درخواست دفتر علی سیستانی برای عدم استفاده از تصویر و نام وی در تجمعات و تظاهرات - تأکید علی سیستانی بر عدم ورود نیروهای امنیتی به مواجهه با تظاهرات کنندگان

Tazahorat-Iraq-1 شفقنا: درخواست دفتر حضرت آیت الله سیستانی برای عدم استفاده از تصویر و نام ایشان در هرگونه تجمع و تظاهرات
 
به گزارش شفقنا، یک مقام مسئول در دفتر آیت الله العظمی سیستانی در نجف اشرف ضمن تاکید بر حق مشارکت همه مردم عراق در اعتراضات مسالمات آمیز، درخواست کردند تا از نام و تصویر ایشان در تجمع های اعتراضی– از سوی پیروان گروه های سیاسی یا دیگران- استفاده نشود.
 
ایشان بار دیگر بر پشتیبانی و حمایت شان از مطالبات بر حق معترضان مسالمت آمیز تاکید کردند و عنوان کردند که بین فرزندان عراق که مطالبه گر اصلاح هستند علیرغم همه اختلاف دیدگاه های آنان هیچگونه تفاوتی قائل نیستند.
 
***
 
علی سیستانی: هیچکس حق تحمیل دیدگاه خود بر مردم عراق را ندارد
 
دویچه وله فارسی: آیت‌ الله علی سیستانی اعلام کرد، هیچیک از طرف‌های منطقه‌ای یا بین‌المللی حق مصادره اراده مردم عراق و تحمیل دیدگاه‌ های خود به آنان را ندارد. خامنه‌ ای آمریکا و برخی کشورهای دیگر را به سازماندهی اعتراضات عراق متهم کرده بود.
 
آیت‌ الله علی سیستانی، پرنفوذترین مرجع تقلید شیعه در عراق، طی پیامی که متن آن امروز جمعه ۱۰ آبان (اول نوامبر) منتشر شد، ضمن محکوم کردن مجدد حمله به تظاهرکنندکان عراقی، تأکید کرد که هیچ قدرت "منطقه‌ ای یا بین‌ المللی" حق "مصادره" خواست مردم عراق را ندارد.
 
این مرجع شیعه در پیام خود درباره حوادث اخیر عراق، ضمن اشاره به "درگیری‌ های جدید دردناک و تأسف‌ بار میان عزیران تظاهرات کننده، معترضان و نیروهای امنیتی و دیگر نیروها"، بر لزوم برداشتن اقدامات ضروری "برای جلوگیری از خونریزی بیشتر و کشیده شدن کشور به سمت جنگ داخلی، هرج و مرج و ویرانی" تأکید کرده است.
 
آیت‌ الله سیستانی همچنین ضمن محکوم کردن مجدد "حمله به تظاهرات‌ کنندگان مسالمت‌ آمیز و هر نوع خشونت غیرموجه و لزوم مجازات عاملان آن"، خطاب به "جناح‌ های ذیربط" هشدار داد که از وارد کردن نیروهای مسلح "تحت هر عنوانی" برای برخورد با "اعتراضات و تظاهرات مسالمت‌ آمیز" پرهیز کنند.
 
"اصل احترام به خواست مردم عراق":
 
این مرجع پرنفوذ شیعه در بخش دیگری از پیام‌ اش، بر پایبندی خود به اصل "احترام به اراده عراقی‌ ها در زمینۀ تعیین نظام سیاسی و اداری کشورشان از طریق همه‌ پرسی قانون اساسی و انتخابات دوره‌ ای مجلس نمایندگان" تأکید کرد و گفت: «اصلاحات گرچه یک ضرورت اجتناب‌ ناپذیر است- همانطور که بارها ذکر شد- اما اصلاحات لازم باید به انتخاب ملت عراق از همه طیف‌ های آن موکول گردد و هیچ فرد، گروه، جناح خاص و یا هیچ طرف منطقه‌ ای و یا بین‌المللی حق ندارد اراده ملت عراق را در این زمینه مصادره کند و دیدگاهش را بر آنها تحمیل کند.»
 
پیام آیت‌ الله سیستانی دو روز پس از موضع‌ گیری رهبر جمهوری اسلامی در رابطه با تحولات عراق و لبنان منتشر می‌ شود. علی خامنه‌ ای آمریکا و برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را به سازماندهی اعتراضات لبنان و عراق متهم کرده بود.
 
