اخراج غیرقانونی صدها پناهجوی سوری از ترکیه/ ایراد اتهام ضرب و شتم و ارعاب و تهدید و ارسال اجباری به پلیس ترکیه توسط ده‌ ها پناهجو

Syrie-Kurdistan2-1 دویچه وله فارسی: سازمان عفو بین‌ الملل از اخراج غیرقانونی صدها پناهجوی سوری از ترکیه خبر داده و آنکارا این اتهام را رد می‌ کند. ترکیه ادعا می‌ کند صدها هزار شهروند سوریه داوطلبانه و به میل خود به کشورشان بازگشته‌ اند.
 
نهاد حقوق بشری عفو بین‌ الملل در گزارشی ترکیه را متهم کرده که پیش از آغاز حمله نظامی به شمال سوریه، اخراج پناهجویان سوری و انتقال آنها به مناطق جنگی را آغاز کرده است.
 
این گزارش که خلاصه‌ ای از آن روز جمعه ۲۵ اکتبر (سوم آبان) در برخی رسانه‌ های غربی منتشر شد، بر پایۀ اظهارات ده‌ ها پناهجوی سوریه در گفتگو با همکاران سازمان عفو بین‌الملل تنظیم شده است.
 
عفو بین‌ الملل شمار پناهجویانی را که گفته می‌ شود به طور غیرقانونی از ترکیه اخراج شده‌ اند "صدها نفر" برآورد کرده و افزوده که در این مورد تاکنون هیچ آمار رسمی منتشر نشده است.
 
ترکیه در مقابل ادعا کرده که طی ماه‌ های گذشته بیش از ۳۱۵ هزار پناهجوی سوری به صورت داوطلبانه این کشور را ترک کرده و به میهن خود بازگشته‌ اند.
 
بازگرداندن پناهجویان با ارعاب و فشار:
 
برخلاف این ادعا، ده‌ ها پناهجو در گفتگو با همکاران عفو بین‌ الملل از ضرب و شتم، ارعاب و تهدید خود توسط پلیس ترکیه خبر داده‌اند. آنها گفته‌ اند مجبور به امضای برگه‌ هایی شده‌ اند که در ظاهر داوطلبانه بودن بازگشت به سوریه را تأیید می‌ کنند.
 
آنا شیا، کارشناس عفو بین‌ الملل در امور حقوقی پناهجویان و مهاجران می‌ گوید ادعای آنکارا مبنی بر این که پناهجویان سوری داوطلبانه و به طور مستقیم به مناطق جنگی بازگشته‌ اند "خطرناک و غیرصادقانه" است.
 
او می‌ گوید واقعیت بیشتر این است که این افراد فریب‌ خورده و مجبور به بازگشت به سوریه شده‌ اند. به گفتۀ این کارشناس اغلب پناهجویان اخراجی مردانی هستند که به منطقه ادلب در شمال غرب سوریه بازگردانده شده‌ اند.
 
عفو بین‌ الملل بازگرداندن اجباری پناهجویان به سوریه را غیرقانونی خوانده، زیرا مطابق ارزیابی‌ های این سازمان خطر اینکه این افراد قربانی نقض فاحش حقوق بشر شوند، بسیار زیاد است.
 
سازمان دیده‌ بان حقوق بشر نیز ترکیه را به اخراج غیرقانونی پناهجویان سوری متهم کرده است. ترکیه نهم اکتبر حمله نظامی و پیشروی در شمال سوریه را آغاز کرد.
 
اسکان ۲ میلیون پناهجو در نوار مرزی:
 
آنکارا هدف از حمله به خاک سوریه را عقب راندن یگان‌ های مدافع خلق، بازوی نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه عنوان می‌ کند. ترکیه قصد دارد با عقب راندن کردها در یک نوار مرزی به عمق ۳۰ کیلومتر در خاک سوریه تا ٢ میلیون پناهجوی سوری را که اغلب عرب‌ تبار هستند، اسکان دهد.
 
با دخالت روسیه و پس از مذاکرات طولانی میان رجب طیب اردوغان و همتای روسی او ولادیمیر پوتین، دو طرف روز سه‌ شنبه ۲۲ اکتبر توافق کردند که مناطق مشخصی از نوار مرزی را به طور مشترک کنترل کنند.
 
بر پایۀ توافق مسکو و آنکارا قرار است در بخشی از شمال سوریه یک منطقه حائل برای اسکان پناهجویان سوری ایجاد شود. آنا شیا این توافق را که در آن از "بازگشت داوطلبانه" پناهجویان سوری سخن در میان است "تکان‌ دهنده" توصیف کرده است.
 
نهادهای حقوق بشری با توجه به ادامه درگیری‌ های نظامی در شمال سوریه، این مناطق را "منطقه جنگی" می‌ دانند و معتقدند اسکان اجباری پناهجویان در آنجا امنیت آنها را به خطر می‌ اندازد.