تحریم نهادها و شرکت های ایرانی از سوی آمریکا و شش کشور عربی

mnuchin steveایالات متحده و شش کشور عربی شماری از بانک‌ها، شرکت‌های تجاری و اشخاص حقیقی مرتبط با ایران را تحریم کردند. علت این اقدام، نقش آنها در حمایت‌ مالی جمهوری اسلامی از تروریسم اعلام شد.

روز چهارشنبه، هشتم آبان (۳۰ اکتبر) وزارت خزانه‌داری ایالات متحده با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که "مرکز مقابله با تامین مالی تروریسم" (TFTC) تحریم‌هایی علیه ۲۵ بانک، شرکت و اشخاص حقیقی مرتبط با ایران اعمال کرده است.

علاوه بر ایالات متحده، امارات عربی متحده، بحرین، عربستان سعودی، عمان، قطر و کویت عضو این مرکز هستند.

تمامی ۲۵ شرکت، بانک و شخص که در این تحریم‌ها از آنها نام برده شده، پیش از این در فهرست تحریم‌های ایالات متحده بوده‌اند.

 

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا تاکید کرده است: «اقدام مرکز مقابله با تامین مالی تروریسم همزمان با سفر من به خاورمیانه صورت گرفته است، سفری که برای دیدار با همتایانم در سراسر منطقه صورت گرفته و هدف آن تقویت مبارزه علیه تامین مالی تروریسم است».

 

تحریم "شبکه اقتصادی بزرگ"

 

در بیانیه وزارتخانه آمریکایی آمده است که هدف ۲۱ مورد از تحریم‌ها شبکه‌ بزرگی بوده است که از نیروی مقاومت بسیج حمایت مالی می‌کند.

در این بیانیه همچنین تصریح شده است که شرکت‌های تحریم‌شده، موسسه‌های پوششی برای فعالیت‌های اقتصادی بسیج هستند و میلیاردها دلار سرمایه بسیج در صنایع اتومبیل‌سازی، معادن، فلزات و بانکداری را کنترل می‌کنند.

بر اساس این بیانیه، بسیاری از شرکت‌های تحریم‌شده در خاورمیانه و حتی اروپا فعالیت دارند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، چهار شخص حقیقی تحریم‌شده وابسته به حزب‌الله هستند و به برنامه‌ریزی عملیات‌های این گروه در عراق کمک می‌کنند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا در خاورمیانه به‌سر می‌برد. او روز دوشنبه در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که فشارهای اقتصادی بر ایران در رابطه با برنامه اتمی این کشور افزایش خواهند یافت.

منوچین گفت که آمریکا مصمم است از طریق تحریم‌ها جمهوری اسلامی را وادار کند، از "فعالیت‌های بد و صدور تروریسم" بپرهیزد و "از تولید موشک و توانایی‌های اتمی" دست بردارد.

منبع: دویچه وله