مجلس نمایندگان آمریکا طرح استیضاح دونالد ترامپ را به رای می گذارد

congress usaمجلس نمایندگان آمریکا، روز پنجشنبه قطعنامۀ برقراری روند چگونگی بررسی و برکناری دونالد ترامپ را در جلسۀ عمومی به رای می‌گذارد. بر اساس متن فاش شده، مجلس آماده است به شرط همکاری رئیس جمهوری، امکانات دفاع را برای او فراهم کند. بررسی این قطعنامه نخستین آزمون برای ارزیابی یکپارچگی نمایندگان دموکرات و میزان همراهی نمایندگان جمهوری خواه مجلس در این زمینه است. نمایندگان دموکرات مجلس از حدود یکماه پیش روند استماع شماری از مسئولان دولتی را آغاز کرده و از وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی خواستار ارائۀ اسنادی به این منظور شده‌اند.

قطعنامه‌ای که روز پنجشنبه ٣١ اکتبر/٩ ‌آبان، به رای نمایندگان گذاشته می‌شود، مراحل پیاپی بررسی و ایراد اتهامات علیۀ دونالد ترامپ را تدوین کرده است. این قطعنامه به نمایندگان جمهوری خواه اجازه می‌دهد، شاهدان احضار شده به کمیسیون‌های تحقیقاتی را مورد پرسش قرار دهند و حتی با رعایت شرایطی شاهدان خود را به کمیسیون فراخوانند.

این قطعنامه «شرکت رئیس جمهوری و نیز وکلای مدافع وی را» در روند بررسی جایز دانسته و به آنها اجازه می‌دهد خواستار استماع شاهدان تازه شوند، اسناد خود را ارائه کنند و شاهدان را مورد بازپرسی قرار دهند.

این متن با این حال تاکید می‌کند که اگر رئیس جمهوری در این روند از همکاری با مجلس خودداری کند، رئیس کمیسیون حقوقی مجلس در تدوین پاسخ‌های لازم برای ایراد اتهام بر دونالد ترامپ آزادی عمل کامل خواهد داشت. این متن چگونگی ارجاع اسناد و شواهد جمع آوری شده به کمیسیون حقوقی مجلس را تعیین کرده است. این کمیسیون وظیفۀ تدوین «دادخواست» علیۀ رئیس جمهوری را بر عهده دارد.

کاخ سفید تا کنون از همکاری با مجلس نمایندگان در این زمینه سر باز زده و تحقیقات جاری را اقدامات سیاسی و «مجرم سازی» توصیف کرده است.

در صورتیکه مجلس نمایندگان ایراد اتهام بر دونالد ترامپ را به تصویب برساند، همان اقدامی که از آن به عنوان «ایمپیچمنت» یاد می‌شود، اخذ تصمیم در بارۀ برکناری او بر عهدۀ سنای این کشور خواهد بود. جمهوری خواهان در مجلس سنا از اکثریت برخوردارند و چنین به نظر می‌رسد که آمادۀ تصویب برکناری او نباشند.

بگفتۀ ناظران حیات سیاسی آمریکا، حتی اگر برکناری رئیس جمهوری به تصویب سنا نرسد، برای دموکرات‌ها، ایراد اتهام بر او خود نوعی پیروزی تلقی می‌شود.

موقعیت دونالد ترامپ روز سه شنبه با شهادت سرهنگ الکساندر ویندمن عضو شورای امنیت ملی آمریکا باز هم متزلزل‌ تر شد. او نخستین شاهد مستقیم گفتگوی تلفنی روز ٢۵ ژوئیه میان دونالد ترامپ و همتای اوکرائینی او، ولودومیر زِلنسکی، بوده است.

بنوشتۀ روزنامه‌های آمریکائی، او تائید کرده که دونالد ترامپ در این گفتگو از همتای خود خواسته است در بارۀ فعالیت‌های اقتصادی جو بایدن و فرزند او در اوکرائین تحقیق کند و افزوده است که از نظر او «چنین تقاضائی از یک دولت بیگانه در بارۀ یک شهروند آمریکائی درخور نیست» و از همین رو وی «نگران نتایج چنین اقدامی بوده و ملاحظات و نگرانی‌های خود را به اطلاع روسای خویش رسانده» است.

دونالد ترامپ در پی فاش شدن سخنان سرهنگ الکساندر ویندمن در برابر کمیسیون تحقیقات مجلس، چنانکه روش اوست، به تخطئۀ وی پرداخت و با ارسال چند توئیت نوشت که «هرگز نام او را نشنیده است». او یکبار دیگر رئیس مجلس نمایندگان، خانم نانسی پلوسی را به تدارک اتهامات «ساختگی» و «پوسیده» متهم کرد.

منبع: رادیو بین المللی فرانسه