عباس عراقچی: اگر ایران از منافع برجام بهره‌مند نشود، به کاهش تعهدات برجامی ادامه خواهد داد - مایک پمپئو: ایران این نگرانی را بر می انگیزد که می خواهد گزینۀ گریز سریع هسته‌ ای را در اختیار داشته باشد

tahrime iran معاون سیاسی وزیر خارجه حفظ منافع جمهوری اسلامی را مهمتر از حفظ یک توافق خواند و گفت: به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت داده ایم و اگر شرایط تغییر نکند، در مسیر کاهش تعهدات حرکت می کنیم.
 
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران امروز (جمعه) در حاشیه «کنفرانس بین المللی منع گسترش تسلیحات هسته‌ای و خلع سلاح» گفت: هیچ کشوری در حسن نیت ایران در حفظ برجام تردید ندارد.
 
عراقچی افزود: در عین حال هیچ کشوری تردید ندارد که اگر ایران از منافع برجام بهره‌ مند نشود، به کاهش تعهدات برجامی ادامه خواهد داد.
 
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه حفظ منافع جمهوری اسلامی ایران مهمتر از حفظ یک توافق است، گفت: ایران از یک سو اراده خود را برای عمل به تعهدات برجامی و از سوی دیگر کاهش تعهدات در صورت عمل نکردن دیگر کشور‌ها به تعهداتشان را بطور شفاف نشان داده است.
 
عراقچی تصریح کرد: ایران به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت داده و اگر شرایط تغییر نکند، در مسیر کاهش تعهدات حرکت خواهیم کرد.
 
وی با اشاره به فرصت دو ماهه جدید برای دیپلماسی، گفت: قاطعیت جمهوری اسلامی ایران در دفاع از منافع خود روشن است و این موضوعی است که در همه محافل بین المللی مورد بحث قرار دارد.
 
عراقچی با اشاره به انزوای بین المللی آمریکا، گفت: بسیاری از کشور‌ها، از جمله شرکت کنندگان در این کنفرانس بین المللی، یکجانبه گرایی آمریکا را محکوم می‌کنند.
 
معاون وزیر امور خارجه کشورمان افزود: حتی بسیاری از کشور‌های اروپایی نیز یکجانبه گرایی مفرط آمریکا را محکوم می‌کنند و امروزه حرکتی در سراسر جهان علیه این یکجانبه گرایی شکل گرفته که هر روز تقویت می‌شود.
 
وی که با خبرگزاری صدا و سیما گفتگو می کرد، برجام را نماد شاخص این حرکت جهانی عنوان کرد و گفت: این موضوع در همه محافل بین المللی، بحث روز است.
 
کنفرانس بین‌المللی عدم اشاعه با عنوان «انرژی هسته‌ای- خلع سلاح و عدم اشاعه» که از امروز با حضور مقامات و شخصیت‌های ۴۰ کشور جهان و چند نهاد مهم بین المللی از جمله سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی در مسکو آغاز شد، سه روز ادامه خواهد یافت.
 
دیدار و گفتگو با مقامات کشور‌های شرکت کننده، از جمله «سرگئی ریابکوف» و «میخائیل بوگدانف» معاونان وزیر امور خارجه روسیه و سخنرانی در نشست تخصصی برجام با حضور مذاکره کنندگان کشور‌های باقیمانده در برجام از دیگر برنامه‌های عباس عراقچی در مسکو خواهد بود.
 
***
 
مایک پمپئو: اقدام جمهوری اسلامی مصداق «اخاذی هسته‌‌ ای» است؛ جهان فشار بر رژیم را افزایش دهد
 
صدای آمریکا: مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا، از کشورهای جهان خواست با فعالیت‌ های هسته‌‌ای اخیر ایران برخورد کنند.
 
آقای پمپئو در بیانیه ای که روز پنجشنبه ۱۶ آبان منتشر کرد، گفت: «تشدید اخیر فعالیت‌ های هسته‌ ای ایران بیانگر این نیت رژیم است: در حالی که رژیم حق حاکمیت همسایگانش را نقض می کند، می‌ خواهد جامعه بین المللی را با اخاذی وادار کند تا اعمال خشونت‌ بار و تروریستی [جمهوری اسلامی] را بپذیرد.»
 
