واکنش‌ها به تصمیم بنزینی

 

دنیای‌اقتصاد : تصمیم اخیر برای افزایش قیمت بنزین با واکنش‌های مختلفی رو‌برو شد. دیروز، نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تشکیل و تصمیم گرفته ‌شد که همه قوا با دولت در اجرای این مصوبه، همکاری کامل خواهند کرد. برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال توقف اجرای این طرح هستند. در همین چارچوب دو نماینده مجلس به دنبال ارائه طرح‌های دو فوریتی و سه فوریتی هستند.
 
Rouhani-Larijaniسران سه قوه روز گذشته در جلسه شورای‌عالی هماهنگی سران قوا برهمکاری کامل برای اجرای مصوبه افزایش قیمت بنزین تاکید کردند. همچنین در این جلسه از همه دستگاه‌ها و نهاد‌های کشور خواسته شد برای اجرای موفق این طرح و تحقق اهداف آن، همکاری کنند.  همچنین به گزارش خبرگزاری تسنیم، روز گذشته در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تاکید شد با توجه به تامین منابع، این کمک‌های حمایتی و معیشتی، ماهانه، بدون وقفه و به‌طور منظم پرداخت خواهد شد. بنابراین پرداخت‌های آبان ماه از هفته آینده آغاز خواهد شد. همزمان درپی افزایش نرخ بنزین برخی از نمایندگان مجلس نسبت به این اقدام دولت اعتراض کرده و خواستار برگزاری جلسه‌ای غیرعلنی با حضور رئیس‌جمهوری برای بررسی این اقدام شده‌اند. درهمین راستا برخی از نمایندگان مجلس از ارائه طرح سه فوریتی و برخی از ارائه طرح دو فوریتی به مجلس به منظور توقف افزایش قیمت بنزین در سال ۹۸ خبرداده‌اند. ازسوی دیگر احتمالا امروز مجلس جلسه‌ای غیرعلنی با حضور تیم اقتصادی دولت برای بررسی افزایش قیمت بنزین خواهد داشت.
 
«طرح‌های سه فوریتی و دوفوریتی»
بامداد روز جمعه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که براساس مصوبه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه از این پس قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان و نرخ هر لیتر بنزین آزاد سه هزار تومان خواهد بود. اما اقدام دولت در اعلام افزایش قیمت بنزین با مخالفت‌هایی در بین برخی از نمایندگان مجلس روبه‌رو شده است. 
به اعتقاد این نمایندگان افزایش قیمت بنزین به دلیل شرایط سخت اقتصادی و به این دلیل که جامعه از نظر تورمی کشش این افزایش قیمت را نداشت، نباید اجرا می‌شد. نمایندگان مجلس همچنین با انتقاد نسبت به نحوه اجرا و اعلام مصوبه افزایش قیمت بنزین معتقدند که افزایش قیمت بنزین باید سالانه و پلکانی صورت می‌گرفت. نمایندگان منتقد دولت براین نظرند که نحوه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن دارای ایرادات و اشکالاتی است. آنها نسبت به اینکه دولت، مجلس را در جریان تصمیم خود قرار نداده است، گلایه دارند. همچنین از آنجا که تصمیم افزایش قیمت بنزین درجلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قواگرفته شده است، برخی ازنمایندگان مجلس براین نظرند که علی لاریجانی رئیس مجلس و رئیس قوه‌مقننه امضایش را بدون در نظر گرفتن نظر نمایندگان زیر پای این تصمیم قرارداده است.
 
به‌رغم انتقادها و البته برخی اعتراضات خیابانی نسبت به افزایش قیمت بنزین، دولت اجرای مصوبه افزایش قیمت بنزین را به نفع مردم می‌داند. همچنان‌که حسن روحانی رئیس‌جمهور روز جمعه در دیدار با برخی از اعضای هیات‌دولت، با تاکید بر ضرورت و اهمیت اقدام دولت در افزایش نرخ بنزین و کمک به خانوارهای ضعیف و متوسط کشور از محل درآمد حاصل از آن، این کار را به نفع مردم و اقشار تحت‌فشار جامعه توصیف کرد. او بابیان اینکه دولت از ۴سال پیش نسبت به تغییر نرخ بنزین اقدامی نکرده است، گفت: هیچ‌کس تصور نکند چون شرایط اقتصادی دولت سخت شده دست به این اقدام زده است تا بخواهد بودجه خود را جبران کند؛ هرگز این‌طور نیست و ریالی از این پول به خزانه نخواهد رفت. در ادامه روز گذشته جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه با حضور اعضا و سران سه قوه برگزار شد.
 
