همکاری نزدیک و کم‌سابقه حراست دانشگاه با نیروهای امنیتی برای بازداشت و سرکوب دانشجویان معترض و فعال در اعتراضات

Jonbeshe Daneshjooi

«کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور در ایران می‌گوید تنها در روز دوشنبه ۲۵ آبان بین ۴٠ تا ۵٠ نفر از فعالان دانشجویی در دانشگاه تهران و اطراف آن بازداشت شده‌اند.»
 
بر اساس گزارشها، دانشجویان دانشگاههای دولتی و آزاد در چندین شهر از جمله تهران، کرج، کاشان، اصفهان، تبریز و بابل از روز شنبه ۲۳ آبان۱۳۹۸ و یک روز پس از آغاز اعتراضات سراسری در ایران به معترضان پیوستند و با برگزاری تجمع و سر دادن شعار در دانشگاه از حرکت اعتراضی گسترده در ایران حمایت کردند. جواب اعتراضات آنها اما سرکوب و بازداشت و احضار است.
سرکوب سنگین جنبش دانشجویی در آبان ۱۳۹۸ نشان می‌دهد دانشجویان بار دیگر کنار مردم ایستاده‌اند.
 
دانشجویان می‌گویند در همکاری نزدیک و کم‌سابقه‌ای حراست دانشگاه، دانشجویان حاضر در تجمعات را شناسایی کرده و اسامی و اطلاعات آنها را به نهادهای امنیتی اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات اعلام کرده است و پس از خروج دانشجویان از دانشگاه تعداد زیادی از آنها بازداشت شده‌اند.
همچنین نیروهای امنیتی تعدادی از دانشجویان را با مراجعه به خوابگاه بازداشت کرده‌اند و درنهایت تراژیک‌ترین بخش بازداشت دانشجویان استفاده از اسب تروا برای ربودن دانشجویان بوده است!
 
کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور در ایران می‌گوید تنها در روز دوشنبه ۲۵ آبان بین ۴٠ تا ۵٠ نفر از فعالان دانشجویی در دانشگاه تهران و اطراف آن بازداشت شده‌اند. این منبع نوشته است که ماموران لباس شخصی برای اینکه وارد دانشگاه تهران بشوند از آمبولانس استفاده کردند.
 
«مجید سرسنگی»، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، به خبرگزاری ایلنا گفته است آمار دقیقی از تعداد دانشجویان بازداشت‌شده این دانشگاه ندارد و این آمار فقط «در اختیار حراست است» حراست که نام دیگرش، نمایندگی اطلاعات و سپاه در دانشگاه است. او که روز جمعه، اول آذر، با خبرگزاری ایلنا گفت‌وگو کرده، درعین‌حال از آزادی «بخش عمده» دانشجویان بازداشت‌شده خبر داده و ابراز امیدواری کرده که با «تودیع وثیقه» بقیه دانشجویان تا فردا آزاد شوند. این گفته خود نشان‌دهنده تعداد زیادی دستگیری است.
 
«اسماعیل سلیمانی»، ریيس حراست دانشگاه تهران گفت ۹ دانشجو بازداشتی آزاد شده‌اند و «نسبت به ارقام این دستگیری‌ها بزرگنمایی می‌شود» او همچنین گفته بود نمی‌داند کدام ضابط قضایی دانشجویان را بازداشت کرده است. طبق اطلاعات به‌دست‌آمده برخی از این دانشجویان به زندان فشافویه و تعدادی نیز به زندان اوین منتقل شده‌اند.
علاوه بر این، پنج تن دیگر از دانشجویان دانشگاه علامه خارج از تجمع بازداشت شده‌اند. همچنین خبر بازداشت‌هایی هم از دانشگاه‌های بابل و گرگان رسیده است و به نظر می‌رسد بار دیگر دانشگاه تاوان سنگینی برای اعتراضات خود خواهد داد.
 
بررسی نقش جنبش دانشجویی از سال ۱۳۵۷ تا امروز است که نشان می‌دهد دانشگاه در مهم‌ترین رویدادها همیشه با مردم همراه بوده است.
 
