فرانسه از ایران خواست از گازدهی به سانتریفوژهای فردو خود داری کند

centrifuges fordoساعاتی پس از آنکه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اعلام کرد گازدهی به سانترفیوژهای فردو از سرگرفته می‌شود، فرانسه اجرای تصمیم ایران را نقض توافق هسته‌ای، برجام، خواند و از ایران خواست از غنی سازی در این مرکز خودداری کند.

وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه ای از ایران خواست از تصمیم خود منصرف شود و اجرای تعهدات خود در برجام را مجدد از سر بگیرد و خبر داده که در انتظار گزارش آتی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اقدامات اخیر ایران است

بیانیه وزارت خارجه فرانسه می گوید "ما به همراه آلمان و بریتانیا و سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، بارها نگرانی عمیق خود را در مورد اقدامات اخیر ایران که در تضاد با تعهدات این کشور در قالب برجام است، اعلام کرده ایم".

رئیس جمهور ایران صبح امروز چهاردهم آبان (پنجم نوامبر) خبر داد که در چهارمین گام کاهش تعهدات در توافق هسته‌ای برجام، جمهوری اسلامی ایران گازدهی به سانترفیوژهای فردو از فردا آغاز می‌شود.

مطابق توافق برجام ایران هزار و ۴۴ سانترفیوژ در مرکز اتمی فردو دارد که پس از اجرایی شدن برجام قرار بود برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود.

آقای روحانی گفته "ممکن است آنها سر و صدا کنند که چرا در فردو اینکار را می‌کنید و حساسیت آنها را می‌دانیم ولی در عین حال هروقت به تعهداتشان عمل کردند تزریق گاز را قطع خواهیم کرد".

مرکز اتمی فردو یکی از موارد عمده اختلاف ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان بود. این مرکز به عنوان پشتیبانی از کاخانه غنی سازی اورانیوم نطنز و در دل کوه های جنوب تهران در نزدیکی قم ساخته شده است.

درخواست کشورهای گروه ۱+۵ در جریان مذاکرات اتمی برچیده شدن این مرکز بود اما سرانجام پس از گفت و گوهای فشرده و طولانی، دو طرف توافق کردند فردو از مرکز غنی سازی به مرکز تحقیق و توسعه تبدیل شود و تعداد سانترفیوژهای آن به هزار و ۴۴ ماشین کاهش پیدا کند.

مطابق توافق اتمی برجام سانترفیوژهای باقی مانده در فردو می بایست جنبه تحقیق و توسعه داشته باشد و از آن برای غنی سازی اورانیوم استفاده نشود.

رئیس جمهور ایران که امروز خبر از آغاز گازدهی به سانترفیوژهای فردو داده، گفته است که در صورت اجرای کامل تعهدات طرف های دیگر برجام، ایران هم مجددا اجرای بخش هایی از برجام را که کاهش داده، از سر می گیرد و به تعهدات خود باز می گردد.

آقای روحانی گفته "اگر راه حل درستی را یافتیم که تحریم ها برداشته شود، به راحتی بتوانیم نفت خود را بفروشیم، از پول های موجود در بانک استفاده کنیم و سایر تحریم ها در بیمه و فلزات لغو شود؛ ماهم کاملا به شرایط گذشته برمی گردیم".

   منبع: بی بی سی