آقای پمپئو در این بیانیه اضافه کرده است: «اعضای جامعه بین الملل، که به درستی نگران حملات و تحریکات اخیر ایران هستند، باید تصور کنند که ایران مجهز به سلاح هسته ای، چگونه رفتار می کند.»
 
وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفته است که ایالات متحده هرگز اجازه نمی دهد ایران به سلاح هسته ای دست یابد.
 
آقای پمپئو در این بیانیه گفته است که گسترش فعالیت های حساس مرتبط با اشاعه تسلیحات هسته‌ ای این نگرانی را بر می انگیزد که ایران می خواهد خود را در موقعیتی قرار دهد که گزینۀ گریز سریع هسته‌ ای را در اختیار داشته باشد.
 
مایک پمپئو اقدام اخیر هسته ای ایران را اخاذی هسته ای نامیده و از همه کشورها خواسته است برای افزایش فشار بر ایران گام های جدی بردارند.
 
پیشتر، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از گام چهارم کاهش تعهدات ایران به برجام، یعنی تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم، خبر داد. قبل از او نیز، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر۶ در تأسیسات نطنز «به صورت نمادین» رونمایی کرد. اقدامی که به نوشته فاکس نیوز، می‌تواند زمان رسیدن جمهوری اسلامی را به بمب هسته‌ای به کمتر از یک سال برساند.​
 
اعلام گام تازه ایران برای کاهش تعهدات خود به برجام با واکنش منفی اتحادیه اروپا، فرانسه و بریتانیا مواجه شده و نخست وزیر اسرائیل نیز آن را تلاش برای دستیابی به بمب هسته ای دانست.
 
***
 
وزارت خارجه آمریکا: اقدام ایران در افزایش غنی سازی اورانیوم گامی بزرگ در مسیری اشتباه است
 
صدای آمریکا: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اقدام ایران برای افزایش میزان غنی سازی اورانیوم با بیان اینکه این اقدام غیرمنتظره نبود، آن را یک نمونه از اقدام واضح جمهوری اسلامی برای «اخاذی هسته ای» خواند.
 
مورگان اورتگاس در بیانیه ای که سه شنبه شب ۱۴ آبان به وقت واشنگتن منتشر کرد، گفت که ایالات متحده ضمن حمایت از ایفای نقش مستقل آژانس بین المللی اتمی، منتظر گزارش آژانس در این باره می‌ماند.
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «ما روشن کرده‌ایم که افزایش غنی سازی اورانیوم توسط ایران در سرپیچی از تعهدات کلیدی آن، یک گام بزرگ در مسیری اشتباه است و نشان دهنده چالش مداومی است که ایران برای امنیت و صلح بین الملل ایجاد می‌کند.»
 
او با اشاره به تصمیم ایران برای از سرگیری غنی سازی در مرکز فردو که مرکزی در زیر زمین است، گفت که این آخرین اقدام ایران برای اخاذی از جامعه بین الملل است.
 
او همچنین یادآوری کرد که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به طور روشن اعلام کرده است بزرگترین دولت حامی تروریسم جهان، هیچ حقی برای غنی سازی اورانیوم ندارد.
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه ایالات متحده بر اعمال فشار حداکثری بر رژیم ایران تا هنگامی که این دست از اقدامات بی ثبات کننده خود بردارد، ادامه می دهد، گفت که جامعه جهانی باید درباره این موضوع متحد بوده و خواستار پاسخگویی ایران درباره تهدیدات افزایش غنی سازی اورانیوم باشد.
 
این بیانیه واکنشی به سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، است که طی آن از گام چهارم کاهش تعهدات ایران به برجام، یعنی تزریق گاز اورانیوم به سانتریفیوژهای تاسیسات اتمی فردو در نزدیکی قم، خبر داد. یک روز قبل از آن هم رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر۶ در تاسیسات نطنز «به صورت نمادین» رونمایی کرد. اقدامی که به نوشته فاکس نیوز، می‌تواند زمان رسیدن جمهوری اسلامی را به بمب هسته‌ای به کمتر از یکسال برساند.
 
اعلام گام تازه ایران برای کاهش تعهدات خود به برجام با واکنش منفی اتحادیه اروپا، فرانسه و بریتانیا مواجه شد و نخست وزیر اسرائیل نیز آن را تلاش برای دستیابی به بمب هسته ای دانست.