رهبر جمهوری اسلامی آمریکا و سرویس‌ های اطلاعاتی کشورهای غربی را متهم به برنامه‌ ریزی برای "آشوب و سلب امنیت برخی کشورهای منطقه" کرده و گفته بود که آنها با "پشتوانه پول برخی کشورهای مرتجع منطقه" قصد از بین بردن امنیت عراق و لبنان را دارند.
 
یک روز پیش از سخنرانی خامنه‌ ای، عراق شاهد یکی از خونبارترین اعتراضات هفته‌ های اخیر خود بود. شامگاه سه‌ شنبه گذشته در جریان تظاهرات اعتراضی مردم این کشور ۱۸ نفر در کربلا کشته و صدها نفر زخمی شدند.
 
تظاهر کنندگان عراقی که اعتراضات خود را از حدود یک ماه پیش آغاز کرده‌ اند، به فساد مالی، بیکاری و اوضاع وخیم اقتصادی این کشور معترض بوده و خواستار کناره‌ گیری دولت مرکزی شده‌ اند.
 
"نقش ایران" در سرکوب اعتراضات:
 
در جریان اعتراضات یک ماه گذشته خبرهایی هم از شعارهای مردم عراق علیه جمهوری اسلامی و شبه‌ نظامیان مورد حمایت حکومت ایران در این کشور موسوم به حشدالشعبی منتشر شده است. برخی "منابع عراقی" هم در گفتگو با خبرگزاری‌ ها، از نقش نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق در کشته شدن معترضان خبر داده بودند؛ اتهامی که از سوی حشدالشعبی رد شده است.
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز چهارشنبه گذشته نوشته بود که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، یک روز پس از آغاز اعتراضات ضد دولتی در عراق با پروازی شبانه خود را به بغداد و سپس با هلی‌ کوپتر به "منطقه سبز" پایتخت آن کشور رسانده است.
 
طبق این گزارش، دو مقام ارشد امنیتی عراقی که در جلسه دیدار با سلیمانی حضور داشته‌ اند و نخواسته‌ اند نامشان فاش شود، به آسوشیتدپرس گفته‌ اند که قاسم سلیمانی با اشاره به نمونۀ سرکوب اعتراضات در ایران، راه و روش سرکوب اعتراضات را به  مقامات امنیتی عراق نشان داده و گفته است: «ما در ایران می‌ دانیم چه رفتاری با معترضان بکنیم. این اتفاق در ایران افتاد و ما توانستیم آن را کنترل کنیم.»
 
رهبر جمهوری اسلامی نیز چهارشنبه گذشته، آمریکا و "برخی کشورهای منطقه" را متهم کرده بود که حوادثی مشابه با عراق را برای ایران نیز برنامه‌ ریزی کرده بودند که به گفته او "خوشبختانه مردم به موقع در میدان حضور پیدا کردند و خنثی شد."
 
نخست‌ وزیر عراق استعفای خود را پذیرفته است: 
 
اعتراضات اخیر دولت عراق را تا آستانه فروپاشی برد، تا جایی که برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، دیروز پنجشنبه ضمن محکوم کردن اعمال خشونت علیه معترضان، گفت که "با قدرت در کنار مردم" این کشور قرار گرفته است.
 
رئیس جمهوری عراق با رد هرگونه "راه‌ حل امنیتی"، تنها راه برای حل بحران را "انجام اصلاحات" دانست و خواستار محاکمه "هرچه سریع‌ تر" عاملان خشونت شد. برهم صالح همچنین از ارجاع "پرونده‌ های فساد" به دستگاه قضائی عراق خبر داد و همزمان اعلام کرد که نهاد ریاست جمهوری بررسی قانون انتخابات جدید این کشور را مطابق با خواست مردم آغاز کرده است.
 
رئیس جمهوری عراق همچنین ضمن اعلام موافقت خود با برگزاری انتخابات زودهنگام، خبر داد که عادل عبدالمهدی، نخست‌ وزیر این کشور با استعفای خود موافقت کرده و از گروه‌ های سیاسی خواسته است تا در راستای یافتن جایگزینی برای او تلاش کنند.
 
در جریان حدود یک ماه تظاهرات مردمی در شماری از شهرهای عراق که با خواست فسادستیزی، کناره‌ گیری دولت و انجام اصلاحات همراه بود، دستکم ۲۵۰ نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند.