بر قراری ارتباط اینترنتی محدود در ایران

internet iran mahdoodسایت «نت‌بلاکز» که وضعیت اینترنت را در جهان پیگیری می‌‌کند، روز پنج‌شنبه، ۳۰ آبان، خبر داد که «بازگشت کوچکی» از ارتباط اینترنتی در ایران مشاهده شده و برخی از کاربران آن‌لاین شده‌اند. نت‌بلاکز می‌نویسد که داده‌ها حاکی از ارتباط هشت درصدی ایرانیان به اینترنت است اما افزوده که «مشخص نیست که این بازگشت ادامه‌دار باشد.»

در همین روز خبرگزاری ایسنا نیز می‌گوید «از دقایقی قبل اتصال اینترنت در استان هرمزگان برقرار و شبکه‌های پیام‌رسان خارجی نظیر واتس‌اپ و اینستاگرام در دسترس است.»

این خبرگزاری روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان نوشت که از ابتدای هفته جاری با تصویب شورای امنیت «دسترسی به شبکه‌های پیام‌رسان خارجی قطع شده بود و وب‌سایت‌های داخلی از جمله سایت بانک‌ها و ادارات دولتی، خبرگزاری‌های داخلی و و ظاهراً تمامی وب‌سایت‌هایی که از سرورهای داخلی بهره می‌بردند، قابل دسترس بودند که از دقایقی قبل امکان دسترسی به شبکه‌های پیام‌رسان نیز در استان هرمزگان برقرار شد.»​

از سوی دیگر، در همین روز خبرگزاری فارس نوشت که شورای امنیت کشور به ریاست وزیر کشور دسترسی دوباره به اینترنت را برای برخی مناطق صادر کرده است و با توجه به گزارش‌های دریافتی، تاکنون قطعی اینترنت خطوط ثابت (ADSL) در استان‌های هرمزگان، کرمانشاه، اراک، مشهد، قم، تبریز، همدان، بوشهر و بخش‌هایی از تهران برطرف شده است.

این خبر تنها مربوط به خطوط ثابت خانگی می‌شود و شامل اینترنت به صورت وای‌فای نیست.

به گزارش خبرآنلاین، دبیر شورای عالی مجازی نیز گفته است که «مسئولین به دنبال اتصال اینترنت در اسرع وقت هستند و امروز جلسه‌ای برای این موضوع برگزار می‌شود.»

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، هم روز پنج‌شنبه با اشاره به اینکه اختلالات اینترنت به‌زودی با تصمیم نهادهای امنیتی رفع می‌شود، گفت: «ترافیک داخلی در مدت اختلال در اینترنت از ۷۵۰ گیگابیت بر ثانیه تجاوز کرد.»

از روز شنبه گذشته که اعتراض‌های خیابانی به افزایش قیمت بنزین به شهرهای مختلف گسترش پیدا کرد مقامات جمهوری اسلامی شبکه اینترنت را قطع کردند.

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفته است: «به نظر من ادامه قطع اینترنت با توجه به بازگشت آرامش به کشور ضرورتی ندارد.»

او افزوده است: «مسئولیت این امر با وزیر کشور به عنوان رئیس شورای امنیت کشور است، اگر وزیر کشور بخواهد بر ادامه قطع اینترنت اصرار بورزد، مجلس عکس‌العمل نشان خواهد داد.»

سایت «نت‌بلاکز» که وضعیت اینترنت را در جهان پیگیری می‌‌کند، بامداد پنجشنبه ۳۰ آبان گزارش داده که ۱۰۰ساعت از قطع اینترنت در ایران گذشته است. این سایت گزارش داده که سطح دسترسی اینترنت ایران با دنیای خارج تا حدود «پنج درصد» است.

روز پنج‌شنبه گروهی از ایرانیان خارج از کشور با ارسال نامه سرگشاده‌ای به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، با اشاره به قطع اینترنت در ایران و عدم دسترسی شهروندان به اخبار و اطلاعات تأکید کرده‌اند که مقامات جمهوری اسلامی مستحق دسترسی به شبکه‌های اجتماعی دنیای آزاد نیستند.

آنها به این خاطر خواستار تحریم کامل صدا و سیمای جمهوری اسلامی و تمامی رسانه‌های ماهواره‌ای آن شدند.

در این نامه سرگشاده، صدا و سیمای جمهوری اسلامی و زیرمجموعه‌های آن ابزار تبلیغات و انتشار اطلاعات نادرست حکومتی توصیف شده است. سال گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا صدا و سیمای جمهوری اسلامی را به دلیل پخش اعترافات اجباری تحریم کرد.

مقامات دولت آمریکا تا کنون واکنشی به این نامه سرگشاده نشان نداده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، روز پنج‌شنبه با اشاره به مراودات گسترده دانشگاه‌های ایران با جهان، گفت: «قطع شدن اینترنت مشکلات زیادی را برای دانشگاه‌ها ایجاد کرده که امیدواریم به زودی رفع شود.»

رئیس دانشگاه تهران همچنین از مذاکرات وزارت علوم برای وصل شدن اینترنت خبر داد، اما توضیحی درباره نتیجه این مذاکرات نداد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در روزهای اخیر جزئیات کیفیت هوای تهران که پیش از این روی سایت و اپلیکیشن شرکت کنترل کیفیت هوا قرار می‌گرفت نیز به‌روز‌رسانی نشده و اطلاعات دقیقی از وضعیت کیفیت هوای تهران طی روزهای اخیر وجود نداشته است.

حسین شهیدزاده، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، روز پنج‌شنبه، با بیان این‌که این شرکت بخشی از اطلاعات را از سایت‌ها و مدل‌های جهانی تأمین می‌کند، در این باره گفت: «اختلالات به وجود آمده در اینترنت کشور سبب شده است که به این اطلاعات جهانی دسترسی نداشته باشیم و در نتیجه نتوانیم پیش‌بینی آلودگی هوا برای روزهای آینده، جهش وزش باد و مقدار بارندگی را روی سایت خود بارگذاری کنیم.»

سایت «نت‌بلاکز» برآورد کرده که قطعی اینترنت در ایران ظرف چهار روز گذشته تاکنون بیش از سه هزار میلیارد تومان به کسب‌وکارها در ایران ضربه زده است.

خبرگزاری مهر رقم خسارت تعطیلی فروش اینترنتی تا روز سه‌شنبه را ۹۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده بود. البته این خبرگزاری خسارت یاد شده را پیامد اعتراضات که از آن به «اغتشاش» یاد کرده، دانسته است.

در همین حال، علی کلاهی، عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به خسارت‌های قطعی اینترنت به خبرگزاری ایلنا گفته است: «در صادرات دچار مشکل شدیم و الان خبر نداریم که محموله‌های ما کجاست؟ وضعیت کشتی‌ها چگونه است؟ اگر امروز و فردا اینترنت وصل شود شاید بتوان تا حدودی خسارتی که به وجهه بین‌المللی وارد شده را جبران کرد اما اگر این وضعیت طولانی شود به طور حتم دیر خواهد شد».

منبع: رادیو فردا