چالش های ترانزیتی چابهار/ سوءمدیریت و پاسکاری سازمانها، صادرات را مختل کرده است

Transit-Chabahar

«بحث داغ این‌ روزهای چابهار کیوی‌های صادراتی‌ است، صاحب کالا مدعی سلامت آن است و سازمان حفظ نباتات مدعی آفت‌زده‌بودنشان، این سازمان می‌گوید اجازه صادرات آبروی ایران را می‌برد.»
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از چابهار، چندی پیش بود که یک صادرکننده کالاهای کشاورزی از طریق دریا و به‌اصطلاح فورواردر با خبرنگار ما تماس گرفت و از عدم همکاری واحد قرنطینه جهاد کشاورزی برای صادر کردن کالای خود به هند گفت.
 
«باری که از بندرعباس می‌رود اما از چابهار نه!»
این صادرکننده مدعی بود برای آوردن کارشناس قرنطینه بالای بار خود 90 هزار تومان پول آژانس داده است و حتی تمامی مساعدت‌ها را با او به‌عمل آورده بود تا بارش به هر طریقه ممکن به‌موقع به هند برسد و ضرر نکند.
 
توفیق عصاریان در ادامه گفت: من هر کاری گفتند کردم حتی کارگرهایی آوردم تا کیوی‌ها را دانه به دانه فرچه بکشند و به‌قول خودشان آفت‌ها را از روی تمامی کیوی‌ها زدوده بودم اما آنها باز هم نپذیرفتند و با اینکه قبول کرده بودم تعهد بدهم تا مسئولیت ارجاع بار به‌گردن خودم باشد اما باز هم همکاری نکردند.
 
وی افزود: آخرین روز یادم است که به‌سراغ همان کارشناس قرنطینه در دفترش رفتم و از او خواستم که اشکال بار را به من بگوید اما در حالی که در حال تناول کیوی‌های بار خودم بود، به‌زور مرا از واحد قرنطینه‌اش بیرون کرد و گفت "اصلاً از توی صادرکننده به من چه می‌رسد؟".
 
این صادرکننده گفت: یادم است روز اول حتی نمی‌دانست این‌ها سیب‌زمینی هستند یا کیوی و حالا من مجبور هستم به‌خاطر او بارم را به بندرعباس ببرم و با تحمیل ضررهای بسیار از آنجا بار را به هند صادر کنم؛ آخر بار من چه اشکال دارد که بندرعباس از بارم ایراد نمی‌گیرد!
 
«سازمان قرنطینه: بندر به ما جا برای استقرار بدهد!»
رئیس جهاد کشاورزی چابهار می‌گوید: ما در سه نقطه قرنطینه را انجام می‌دهیم و خدماتمان نیز رایگان است، در هر سه نقطه هم در منطقه آزاد و هم در کل مناطق چابهار تقاضا داریم و کارشناسان ما خدمات ارائه می‌دهند و از اداره‌کل بنادر نیز تقاضا داریم که ساختمانی را برای کارشناسان ما در نظر بگیرند و کارهای خودشان را انجام بدهند، در ریمدان نیز همین‌طور.
 
نورالدین میرلاشاری در گفتگو با تسنیم ادامه داد: بحث قرنطینه تخصصی است و کارشناسان ما با دقت کارهای مربوطه را انجام می‌دهند و محموله‌های وارداتی شاید بیاید و برای ما مشکلی ایجاد نکند غیر از محموله‌های دولتی اما یک سری محموله‌های صادراتی هست که ما باید برای آنها گواهی سلامت بهداشت صادر کنیم و مهم نیست که من پای گواهی را امضا بکنم یا کارشناس بنده و در واقع بحث کلی کشوری است و استدعا دارم از همه عزیزان در کار تخصصی قرنطینه ما اظهار نظر و یا کارشناسی نکنند.
 
وی در انتها خاطرنشان کرد: تقاضامندم از مسئولان زمینه را فراهم کنند تا همکاران ما در حوزه تخصصی کار خودشان را انجام بدهند که اگر هر محموله آلوده‌ای به آن‌ طرف آب انتقال پیدا کند، اعتبار کشور جمهوری اسلامی ایران زیر سؤال می‌رود و نه شخص بنده.