واکنش‌ها به ازسرگیری غنی‌سازی در تاسیسات هسته‌ای فردو

mogherini va seh vazir

ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو نگرانی اتحادیه اروپا را برانگیخته است. موگرینی می‌گوید که حفظ برجام همواره سخت‌تر می‌شود. وزیر خارجه آمریکا نیز در این راستا موضع‌گیری کرد.

شامگاه دوشنبه، ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانسی مطبوعاتی دربروکسل نگرانی اتحادیه از غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو را اعلام کرد.

موگرینی که پس از نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا سخن می‌گفت، تاکید کرد که اتحادیه هنوز در باره تحریم ایران تصمیمی نگرفته‌است اما حفظ برجام همواره سخت‌تر می‌شود.

او در ادامه افزود که اتحادیه اروپا به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اعتماد دارد و واکنش در مقابل گام‌های ایران برای کاهش تعهدهای خود به برجام را منوط به نتایج تحقیقات آژانس و گزارش این نهاد می‌کند.

 

بیانیه مشترک سه کشور اروپایی

 

وزرای خارجه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا در رابطه با گام چهارم ایران در مورد کاهش تعهدات خود در قالب برجام، بیانیه‌ای مشترک صادر کردند.

در این بیانیه سه کشور اروپایی گوشزد کرده‌اند که اقدام‌های اخیر ایران به خدشه دار شدن تلاش‌های این قدرت‌های اروپایی برای تنش‌زدایی از منطقه انجامیده است.

به گزارش رویترز، در این بیانیه قدرت‌های اروپایی نسبت به از سرگیری غنی سازی توسط ایران در تاسیسات فردو اظهار نگرانی شدید کرده‌اند، اما از صدور تحریم خودداری کرده‌اند.

در این بیانیه‌ هم‌چنین آمده است که این سه کشورآمادگی خود را برای به‌کارگیری همه مکانیزم‌های موجود در برجام، از جمله اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنند.

 

 

 

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز پیش از نشست بروکسل اظهار داشت که ایران باید به تعهدات خود در برجام پایبند بماند در غیر این صورت اروپائیان نیز از سازوکارهایی که در برجام تعیین شده، از جمله بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، استفاده خواهند کرد.

روز دوشنبه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خبر بازگشایی دوباره مرکز غنی‌سازی زیرزمینی فردو را تأیید کرد. او گفت ایران با آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای خود، اورانیوم بیشتری با غنای پایین در آزمایشگاه زیرزمینی تاسیسات فردو تولید می‌کند.

 

به گفته صالحی جمهوری اسلامی در حال حاضر در نطنز و فردو روزانه دست‌کم پنج و نیم کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین تولید می‌کند. تولید ایران پیش‌تر حدود ۴۵۰ گرم در روز بود.

سطح غنی‌سازی اورانیوم ایران تا ۵/ ۴ درصد است. برای ساخت بمب هسته‌ای به اورانیوم غنی‌شده تا سطح ۹۰ درصد نیاز است.

 

امیدواری پمپئو به تمدید تحریم‌های شورای امنیت

 

وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز به تلویح ابراز امیدواری کرد که شورای امنیت سازمان ملل به گام‌های ایران برای کاهش تعهدهای برجامی خود واکنش نشان دهد و تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

پیش‌تر حسن روحانی گفته بود که در صورت حفظ برجام، در سال آینده تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی برداشته خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا در حساب کاربری توییتر خود نوشت: «بهترین دلیلی که روحانی برای باقی‌ماندن در این توافق فاجعه‌بار [برجام] ذکر کرده، این است که به دزدسالاران جمهوری اسلامی این امکان را می‌دهد که پهپاد، موشک، تانک، هواپیماهای جنگنده و تجهیزات دیگری بخرند و بفروشند. روحانی درصورتی می‌تواند به آرزوی خود دست پیدا کند که شورای امنیت سازمان ملل تحریم تسلیحاتی ایران را پیش از انقضای آن در هجدهم اکتبر ۲۰۲۰ تمدید نکند

 

واکنش ایران

 

مقامات بلندپایه ایران تاکنون به اظهارات و هشدارهای سیاستمداران اروپایی و آمریکایی واکنشی نشان نداده‌اند. شامگاه دوشنبه اسحاق آل‌حبیب، معاون سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل در پاسخ به نگرانی های جدید در مورد فعالیت‌های هسته‌ای این کشور با بیان اینکه "ایران همچنان به همکاری خود " با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای ادامه می‌دهد اظهار داشت که تمامی فعالیت‌های ایران با توافقنامه پادمان‌های ایران و آژانس مطابقت دارد.

 

آل‌حبیب اظهار داشت، تا زمانی که بین آژانس و ایران تعامل برقرار است، هر گونه نتیجه‌گیری از فعالیت‌های ایران از جانب دیگران غیرقابل قبول است