اتحادیه معلمان بریتانیا خطاب به سفیر ایران: خشونت علیه مردم خود را پایان دهید

tazahorat iran

اتحادیه معلمان بریتانیا (NASUWT) در نامه‌ای خطاب به «حمید بعیدی نژاد» سفیر ایران در لندن، نوشت: «خشونت علیه مردم خود را پایان دهید،از جمله خشونت علیه معترضان در تظاهرات مسالمت‌آمیز»

در این نامه که با امضای «کریس کیتس» دبیرکل این اتحادیه منتشر شده، ضمن ابراز تاسف از سرکوب گسترده اعتراض آرام مردم ایران نسبت به گرانی آمده است: «شهروندان عادی ایرانی برای ابراز خشم، ناامیدی، و مخالفت با تصمیم ناگهانی افزایش عظیم  قیمت سوخت، در ۲۳ استان کشور به خیابان‌ها آمدند. تصمیم به این افزایش به‌سختی معیشت، گرسنگی، و ناامنی بسیار میلیون‌ها ایرانی عادی منجر خواهد شد.» متن کامل این نامه را در ادامه بخوانید:

عالی‌جناب

من به‌ نمایندگی از اتحادیه معلمان بریتانیا (NASUWT ) بدین وسیله از اقدام‌های خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی ایران علیه مردم در تظاهرات مسالمت‌آمیزشان در اعتراض به افزایش قیمت سوخت مراتب انزجارم را اعلام می‌دارم. شهروندان عادی ایرانی  برای ابراز خشم، ناامیدی، و مخالفت با تصمیم ناگهانی افزایش عظیم  قیمت سوخت، در ۲۳ استان کشور به خیابان‌ها آمدند. تصمیم به این افزایش به‌سختی معیشت، گرسنگی، و ناامنی بسیار میلیون‌ها ایرانی عادی منجر خواهد شد.

اتحادیه معلمان بریتانیا از اینکه اعتراض‌های مسالمت‌آمیز با خشونت شدید و برنامه‌ریزی‌شده به‌وسیلهٔ  پلیس و نیروهای امنیتی ایران مواجه شد و به کشته شدن صدها نفر و زخمی شدن هزاران نفر منجر گردید، ابراز تأسف می‌کند. گزارش شده است که عدهٔ  بسیاری از معترضان دستگیر و  ناپدید شده‌اند و هنوز از سرنوشت آنان اطلاعی در دست نیست.

اتحادیه معلمان بیانیه مورخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۹ / ۲۸ آبان‌ماه ۹۸ کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت اعمال دولت ایران و ابراز نگرانی عمیق سازمان ملل درباره میزان خشونت استفاده شده علیه معترضان شرکت کننده در اعتراض‌های مسالمت‌آمیز، ازجمله استفاده از سلاح گرم که ناقض قوانین و موازین بین‌المللی است، را کاملاً تأیید می‌کند.

اتحادیه معلمان از دولت ایران رعایت اکید مفاد زیر را بی‌درنگ خواستار است:

۱.‌ خشونت علیه مردم خود را پایان دهید، ازجمله خشونت علیه معترضان در تظاهرات مسالمت‌آمیز

۲.‌ همه بازداشت شدگان تظاهرات اخیر علیه تصمیم افزایش قیمت سوخت را آزاد کنید

۳.‌  دسترسی فوری به کمک‌های پزشکی مستقل برای همه کسانی که مورد تعرض پلیس و نیروهای امنیتی ایران قرار گرفته‌اند اجازه دهید.

اتحادیه معلمان همچنین از هرگونه درخواست جامعه جهانی از دولت ایران که ثابت کند در خشونت علیه معترضان که به کشته، زخمی، و بازداشت شدن معترضان غیرمسلح منجر شده است، دست نداشته است، حمایت می‌کند.

با احترام کریس کیتس،‌ دبیرکل

منبع: ایران وایر