حذف آموزش زبان انگلیسی از مدارس/ موافقان و مخالفان یک طرح جنجالی درباره مدارس

Hazfe-Amouzesh-Englisi

«اخیرا نظام آموزش متوسطه با مشکلات زیادی روبرو شده است. مشکلاتی مانند روش آزمون کنکور، تفکیک مدارس و اختلاف معنی دار سطوح آموزشی در مدارسی مانند تیزهوشان و مدارس عادی، شهریه های گران و حالا که فضای آموزش متوسطه کشور را دعوا بر سر تلاش برای رفع انحصار در آموزش زبان انگلیسی اشغال کرده است.»
 
پس از دستکاری های فراوانی که در دوره آموزش متوسطه در سالهای اخیر  شده است، از جمله تغییر از نظام قدیم دبیرستان ۴ ساله به نظام ۳ ساله دبیرستان و یک سال پیش دانشگاهی، پس از آن، تغییر به نظام جدید ترمی-واحدی و پس از آن، نظام آموزشی ۳-۳-۳-۳ که دبیرستان اول و دوم در آن وجود دارد و حالا هم تغییر در محتویات درس آموزش زبان خارجی، به نظر می رسد سیاستگذاران نظام آموزش متوسطه کشور و در راس آنها شورای عالی آموزش و پرورش، همچنان به روش آزمون و خطا با بچه های مردم رفتار می کنند. 
آنها در بین دو گرایش شیوه‌های سنتی و آموزش مطابق با استانداردهای روز دنیا و در راستای آماده سازی دانش آموزان برای دوره تحصیلات عالی سرگردان مانده اند. تغییرات پیاپی در زمینه شکل و محتوای دوره آموزشی در نظام متوسط، به خوبی گویای سرگشتگی سیاستگذاران و تصمیم گیران کلان این حوزه است.
 
در این میان، برخی مدارس غیردولتی از جمله مدارس غیرانتفاعی، هیات امنایی، سمپاد و نظایر آن، به اندازه ای استانداردهای آموزشی خود را بالا برده اند که در نتیجه آن، عملا رقابت در کنکور تبدیل به رقابت بین ۲۰ هزار نفر دانش آموزی شده است که در این مدارس درس می خوانند و کمتر شاهد موفقیت چشمگیر دانش آموزان دبیرستانی دولتی و معمولی در رقابت ملی کنکور هستیم.
 
به بیان دیگر در خلاء تصمیم گیری مشخص و راهبرد طولانی مدت نظام آموزش متوسط دولتی، مدارسی که به دلیل پشتوانه مالی قوی اولیای دانش آموزان، از بهترین کادر آموزشی برخوردارند، رقابت کنکور را از دانش آموزان مدارس دولتی ربوده اند و عملا آنها را به حاشیه رانده اند. 
آمارهای غیررسمی نشان می دهد صندلی های باکیفیت و دوره های روزانه رشته های پولساز دانشگاه های دولتی در اختیار دانش آموزان مدارسی قرار می گیرد که استانداردهای آموزشی بالاتری از سطوح دولتی دارند. در این بین، تصمیم سازان اصلی نظام آموزش متوسطه که دستورالعملهای آنها سنگ بنای استانداردسازی آموزش در مدارس مقطع متوسطه دولتی است، همچنان بر سر مسایلی مانند آموزش زبان خارجی و نظایر آن، در مسیر بحث و تبادل نظر قرار دارند.
این بحثها حتی به میان مردم هم کشیده شده و همگان درباره رفع انحصار از آموزش زبان انگلیسی، نظر می دهند.
 
«آموزش زبان خارجی؛ کدام زبان؟»
سوم مهرماه امسال بود که ۵۷ نماینده مجلس طرحی یک فوریتی به هیات رئیسه تقدیم کردند و در آن، قانونی شدن رفع انحصار زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور را خواستار شدند.این طرح موافقان و مخالفان زیادی در سطح مسئولان و مردم به همراه داشت و حتی در فضای مجازی نیز توسط مردم به صورت گسترده به آن پرداخته شد.
 
هر چند کفه نظرات مخالفان این طرح به طرز چشمگیری از تعداد و استدلال مدافعان آن سنگینتر است، ولی به هر جهت نمایندگان مجلس هستند که تصمیم می گیرند چه بر سر آموزش زبان انگلیسی در مدارس بیاید.
منبع خبر: خبرآنلاین