کویت خبر ارسال نامه از سوی ایران برای رهبران عربستان و بحرین را رسانه ای کرد

rouhani namehجمهوری اسلامی ایران از طریق کویت پیام‌های مکتوبی برای رهبران عربستان و بحرین ارسال کرده است. گفته می‌شود که حسن روحانی رسما در نامه‌های جداگانه‌ای خواستار گفت‌وگو و مذاکره با رهبران عربستان و بحرین شده است.

خبر ارسال نامه از سوی ایران به رهبران دو کشور عربستان سعودی و بحرین توسط خالد جارالله، معاون وزارت أمور خارجه کویت رسانه‌ای شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از جارالله نوشته است که کویت نامه‌های ایران را به رهبران عربستان و بحرین تحویل داده است. اطلاعات دقیقی درباره مضمون این نامه‌ها منتشر نشده است.

معاون وزیر أمور خارجه کویت اعلام کرده است که هنوز پاسخی از سوی رهبران عربستان و بحرین به نامه‌های جمهوری اسلامی ایران دریافت نشده است. گفته می‌شود که مضمون این نامه‌ها پیرامون اوضاع منطقه بوده است.

 

تلاش برای گفت‌وگوهای دوجانبه

خبرگزاری رویترز به تلاش مشابهی اشاره می‌کند که ماه پیش از سوی وزیر امور خارجه ایران، محمدجواد ظریف صورت گرفته بود. ظریف اعلام کرده بود که ایران برای گفت‌وگو و مذاکره با رهبران عربستان آمادگی دارد. او تاکید کرده بود که این مذاکرات می‌توانند "با یا بی میانجی" صورت گیرند.

حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی آرامکو باعث افزایش تنش در مناسبات بین ایران و عربستان شده است. عربستان اعلام کرده است که مسئولیت حملات روز ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی این کشور برعهده جمهوری اسلامی ایران بوده است. این در حالی است که ایران هرگونه دخالتی در این حملات را تکذیب کرده است.

عربستان اعلام کرده است که این کشور برای حل مناقشات خود با جمهوری اسلامی ایران، راه حل سیاسی را بر راه حل نظامی ترجیح می‌دهد.

 

تایید خبر ارسال نامه از سوی روحانی

روزنامه "المونیتور" به نقل از علی ربیعی، سخنگوی دولت خبر ارسال نامه‌های جداگانه از سوی حسن روحانی به رهبران دو کشور عربستان و بحرین را تایید کرده است.

ربیعی گفته است که ایران برای همه کشورهای منطقه پیام می‌فرستد و چنین امری از منظر دیپلماتیک پدیده نامتعارفی نیست. ربیعی اعلام کرده است که ایران خواستار کاهش تنش در منطقه است.

علی ربیعی در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره صحت داشتن نامه روحانی به پادشاه عربستان گفته است:« بله، رییس جمهور محترم نامه‌هایی ارسال کرده‌اند. اساس نامه‌ها صلح و ثبات منطقه بوده است. ما معتقدیم دو جانبه‌های متعددی می‌تواند در منطقه شکل گیرد و فشارهای آمریکا نباید باعث دوری همسایگان شود.»

روزنامه "الجریده" چاپ کویت پیش از آن اعلام کرده بود که روحانی نامه‌های خود را مستقیما خطاب به عبدالعزیزبن سلمان، پادشاه عربستان و حمد بن عیسی آل‌خلیفه، پادشاه بحرین نوشته است.

   منبع: دویچه وله