ایگور سچین: غیر از ایران، ونزوئلا، لیبی، عراق و نیجریه می توان عربستان را هم در لیست عرضه کنندگان آسیب پذیر نفت قرار داد - حذف دلار امریکا از قراردادهای شرکت دولتی رزنفت روسیه

Naft-Arabie Saoudite-1 مدیر عامل شرکت نفت دولتی رزنفت روسیه پس از حملات پهپادی اخیر به قلب تأسیسات نفتی عربستان، نقش این کشور را بعنوان مطمئن ترین عرضه کننده نفت دنیا زیر سؤال برده است.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اس پی گلوبال پلتس، مدیر عامل شرکت نفت دولتی رزنفت روسیه پس از حملات پهپادی اخیر به قلب تأسیسات نفتی عربستان، نقش این کشور را بعنوان مطمئن ترین عرضه کننده نفت دنیا زیر سؤال برده است.
 
حملات چهاردهم سپتامبر به تأسیسات پالایشی نفت در بقیق و خریص تولید نفت عربستان را ۵.۷ میلیون بشکه در روز کاهش داد که معادل نیمی از تولید عربستان و ۵ درصد عرضه جهانی نفت بود.
 
ایگور سچین، مدیرعامل رزنفت در کنفرانسی در ورونا گفت:« رویداد های اخیر نشان داد که غیر از ایران، ونزوئلا، لیبی، عراق و نیجریه می توان عربستان را هم در لیست عرضه کنندگان آسیب پذیر نفت قرارداد».
 
سچین گفت توقف موقت تولید نفت عربستان نشان داد که قبول نقش این کشور به عنوان یک عرضه کننده ۱۰۰ درصد مطمئن اغراق‌ آمیز بوده است.
 
وی افزود:« عملیات های موفقیت آمیز روسیه در سوریه برخی از تروریست ها را به کشورهای همسایه از جمله عراق رانده است یعنی جایی که احتمالاً حملات اخیر به تأسیسات نفت و گاز عربستان از آن منشأ گرفته اند». وی اضافه کرد تأثیر این حمله ها دلیلی برای اغراق آمیز بودن نقش عربستان بعنوان یک عرضه کننده مطمئن نفت است. برای بازگرداندن ثبات به منطقه لازم است نیروهای نظامی داعش را نه‌ تنها در سوریه، بلکه در سایر نقاط نابود کرد.
 
عبدالعزیز بن سلمان وزیر نفت عربستان سعودی در اوایل همین ماه گفته بود که تولید نفت این کشور به ۹.۹ میلیون بشکه در روز بازگشته و عربستان تا پایان نوامبر به ظرفیت کامل تولید ۱۲ میلیون بشکه در روز می رسد.
 
مدیر عامل شرکت بازرگانی انرژی گانور گفت که عکس العمل محدود قیمت نفت نشان دهنده از بین رفتن تأثیر این غول خاورمیانه در بازارهای جهانی نفت است.
 
تورنکوئیست، مدیرعامل گانور گفت:« به نظر من این یک زنگ خطر برای کاهش اهمیت عربستان سعودی در دنیای نفت است».
 
***
 
حذف دلار امریکا از قراردادهای شرکت دولتی رزنفت روسیه
 
خبرگزاری تسنیم: به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ایگور سچین مدیر عامل شرکت رز نفت گفت، بزرگترین شرکت نفت روسیه، ارز مورد استفاده در قراردادهای خود را کاملاً از دلار آمریکا به یورو تغییر داده است. این اقدام رزنفت در جهت حفاظت از معاملاتش در برابر تحریم های آمریکا صورت گرفته است.
 
تغییر ارز معاملات از دلار به یورو بخشی از سیاست گسترده تر روسیه برای کاهش وابستگی به دلار آمریکاست، ولی با توجه به نرخ منفی بهره که با اینکار ایجاد می شود، احتمالاً نمی‌ توان به سرعت نقش یورو را برای روسیه تقویت کرد.
 
سچین در یک مجمع اقتصادی در ورونای ایتالیا گفت:« تمام قراردادهای صادرات ما با یورو بسته می شود و توانمندی استفاده از ارز اروپا بسیار بالاست».
 
«در حال حاضر این یک اقدام اجباری برای محدود کردن تأثیر تحریم های آمریکا بر شرکت است».
 
رویترز در اوایل همین ماه گزارش داد که شرکت دولتی رزنفت، یورو را بعنوان ارز قراردادی برای قراردادهای جدید صادرات تعیین کرده است.
 
واشنگتن تهدید کرده است نفتِ رزنفت را به خاطر فعالیت هایش در ونزوئلا تحریم می کند. رزنفت این اقدام آمریکا را غیرقانونی می‌ داند.
 
مسکو به خاطر نقشش در بحران اوکراین و اتهام دخالت در انتخابات آمریکا مورد تحریم های مالی و اقتصادی آمریکا قرار گرفته است، ولی روسیه تمام این اتهامات را رد می کند.
 
رزنفت سال گذشته ۵.۷ تریلیون روبل (۸۹ میلیارد دلار) نفت و محصولات نفتی صادر کرد.
 
نواتک، بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی مایع روسیه هم اعلام کرد در بیشتر قراردادهایش از یورو استفاده می کند تا تأثیر تحریم‌ های آمریکا را از بین ببرد.
 
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خواستار حذف دلار در معاملات این کشور شده تا خطر تحریم‌ های بیشتر آمریکا را دفع کند. بانک مرکزی روسیه هم مقدار اوراق بهادار خزانه داری آمریکا را در ذخایر خود در  ٢٠١٨ کاهش داده است.
 
سهم یورو در صادرات روسیه از ۲۰۱۵ رو به افزایش بوده است ولی استفاده رزنفت از یورو احتمالاً تاثیر چندانی بر بازار ارز روسیه نخواهد گذاشت.
 
 بازار بورس مسکو اعلام کرد این اقدام رزنفت سهم یورو را درکل معاملات آن افزایش خواهد داد.