ترکیه به این مناطق، ۷۲ غیرنظامی در سوریه کشته شده‌ اند و حدود ۳۰۰ هزار نفر هم از بیم جان خود آواره شده‌ اند.
 
در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نتیجه سفر معاون خود به ترکیه را ستایش کرده و گفته است: "چنین توافقی را ۳ روز پیش نمی‌ شد بدست آورد. برای به نتیجه رساندن آن به مهر "سخت‌ گیرانه" نیاز بود. برای همه عالی است و به همه افتخار می‌ کنم."
 
رئیس‌ جمهوری آمریکا همچنین با توجه به موافقت ترکیه برای آتش‌ بس گفته دیگر وضع تحریم علیه آنکارا "ضرورتی ندارد".
 
موافقت رئیس جمهوری آمریکا با لغو تحریم‌ های ترکیه خیلی زود با مخالفت رهبران دموکرات‌ ها در کنگره روبرو شد.
 
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان و چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا، طی بیانیه‌ ای گفته‌ اند، "کاخ‌ سفید بدون اینکه چیزی بگیرد، همه چیز را به ترکیه تقدیم کرده است... آقای اردوغان هیچ چیز نداده و فقط ۱۲۰ ساعت حملات را متوقف کرده... این یک آتش‌ بس نیست، همان طور که خود ترک‌ ها گفته‌ اند."