سران قوا در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با تاکید بر همکاری کامل در اجرای مصوبه مدیریت مصرف سوخت و حمایت از معیشت اقشار کم‌درآمد اعلام کردند که کمک‌های حمایتی و معیشتی ماهانه بدون وقفه و به‌طور منظم پرداخت خواهد شد. در ابتدای این جلسه عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور گزارشی درباره مصوبه مدیریت مصرف سوخت و همین‌طور طرح حمایت از معیشت اقشار کم‌درآمد ارائه کرد. رئیس مجلس شورای‌اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه و مصوبه سران قوا، خواهان مشارکت همه دستگاه‌ها برای اجرای موفق این طرح شد. با این حال روز گذشته این اقدام دولت و تصمیم سران قوا، با اعتراض برخی از نمایندگان مجلس ازهردوطیف سیاسی روبرو شد. 
درهمین ارتباط عزت‌الله یوسفیان‌ملا نماینده اصولگرای مجلس دهم درگفتگو با «ایلنا» بابیان اینکه این اتفاق به‌صورت ناگهانی روی داده و مجلس درجریان تصمیم برای افزایش قیمت بنزین نبوده، تصریح کرد: این تصمیم در جلسه سران قوا گرفته شده است.  یوسفیان‌ملا همچنین گفت: ما یک طرح سه‌فوریتی تهیه کردیم به نام طرح توقف افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال ۹۸ که امروز خدمت همکاران ارائه دهیم و اگر مصلحت کشور اقتضا کند ما بگوییم هرگونه افزایش قیمت فعلا متوقف شود. این طرح توقف است چراکه افزایش داده‌اند و الان نمی‌توانیم بگوییم ممنوعیت افزایش. ما می‌خواهیم تقاضای توقف آن را بکنیم یعنی به حالت قبل برگردد. وی با بیان اینکه این طرح هنوز به امضای نمایندگان نرسیده است، گفت: طرح نوشته شده، ما با همکاران به‌صورت تلفنی مشورت کردیم و با اعضای مجمع نمایندگان استان مازندران هم روز گذشته در جلسه‌ای صحبت کردیم و در رابطه با این مساله توافق کردیم که ان‌شاءالله امروز در صحن رای بگیریم. 
 
همزمان علی‌اکبر یوسف‌نژاد، عضو فراکسیون امید از طرح دوفوریتی این فراکسیون درخصوص توقف افزایش قیمت بنزین خبر داد. به گزارش خبرآنلاین، وی افزود: در این طرح عنوان کرده‌ایم که قیمت بنزین باید به حالت قبل خود بازگردد و هرگونه افزایش قیمت هم باید با موافقت مجلس و نمایندگان اعمال شود.
 
«جلسه غیرعلنی با حضور تیم اقتصادی دولت»
از سوی دیگر محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز (دیروز) جلسه غیرعلنی در مجلس شورای اسلامی با تیم اقتصادی دولت خواهیم داشت و احتمالا روز دوشنبه نیز نشست مشترک مجلس با رئیس‌جمهور برگزار شود تا بخشی از دغدغه ایجاد شده و التهاب ناشی از افزایش قیمت بنزین مدیریت شود. 
به گزارش «ایسنا» این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش قیمت را چند ماه قبل رئیس مجلس در جلسه غیرعلنی به نظر نمایندگان گذاشت و بحث شد و همه سناریوها کنار گذاشته و گفتند امسال شرایط سختی است و نباید اجرا شود. وی افزود: تخلیه تورم شوک ارزی زمان می‌برد و نظر ما این بود تصمیم برای افزایش قیمت به دلیل فضای روانی که بیش از تورم واقعی است، اجرا نشود و در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد ما عدم افزایش قیمت و تنها بحث عوارض بود؛ یعنی کسانی که مصرف بیش از حد دارند، عوارض بپردازند.
 
«درخواست برای دعوت از وزرا
حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فارس، با اشاره به افزایش قیمت بنزین ‌گفت: نحوه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن دارای ایرادات و اشکالاتی است و دولت در این زمینه حتی مجلس را هم در جریان کار نگذاشت.  وی افزود: ما در مجلس از آقای لاریجانی خواهیم خواست تا وزرای مربوطه را به مجلس دعوت کنند تا توضیحات لازم را درباره این افزایش قیمت ارائه کنند.
 
«قیمت باید پلکانی اضافه می‌شد»
اکبر رنجبرزاده، عضو هیات رئیسه مجلس نیز در گفتگو بافارس، با بیان اینکه بهتر بود افزایش قیمت بنزین به‌صورت پلکانی انجام می‌شد، گفت: رئیس‌جمهور باید در یک گفتگوی تلویزیونی مردم را نسبت به افزایش قیمت بنزین توجیه و قانع کند. وی گفت: ما چند هفته دیگر بحث بررسی لایحه بودجه ۹۹ در مجلس را در پیش داریم، با توجه به اینکه در ماههای پایانی سال قرار داریم و بودجه ۹۹ هم قرار است بررسی شود مناسب بود تا دولت افزایش قیمت بنزین را در بودجه ۹۹ لحاظ می‌کرد تا شوک کمتری به جامعه وارد شود. 
در واکنشی دیگر غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در صفحه اینستاگرام خود در مورد افزایش قیمت بنزین نوشت: اگر هزار و یک دلیل وجود داشته و دارد که باید قیمت‌ها اصلاح شود، فقط به خاطر یک دلیل نباید در شرایط کنونی این کار انجام شود. 
به گزارش مهر، وی ادامه داد: به خاطر فشار اقتصادی، مالی و روانی بر جامعه به خصوص مستضعفین نباید این کار در شرایط کنونی انجام شود. حمیدرضا حاجی بابایی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم دیروز در نامه‌ای به رئیس مجلس نسبت به افزایش قیمت بنزین بدون در نظر گرفتن جایگاه مجلس انتقاد کرد.
 
در کنار اعتراض نمایندگان منتقد دولت، روز گذشته پروانه سلحشوری نماینده اصلاح‌طلب مجلس نیز با اشاره به نگرانی‌های مردم از افزایش قیمت بنزین گفت: مدت‌هاست مجلس در راس امور نیست. به گزارش «ایلنا» سلحشوری در صفحه توییتر خود بااشاره به افزایش قیمت بنزین نوشت: این موضوع در جلسه سران سه قوه تصمیم‌گیری شده است
 
«اعتراض در شهرهای کشور»
در همین حال به دنبال افزایش قیمت بنزین از روز جمعه در برخی از شهرهای ایران، مردم تجمعاتی در اعتراض به تصمیم سران قوا مبنی بر افزایش قیمت بنزین برگزار کردند. این اعتراض‌ها در برخی مناطق یاسوج، کرج، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، کرمانشاه، لامرد، سنندج، بوشهر، سیرجان، اصفهان، خوزستان، گرگان،‌ خرم‌آباد،‌ قم،‌ ایلام و دربرخی از بزرگراههای تهران گزارش شده است. 
 
«هشدار دادستان کل کشور به معترضان»
درپی این اعتراض‌ها روز گذشته محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور در گفتگوی تلویزیونی با خبر سراسری شبکه یک سیما با اشاره به مدیریت اصلاح قیمت بنزین گفت: با اخلالگرانی که قصد سوء‌استفاده از این موضوع را دارند، به‌طور جدی برخورد خواهیم کرد. 
وی گفت: در پی مدیریت اصلاح قیمت بنزین که از سوی دولت و بر اساس قانون و کار‌های کارشناسی و برای رفاه حال عمومی صورت گرفته است، متاسفانه عده‌ای سوء‌استفاده‌گر که قصد برهم زدن نظم عمومی را دارند، مشکلاتی را برای مردم رقم زده‌اند.