اعتراضات آبان ۱۳۹۸، اعتراضاتی که از کف جامعه و طبقه فرودست بیرون آمده و ماهیتی اقتصادی و معیشتی دارد؛ گروهی که تمام تلاششان برای شنیده‌ شدن صدایشان به‌جایی نرسیده بود و نتیجه‌اش آمدن به خیابان و اعتراض است. 
گرانی بنزین تنها آتش زیر خاکستر اعتراضات سال ۱۳۹۶ را دوباره شعله‌ور ساخت؛ اعتراضاتی که از آن کمتر از دو سال گذشته است. مردم به خیابان آمدند با شعارهایی که در ابتدا با نقد عملکرد دولت آغاز شد اما در مدت کوتاهی تغییر مسیر داد و با مرور همه مشکلات ۴۰ سال اخیر بانی را نظام جمهوری اسلامی یافت و به‌سرعت شعارها شخص اول نظام یعنی آیت‌الله خامنه‌ای را نشانه گرفت.
 
جنبش دانشجویی به‌واسطه جایگاه و قشربندی در طبقه متوسط قرار می‌گیرد و در اعتراضات ۱۳۹۶ نیز مثل بسیاری نتوانستند با مردم طبقه فرودست به‌خوبی همراه شود اما در آبان ۱۳۹۸ ورق برگشت. در عرض دو سال رفتار دانشجویان نسبت به تجمعات خیابانی تغییر کرد.
 
در اعتراضات ۱۳۹۶ تعدادی از دانشجویان فعال صنفی بازداشت شدند اما باوجود نداشتن آمار دقیق به نظر می‌رسد تعداد بازداشت دانشجویان در سراسر کشور این بار قابل‌مقایسه نیست، چنانکه حجم کشتار و خشونت عریان حاکمیت نیز همچون بیش از گذشته بوده است.
 
«دلیل این مشارکت بیشتر چیست؟»
به نظر می‌رسد امروز دانشجویان نیز مثل سایر اقشار جامعه درگیر مسایل اقتصادی شده‌اند، بیشتر دانشگاهها پولی شده و این باعث شده هزینه دیگری بر گرده خانواده‌ها سنگینی کند، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۱.۲۵ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ۱۳۹۷ بیکار بوده‌اند. 
بررسی تغییرات سالانه‌ی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به سال قبل هیچ‌گونه تغییری  نیافته است. دیگر دانشجویان در دوره دانشجویی امیدی به یافتن شغل پس از پایان تحصیلات خود ندارند و این موجب درک بیشتری از شرایط جامعه و معضلات اقتصادی می‌شود.
گسترش لجام‌گسیخته فساد اقتصادی و اخباری که هرروز به گوش دانشجویان می‌رسد و کاهش هرروزه قدرت خرید خانواده‌هایشان نگاه آنها را به اعتراضات تغییر داده و برخلاف گذشته که تنها در اعتراضات مدنی حضور پیدا می‌کردند این بار دوشادوش مردم در اعتراضات معیشتی و اقتصادی نیز حضور دارند و این یک تغییر رویکرد بزرگ نسبت به جنبش دانشجویی دهه ۸۰ است که تنها به مطالبات مدنی و سیاسی توجه می‌کرد و درنهایت از بدنه جامعه فاصله گرفت و به دلیل شناخت نادرست از خواسته‌های بطن جامعه منزوی شد و در این انزوا به‌شدت توسط حاکمیت مورد سرکوب قرار گرفت.
 
در سال گذشته دانشجویان در طیفهای مختلف تجمعاتی با هدف‌گیری اقتصادی و معیشتی داشته‌اند از تجمع دانشجویان عدالت‌خواه مقابل وزارت امور اقتصادی و دارایی در اعتراض به عملکرد سازمان خصوصی‌سازی تا تجمع دانشجویان تشکلهای صنفی دانشجویان اصلاح‌طلب و دانشجویان تحول‌خواه در اعتراض به پولی سازی دانشگاه و آموزش که هیچیک با پاسخ مواجه نشده‌اند.
اما این بار اعتراض آنها بدون جواب نمانده است! در اعتراضات سراسری هفته گذشته به گرانی بنزین دانشجویان چند دانشگاه به اعتراضات مردم پیوستند جمهوری اسلامی در اقدامی پیشگیرانه تصمیم به تعطیلی دانشگاه‌ها در چند استان گرفت. تعداد زیادی از دانشجویان نیز بازداشت شدند که هنوز اسامی و تعداد نفرات بازداشتی به‌طور کامل مشخص نیست.
 
بااین‌حال تاکنون نامهای کامیار ذوقی، علی نانوایی، ابراهیم گرانپایه، ابوالفضل نژاد فتح، یاشار دارالشفا، ملیکا قراگوزلو، سها مرتضایی، امیر فرصتی، نرگس باقری، سینا ربیعی، فاطمه سمسار و محمدامین حسینی به‌عنوان دانشجویان بازداشت‌شده در کانالهای صنفی دانشجویان مطرح شده است.
منبع خبر: ایران وایر