ایران با سبقت از آرژانتین از نظر شاخص فلاکت به جایگاه دوم در جهان رسید

faghr felakatانقلاب اسلامی در هجرت: در سال ۱۳۵۷ جنبش فراگیر و مقاومت پایدار مردم ایران به انقلابی منجر شد که به استبداد وابسته پهلوی پایان داد. هدفهای انقلاب اما ،استقلال،آزادی و رشد بر میزان عدالت اجتماعی و استقرار دولتی بر اساس آرای مردم بود. آقای خمینی وعده داد و گفت:

"ما علاوه بر اینکه زندگی مادی شما را میخواهیم مرفه باشد زندگی معنوی شما را میخواهیم مرفه بشود. شما به معنویات احتیاج دارید.معنویت ما را بردند اینها،. دلخوش نباشید که مسکن فقط میسازیم، آب و برق را مجانی می کنیم، اتوبوس را مجانی میکنیم ، دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را ،روحیات شما را عظمت میدهیم..... شما را به مقام انسانیت می رسانیم.... اینها شما را منحط کرده اند... ما هم دنیا را آباد میکنیم هم آخرت را"

اما خلف وعده کرد. استقلال و آزادی را نقض کرد و با تاسی به جنایت و خیانت به راه استبداد رفت، ضد انقلاب را حاکم و استبدادی خشن تر از پیش را بنا نهاد. او و جانشین او در جنایت و خیانت از هیچ فرو نگذاشتند. مافیاهای نظامی مالی بر کشور و ارکان آن از قضائی تا اجرایی و اقتصادی تافرهنگی چنگ انداختند، هم مادیت و هم معنویت مردم را از آنها گرفتند. با بازیچه قرار دادن دین معنویت آنها را خدشه دار کردند. مقام انسانیت و کرامت انسانی ایرانیان را لگد مال کردند.

ایران، کشوری که دارای ثروتها بزرگ انسانی و طبیعی است به قول جامعه شناس ایرانی سعید معید فر،امروز میلیونها گرسنه حاشیه نشین دارد و بنا بر اعتراف خود مقامات رژیم، شصت میلیون ایرانی محتاج کمک معیشتی هستند.

بنا بر گزارش یورو نیوز ، از نظر شاخص فلاکت، ایران پس از ونزوئلا رتبه دوم را یافته است

نقشه استانی شاخص فلاکت؛ نسبت بیکاری و تورم با شدت اعتراض‌ها چگونه بود؟

 

اعتراض‌های خونین به گرانی بنزین که از ۲۴ آبان ماه آغاز شد به سرعت در ۲۷ استان ایران فراگیر شد، اعتراض‌هایی که حاوی توامان مطالبات اقتصادی و سیاسی بود، به طوری که برخی تحلیلگران آن را قیام مردمی علیه نظام حاکم بر ایران ارزیابی کردند و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی نیز آن را جنگ جهانی علیه حکومت توصیف کردند. اما فارغ از ناکارآمدی‌های سیاسی موجود، پیش‌زمینه‌های اقتصادی تا چه حد می‌توانسته در این اعتراض‌های سراسری نقش داشته باشد؟

 

صعود ایران در رتبه جهانی شاخص فلاکت

ایران با سبقت از آرژانتین از نظر شاخص فلاکت به جایگاه دوم در جهان رسید. ونزوئلا همچنان در جایگاه نخست قرار دارد ولی ایران با ثبت نرخ تورم ۴۱.۱ درصدی در آبان ماه و نرخ بیکاری ۱۰.۵ درصدی در پایان تابستان ۱۳۹۸، جایگاه دوم را از آرژانتین گرفت.

در حالی که شاخص فلاکت ایران در حاضر ۵۱.۶ است. نرخ بیکاری آرژانتین ۱۰.۱ و نرخ تورم اقتصاد این کشور به ۵۰.۵ درصد رسیده تا شاخص فلاکت آن۵۰.۶ باشد.

شاخص فلاکت (Misery Index) که در دهه ۷۰ توسط اقتصاددان آمریکایی آرتور اوکان طراحی شده با افزون دو شاخص بیکاری و تورم سعی در نشان دادن هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی تحمیل گرانی و بیکاری به مردم دارد.

 

توزیع استانی شاخص فلاکت

بررسی نرخ تورم استانی اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران در مهر ماه و نیز توزیع استانی نرخ بیکاری نشان می‌دهد که در میان استان‌های ایران، شاخص فلاکت در استان‌های چهار محال و بختیاری، لرستان، کردستان، خوزستان، سیستان و بلوچستان و ایلام به بالای ۶۰ رسیده است.

 

 

توزیع اعتراض‌های خونین

در میان ۸ استانی که شاهد اعتراض‌های خونین بیشتری بوده‌اند، نام چهار استان دارای شاخص فلاکت بالای ۶۰ مشاهده می‌شود: خوزستان، سیستان و بلوچستان، کردستان و کهگیلویه و بویر احمد.

 

تعداد جان‌باختگان

همچنین در میان ۱۰ استانی که اعتراض‌های آنها به دلیل سرکوب شدید در مجموع تاکنون به جان‌باختن ۱۴۳ تن منجر شده، نام استان‌های خوزستان و کردستان ثبت شده است.

منبع: یورونیوز


در این رابطه