اخلال در بازار دارو/ صادرات قاچاق حدود ۱۵ درصد از دارو‌های تولید داخلی و وارداتی

daro1 یک عضو اتاق بازرگانی تهران قاچاق دارو به خارج از کشور را نتیجه تخصیص یارانه دولتی دانست و گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی علاوه بر اخلال در بازار کالاهای اساسی، مخل بازار دارو هم شده است.
 
اقتصادآنلاین – فاطمه اکبرخانی: ناصر ریاحی در گفتگو با خبرنگار اقتصادآنلاین با اشاره به خبر قاچاق دارو به خارج از کشور اظهار کرد: با ممنوع شدن واردات دارو، تولید داخل جایگزین آن شد و از همین رو در نیمه نخست امسال با افزایش تولید مواجه شدیم و این جهش تولید منجر به قاچاق دارو به خارج از کشور شد.
 
وی اضافه کرد: برآورد من این است که حدود ۱۵ درصد از دارو‌های ما چه تولید داخل و چه وارداتی قاچاق می‌ شود و تنها ۸۵ درصد آن مصرف داخلی است و تا روزی که ارز ۴۲۰۰ تومانی بر اقتصاد ما حاکم باشد، شاهد ادامۀ این روند خواهیم بود.
 
ریاحی درباره روند تخصیص ارز دولتی نیز بیان کرد: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی بسیار سخت شده به طوریکه الان ٢ ماهی است که برای واردات، ارز به صورت مناسب تخصیص داده نمی‌ شود، اما می‌ دانیم که مقصر این مشکل دولت و یا بانک مرکزی نیست و کاهش صادرات و درآمد‌های نفتی تأثیر خود را در تأمین ارز داخل گذاشته است.
 
این فعال بخش خصوصی تأکید کرد: با اینکه می‌ گویند تحریم بر دارو تأثیر نگذاشته، مخالفم. زیرا بانک‌ های اروپایی بخاطر تحریم، پولِ منشا ایران را قبول نمی‌ کنند و ما همچنان در حوزۀ نقل و انتقالات بانکی، دچار مشکل هستیم و این موضوع بر بازار دارو نیز تأثیر گذاشته است.