اعتصاب غذای دو زندانی سیاسی در ندامتگاه مرکزی کرج و انتقال به بند انفرادی

 shandiz riazat«مهدی فراحی شاندیز» و «محمد ریاضت» دو زندانی سیاسی محبوس در ندامتگاه مرکزی کرج در اعتراض به وضعیت نامناسب این زندان دست به اعتصاب غذا زدند.
 این دو زندانی سیاسی که در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان مرکزی کرج هستند پس از آنکه از روز پنجشنبه ۲۵ مهر در اعتراض به وضعیت نامناسب بهداشت، نبود آب گرم و کمبود امکانات این زندان دست به اعتصاب غذا زدند، روز جمعه ۲۶ مهر به انفرادی منتقل شده‌اند.

بنا بر این گزارش محمد ریاضت و مهدی فراحی شاندیز، پیش از این نیز اواسط شهریورماه به همراه دو زندانی سیاسی دیگر به نام‌های «امیرعلی مرادی» و «علیرضا برزگر» در نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، از وضعیت بد این زندان، وجود فساد گسترده، تجاوز و توزیع مواد مخدر در این زندان نوشتند.

بر اساس اطلاعات موجود، محمد ریاضت همزمان با اعتراضات سراسری مرداد سال گذشته در کرج بازداشت و پس از مدتی با سپردن وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این زندانی سیاسی توسط مهدی زینالی ریاست شعبه چهارم دادگاه انقلاب کرج از بابت اتهام «اهانت به بنیانگذار و رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به سه سال زندان محکوم و از تاریخ ۱۹ آذرماه سال جاری جهت اجرای حکم بازداشت و به ندامتگاه مرکزی کرج منتقل شده است.

بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها دو سال از این حکم به عنوان اشد مجازات قابل ‌اجرا است.

مهدی فراحی شاندیز نیز پس از بازداشت، در جلسه دادگاهی از سوی قاضی مقیسه ریاست شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب بابت اتهامات «توهین به رهبری» و «اخلال در نظم عمومی» به سه سال زندان محکوم شد. این حکم در حالی صادر شده است که بر اساس اطلاعات منتشر شده، این زندانی سیاسی از تشکیل جلسه دادرسی خبر نداشته و حکم صادر شده نیز به وی یا وکیل او ابلاغ نشده و مستقیما در برگه صورت وضعیت زندانی قید شده است.

این زندانی سیاسی، در دو پرونده جداگانه دیگر نیز، در تاریخ بهمن ۱۳۹۳ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ در جلسه دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «توهین به رهبری» محاکمه و بابت هر یک از این پروندها به سه سال زندان محکوم و در حال حاضر مجموعا به ۹ سال زندان محکوم شده است.

منبع: کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی