واکنش ها به اعتراضات اخیر مردمی در ایران/ دولت‌مردان باید به سرکوب مرگبار معترضان خاتمه دهند

tazahorat iranحزب چپ آلمان خواهان پایان دادن به سرکوب تظاهرات در ایران شد

اشتفان لیبیش سخنگوی فراکسیون پارلمانی چپ‌های آلمان روز چهارشنبه ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر) در بیانیه‌ای با اشاره به اعتراض‌های اخیر نوشت: «اما مردم در ایران باید امکان یابند به طور مسالمت‌آمیز مخالفت خود را با جیره بندی بنزین اعلام کنند. آزادی تجمع و عقیده باید در این شرایط نیز از سوی حکومت ایران رعایت شود.

سخنگوی فراکسیون پارلمانی چپ‌های آلمان از دولت آلمان خواست است از تهران بخواهد به اقدامات سرکوبگرانه علیه تظاهرکنندگان پایان دهد.

 

"ماشین کشتار در ایران فورا باید متوقف شود!‏"

 

جمعی از ایرانیان خارج از کشور در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر ایران، کلی سک، ریس شورای حقوق بشر سازمان ملل، از آنها خواسته‌اند "صدای اعتراض خود را ‏به حکومت ایران و در خواست از آن برای متوقف کردن ماشین کشتار و سیاست‌های عامدانه، حساب‌شده و غیر عادلانه‌اش علیه شهروندان کشور ایران، بلند کنید".

در این نامه آمده است: «کم توجهی نهادهای ذی‌نفوذ در سطح جهانی نسبت به این وضعیت خطرناک است. این امر، مشوق بزرگی برای نظام اسلامی ‏حاکم بر ایران در تداوم رفتار جنایتکارانه غیر انسانی آن، علیه تمامی کسانی است که با شیوه‌‌‌های مدنی، مصر بر ‏رعایت حقوق بشر در کشور خویش بوده‌اند.‏»

 

مایک پنس: مردم آمریکا در کنار مردم ایران ایستاده‌اند

 

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به اعتراضات سراسری علیه سه برابر شدن بهای بنزین و اوضاع بد معیشتی در ایران و سرکوب حاکمان در پیامی حمایت آمریکا از تظاهرات مردمی در ایران را نشان داده است.

پنس روز پنچ شنبه ۳۰ آبان در حساب کاربری توئیترش نوشت: «در حالی‌که ایرانیان برای اعتراض به خیابانها ریخته‌اند، روحانیون در تهران به اعمال خشونت و زندانی کردن مردم ادامه می‌دهند. پیام آمریکا روشن است: مردم امریکا در کنار ملت ایران ایستاده‌اند.»

 

"به اقدامات مرگ‌بار علیه معترضین پایان دهید"

 

کمپین حقوق بشر در ایران در بیانیه‌ای درباره اعتراض‌های اخیر در ایران اعلام کرد، استفاده مقامات ایرانی از خشونت علیه معترضین در ایران، از جمله استفاده از سلاح گرم و اسلحه، منجر به کشته شدن صدها نفر شده است.

این سازمان حقوق بشری می‌گوید: «این خشونت‌ها که در گزارش‌ها و فیلم‌های شهروندان خارج از ایران و از طریق مصاحبه شاهدان عینی با کمپین و نیز سازمان‌های بین‌المللی و حقوق‌بشری و فعالان مستقل تایید شده، حاکی از آن است که ماموران امنیتی به سمت شهروندان غیرمسلح تیراندازی می‌کنند و بسیاری را به قتل رسانده‌اند. کمپین از مقامات می‌خواهد طبق مقررات بین‌المللی روش‌های مسالمت‌آمیز و غیرخشونت‌آمیز کنترل جمعیت را به کار گیرند.»

 

دولت‌مردان باید به سرکوب مرگبار معترضان خاتمه دهند

"جامعه‌ دفاع از حقوق بشر در ایران" و کانون مدافعان حقوق بشر" در بیانیه‌ای اعلام کردند: «دولت‌مردان ایران باید فوری به سرکوب مرگبار معترضان که در بسیاری از شهرها برای ابراز مخالفت با افزایش قیمت بنزین به خیابان‌هاریخته‌اند، پایان دهند.»

جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران و کانون مدافعان حقوق بشر گفته‌اند: «بر اساس عهدنامه‌های بین‌المللی حقوق بشر که ایران عضو مُتعاهِد آنهاست، دولت‌مردان وظیفه دارند در موارد نقض حقوق بشر از جمله درباره‌ی کاربرد خشونت مرگبار به دست ماموران نهادهای مجری قانون و ماموران امنیتی لباس شخصی تحقیق کنند و مرتکبان آن را پاسخگو سازند.»

منبع: دویچه وله